Redakcja Polska

2 maja wodospad Niagara będzie podświetlony biało-czerwonymi barwami narodowymi

30.04.2023 14:56
2 maja wodospad Niagara będzie podświetlony biało-czerwonymi barwami narodowymi. W tym dniu obchodzimy Dzień Flagi RP oraz Dzień Polonii i Polaków za Granicą. 3 maja przypada święto narodowe- 232. rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja - drugiej na świecie i pierwszej w Europie ustawy zasadniczej regulującej organizację władz państwowych, prawa i obowiązki obywateli
Wodospad Niagara
Wodospad NiagaraNeil Morrell z Pixabay / Pixabay License

Podświetlenie Niagary to inicjatywa w ramach świętowanego drugi raz w maju Miesiąca Dziedzictwa Polskiego w kanadyjskiej prowincji Ontario (Polish Heritage Month).

W związku z obchodami wiele organizacji polonijnych, instytucji oraz osób prywatnych zaangażowało się w przygotowanie obchodów i świętowanie dziedzictwa polskiego.

W ramach Miesiąca Dziedzictwa Polskiego w Ontario m.in. 7 maja zaplanowano Paradę Konstytucji 3 Maja w Toronto, Mistrzostwa Polonijne w Tenisie Stołowym, 13 maja- Koncert patriotyczny w Szkole Polskiej im gen Józefa Hallera przy Konsulacie Generalnym RP w Toronto z chórem Novi Singers, 26 maja- koncert polsko-ukraiński w wykonaniu Trio Jazzowe Bartosza Hadały oraz zespołu Akord.

Przez cały maj w wybranych bibliotekach w prowincji Ontario bedzie odbywać się akcja"Polska półka",w ramach której dla czytelników udostępniona zostanie specjalna kolekcja polskich tytułów.

IAR/dad

XXV Forum Polonijne. Minister Jan Dziedziczak: emigracja to droga pełna trudów

30.04.2023 12:30
W Toruniu odbyło się XXV Forum Polonijne, zorganizowane pod hasłem "Moja droga do Polonii i Wiary". W spotkaniu uczestniczyło kilkudziesięciu rodaków z Europy, Australii, Ameryki Północnej i Południowej.

Wagnerowcy boją się Ukraińców? ISW pisze o problemach ludzi Prigożyna w Donbasie

30.04.2023 13:55
Jewgienij Prigożyn, szef najemniczej rosyjskiej grupy Wagnera, zagroził w sobotę wycofaniem swoich żołnierzy z Bachmutu w Donbasie, jeżeli firma nie otrzyma więcej amunicji - poinformował amerykański Instytut Studiów nad Wojną (ISW).

Polscy spadochroniarze trenują z siłami NATO. Przeprowadzą desant na Gotlandię

30.04.2023 14:08
- Spadochroniarze z 18. Bielskiego Batalionu Desantowo-Szturmowego, uczestniczący w Szwecji w ćwiczeniu Aurora 23, przeprowadzą desant na Gotlandię - poinformowała por. Malwina Jarosz, oficer prasowa 6. Brygady Powietrznodesantowej, w której skład wchodzi bielski batalion.