Redakcja Polska

W Wilnie rusza dwudniowa kwesta "Pomnikom Rossy"

17.06.2022 14:11
W Wilnie rusza dwudniowa kwesta "Pomnikom Rossy". Akcję prowadzić będzie Społeczny Komitet Opieki nad Starą Rossą i Polskie Stowarzyszenie Medyczne na Litwie.
Zabytkowe nagrobki na cmentarzu na Rossie
Zabytkowe nagrobki na cmentarzu na RossieShuterstock/Quisquilia

Jak powiedział Polskiemu Radiu Dariusz Lewicki ze Społecznego Komitetu Opieki nad Starą Rossą, kwesta "Pomnikom Rossy" prowadzona jest w tym roku po raz drugi. - Na tzw. majówkę odbyła się pierwsza kwesta przy współpracy z harcerzami ze Związku Harcerstwa Polskiego na Litwie. Wyniki obu zbiórek poznamy pod koniec czerwca lub na początku lipca - wyjaśnił.

Czas, w jakim odbywa się kwesta, jest nieprzypadkowy. W Polsce trwa długi weekend i z tego powodu do Wilna w tych dniach przyjeżdża na wycieczkę wielu Polaków. Zebrane dzisiaj i jutro pieniądze zostaną przekazane na renowację pomników wileńskich medyków pochowanych na Rossie. - Co więcej, lekarze z Polski obiecali, że przyczynią się do odnowienia pomnika doktora medycyny Juliana Albina Moszyńskiego - dodał Dariusz Lewicki.


Posłuchaj
00:35 11796048_1.mp3 "Pomnikom Rossy" to nazwa kwesty prowadzonej od dzisiaj na rzecz najstarszego, wileńskiego cmentarza Na Rossie. Przygotował Kamil Zalewski

 

Społeczny Komitet Opieki nad Starą Rossą chce w najbliższym czasie odnowić kilka zabytkowych nagrobków. - Mamy też pozwolenie na odnowienie pomnika Szymona Konarskiego, uczestnika powstania listopadowego. Wielki głaz kamienny znajduje się na Pohulance w Wilnie - mówił społecznik.

W ubiegłym roku organizacja odnowiła 9 nagrobków.

Cmentarz Na Rossie jest jedną z czterech polskich nekropolii narodowych i najstarszą nekropolią w Wilnie. Założony został na początku XIX wieku. Na cmentarzu spoczywają m.in. przedstawiciele polskiej kultury, literatury oraz powstańcy styczniowi. Przed nekropolią znajduje się też mauzoleum, w którym złożone zostało serce marszałka Józefa Piłsudskiego.


IAR/dad

Zobacz więcej na temat: Litwa Wilno

Ukraińcy zniszczyli rosyjski okręt na Morzu Czarnym. Jest wideo

17.06.2022 11:41
Ukraińscy wojskowi trafili w holownik Wasilij Biech należący do rosyjskiej Floty Czarnomorskiej – powiadomiła w piątek rano Marynarka Wojenna Ukrainy. Okręt miał przewozić amunicję i wojskowych na okupowaną Wyspę Węży.

Jest pozytywna opinia Komisji Europejskiej ws. nadania Ukrainie statusu kandydata do Unii

17.06.2022 13:28
Szefowa Komisji Europejskiej potwierdziła, że jest pozytywna opinia w sprawie nadania Ukrainie statusu kraju kandydującego do Unii. Ursula von der Leyen poinformowała, że komisarze zwrócili się też do państw członkowskich, aby Ukraina otrzymała perspektywę europejską. 

Wilno: wernisaż wystawy o polskim i litewskim podziemiu antykomunistycznym

17.06.2022 13:43
W wileńskim Pałacu Tuskulanum odbył się wernisaż wystawy "Podziemie łączy". Powstała ona na podstawie dwujęzycznego, polsko-litewskiego albumu, który w ubiegłym roku wydała Fundacja "Pomoc Polakom na Wschodzie". Ekspozycja ukazuje historię polskiego i litewskiego podziemia w czasach komunistycznych. Patronem medialnym wydarzenia jest Polskie Radio dla Zagranicy.