Redakcja Polska

Biuro "Niepodległa" zaprasza do wspólnego świętowania Dnia Flagi i Dnia Polonii i Polaków za Granicą

02.05.2023 10:43
Propozycje biura to przygotowane m.in. z myślą o Polonii podcasty „Halo, tu Niepodległa" o słynnych Polakach, którzy przyczynili się do wzmocnienia wizerunku Polski na świecie.
Audio
  • „Halo, tu Niepodległa" - podcasty o słynnych Polakach, którzy przyczynili się do wzmocnienia wizerunku Polski na świecie [posłuchaj]
Akcja Biura Niepodległa Moja flaga
Akcja Biura Niepodległa "Moja flaga"Foto: materiały prasowe

Pierwszy z nich - "Na sześciu kontynentach" - skupiony będzie na kierunkach emigracji i ich powodach. Jak mówi dyrektor Biura Niepodległa Wojciech Kirejczyk, zaproszenie do udziału w nim przyjęli dr Rafał Raczyński z Muzeum Emigracji w Gdyni i Monika Ścibor, organizująca od wielu lat projekty polonijne w Brazylii.

W spocie przedstawione zostanie więc życie Polonii w Brazylii i ustanowieniu języka polskiego jako jednego z urzędowych w stanie Rio Grande do Sul. W każdej audycji zestawieni zostaną ekspert od historii i czasów współczesnych. Podcasty będą dostępne w serwisach streamingowych.

- Jestem przekonany, że spot dotrze do Polonii, bo będzie dystrybuowany poza granicami kraju w mediach społecznościowych – tłumaczy Wojciech Kirejczyk w rozmowie z Ewą Plisiecką.

 

2 maja wodospad Niagara będzie podświetlony biało-czerwonymi barwami narodowymi

30.04.2023 14:56
2 maja wodospad Niagara będzie podświetlony biało-czerwonymi barwami narodowymi. W tym dniu obchodzimy Dzień Flagi RP oraz Dzień Polonii i Polaków za Granicą. 3 maja przypada święto narodowe- 232. rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja - drugiej na świecie i pierwszej w Europie ustawy zasadniczej regulującej organizację władz państwowych, prawa i obowiązki obywateli

Nowojorska Polonia uczciła Dzień Flagi biało-czerwoną paradą samochodów i motocykli

01.05.2023 08:47
Po raz trzeci w tym roku Polacy z Nowego Jorku wyruszyli z okazji Dnia Flagi kawalkadą udekorowanych na biało-czerwono pojazdów. Przebyli w niedzielę trasę wiodącą przez część dwóch dzielnic miasta, Brooklyn i Queens.

Dzień Polonii i Polaków za Granicą. Ilu naszych rodaków mieszka w innych krajach?

02.05.2023 09:19
2 maja obchodzimy Dzień Polonii i Polaków za Granicą. To święto około 20 milionów osób mieszkających poza granicami kraju i przyznających się do polskich korzeni. Jest uroczyście obchodzone we wszystkich środowiskach polonijnych na świecie. Święto nawiązuje do przedwojennej tradycji, zgodnie z którą 2 maja obchodzono Dzień Imigranta.

Dzień Flagi RP. Święto upamiętnia polskie symbole narodowe

02.05.2023 09:39
2 maja obchodzimy Dzień Flagi Rzeczpospolitej. To święto ustanowione uchwałą Sejmu w 2004 roku, by propagować wiedzę o polskiej tożsamości oraz symbolach narodowych.