Redakcja Polska

W Londynie setki tysięcy ludzi żegnają królową Elżbietę II

19.09.2022 13:03
Kolejki do holu Pałacu Westminsterskiego sięgające doby, niezliczona liczba kwiatów składanych przez rodaków i wizerunki Elżbiety II we wszystkich publicznych miejscach brytyjskiej stolicy. Tak Londyn żegnał w ostatnich dniach zmarłą królową. 
Audio
  • To ostatnie chwile przez rozpoczęciem nabożeństwa pogrzebowego królowej Elżbiety II w Londynie. Uroczystości zaplanowano w Opactwie Westminsterskim w centrum miasta. Obserwować będą je osoby z całego świata, które przybyły do miasta specjalnie, by ostatni raz pożegnać monarchinię. Materiał Michała Fedusio
Brytyjczycy tłumnie gromadzą się na ulicach, by pożegnać swoją królową - Elżbietę II
Brytyjczycy tłumnie gromadzą się na ulicach, by pożegnać swoją królową - Elżbietę IIPAP/EPA/VINCE MIGNOTT

Kiedy w niedzielę Big Ben wybił godz. 20.00 czasu lokalnego, w Zjednoczonym Królestwie rozpoczęła się narodowa minuta refleksji. Równo o godz. 20.01 zegar wybił po raz drugi, ogłaszając jej zakończenie.

Minuta ciszy miała miejsce w noc przed państwowym pogrzebem królowej Elżbiety w poniedziałek. Miała ona skłonić do "refleksji nad życiem i spuścizną Elżbiety II" - powiedział rzecznik brytyjskiej premier Liz Truss.


Posłuchaj
00:40 11947877_1.mp3 Kolejki do holu Pałacu Westminsterskiego sięgające doby, niezliczona liczba kwiatów składanych przez rodaków i wizerunki Elżbiety II we wszystkich publicznych miejscach brytyjskiej stolicy. Tak Londyn żegnał w ostatnich dniach zmarłą królową. Przygotował Michał Fedusio

 

Rząd zachęcał również do zachowania ciszy w domu, klubach czy podczas odbywających się w tym czasie różnego rodzaju wydarzeń.

Zachęcamy grupy społeczności lokalnych, kluby i inne organizacje do uczczenia tej chwili refleksji. Ludzi z zagranicy zachęcamy do uczczenia pamięci o królowej w ich lokalnym czasie" - dodał rzecznik.


IAR/PAP/dad

Prezydent rozpoczyna wizytę w Wlk. Brytanii. Weźmie udział w pogrzebie królowej Elżbiety II i spotka się z Liz Truss

18.09.2022 12:36
Prezydent Andrzej Duda z małżonką, rozpoczynają dziś dwudniową wizytę w Wielkiej Brytanii. Jej głównym celem będzie udział w poniedziałkowym nabożeństwie pogrzebowym królowej Elżbiety II.

Prezydent Andrzej Duda oddał hołd królowej Elżbiecie II

18.09.2022 13:50
Prezydent RP Andrzej Duda oddał w niedzielę hołd brytyjskiej królowej Elżbiecie II, której ciało jest wystawione w trumnie w Westminster Hall w Pałacu Westminsterskim w Londynie.

Prezydent Andrzej Duda z małżonką wziął udział w nabożeństwie pogrzebowym brytyjskiej królowej Elżbiety II

19.09.2022 12:51
Około pół tysiąca przywódców z całego świata wzięło udział w dzisiejszym pogrzebie królowej Elżbiety II. Uroczystości rozpoczęły się w Londynie, a następnie przeniosły do podlondyńskiego Windsoru. Ceremonia zaczęła się w południe według czasu obowiązującego w Polsce. Wśród światowych przywódców i szefów rządów żegnających brytyjską królową Elżbietę II w Londynie był Andrzej Duda. Polski prezydent z małżonką wzięli udział w nabożeństwie pogrzebowym w Opactwie Westminsterskim. Para prezydencka przebywa w Wielkiej Brytanii od niedzieli.