Redakcja Polska

Nowojorska Polonia uczciła Dzień Flagi biało-czerwoną paradą samochodów i motocykli

01.05.2023 08:47
Po raz trzeci w tym roku Polacy z Nowego Jorku wyruszyli z okazji Dnia Flagi kawalkadą udekorowanych na biało-czerwono pojazdów. Przebyli w niedzielę trasę wiodącą przez część dwóch dzielnic miasta, Brooklyn i Queens.
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneshutterstock/Marek Mac

Mimo dokuczliwego czasem ulewnego deszczu wydarzenie przyciągnęło kilkaset osób. Nie tylko kierowców, ale towarzyszących im sympatyków. Zgromadzili się na starcie przy gmachu Polsko-Słowiańskiej Federalnej Unii Kredytowej na Greenpoincie. Witały ich tam m.in. dzieci ze szkoły dokształcającej im. Marii Konopnickiej i z zespołu Krakowianki i Górale.

Wstęgę przeciął konsul generalny RP w Nowym Jorku Adrian Kubicki. W swym wystąpieniu nawiązał m.in. do idei obchodzonego 2 maja Święta Flagi. Wskazał na pożytki płynące z polonijnej inicjatywy, w tym umacnianie patriotyzmu i integracji społeczności polsko-amerykańskiej.


Flagi poświęcił proboszcz pobliskiego kościoła św. Stanisława Kostki Grzegorz Markulak. Mówił o kultywowaniu polskich tradycji oraz że parada aut i motocykli w biało-czerwonych barwach jest dowodem na pamięć Polonii o swoich korzeniach.

Kierowcy zatrzymali się na moście Kościuszki, który łączy Brooklyn i Queens, z widokiem na Manhattan. Stało się to okazją do zrobienia okolicznościowych zdjęć i filmików.

Organizator wydarzenia, Grzegorz Maziarz, wyliczył, że w paradzie uczestniczyło ok. 60 samochodów. Niesprzyjająca pogoda przeszkodziła w udziale większej rzeszy motocyklistów.

„To niesamowite, ale na paradzie pojawiły się też auta z czasów PRL-u, w tym duży fiat, małe fiaciki, polonez, trabant, łada, nysa i żuk. Towarzyszyły im nowoczesne piękne auta sportowe jak mercedesy, mustangi i corvette. Wszystkie ozdobione na biało-czerwono. Jesteśmy mile zaskoczeni. Polonia jest niezawodna” – powiedział Grzegorz Maziarz.

Jak dodał, Polonia spotyka się z okazji Święta Flagi, aby uszanować biało-czerwone barwy, a biało-czerwona flaga łączy Polaków za granicą.

Organizator parady podziękował młodzieży za przygotowanie imprezy, w tym końcowy poczęstunek w postaci pączków, kiełbasek, napojów oraz pomoc przy rozdawaniu flag.


PAP/ho

Polscy wolontariusze założą punkt dystrybucji pomocy humanitarnej w Pokrowsku

29.04.2023 17:31
Polscy wolontariusze, skupieni wokół stowarzyszenia Pogoń Ruska, są w drodze do Ukraińskiego Pokrowska, gdzie chcą założyć stały punkt dystrybucji pomocy humanitarnej. Obok magazynu, gdzie będzie gromadzona pomoc z Polski, ma funkcjonować również schronisko dla psów, które przez wojnę wylądowały na ulicy.

XXV Forum Polonijne. Minister Jan Dziedziczak: emigracja to droga pełna trudów

30.04.2023 12:30
W Toruniu odbyło się XXV Forum Polonijne, zorganizowane pod hasłem "Moja droga do Polonii i Wiary". W spotkaniu uczestniczyło kilkudziesięciu rodaków z Europy, Australii, Ameryki Północnej i Południowej.

2 maja wodospad Niagara będzie podświetlony biało-czerwonymi barwami narodowymi

30.04.2023 14:56
2 maja wodospad Niagara będzie podświetlony biało-czerwonymi barwami narodowymi. W tym dniu obchodzimy Dzień Flagi RP oraz Dzień Polonii i Polaków za Granicą. 3 maja przypada święto narodowe- 232. rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja - drugiej na świecie i pierwszej w Europie ustawy zasadniczej regulującej organizację władz państwowych, prawa i obowiązki obywateli

Polonia amerykańska uczciła ofiary Katynia, Smoleńska i deportacji na Syberię

01.05.2023 09:01
Polonia amerykańska oddała w niedzielę pod Pomnikiem Katyńskim w Jersey City hołd ofiarom zbrodni NKWD na oficerach polskich w Katyniu. Uczciła zmarłych w katastrofie smoleńskiej, a także wywiezionych przez Sowietów na Syberię.