Redakcja Polska

Ceramika z Bolesławca i Gmunden w Instytucie Polskim w Wiedniu  

15.05.2023 11:00
W Galerii Instytutu Polskiego w Wiedniu otwarta została wystawa "Europejskie dziedzictwo kulturowe: Bolesławiec i Gmunden", w ramach której zaprezentowano najbardziej charakterystyczne dla obu miast wzornictwo ceramiczne, a także nowy trendy i innowacyjność.
W ramach wystawy zaprezentowano najbardziej charakterystyczne dla obu miast wzornictwo ceramiczne
W ramach wystawy zaprezentowano najbardziej charakterystyczne dla obu miast wzornictwo ceramiczneFot.: Instytut Polski w Wiedniu

Bolesławiec (Dolny Śląsk) i Gmunden (Górna Austria) to miasta, które są symbolami tradycyjnej i ręcznie wyrabianej ceramiki i współpracują w ramach "Europejskiego Szlaku Ceramiki", co przyczynia się nie tylko do podniesienia jakości samej ceramiki, ale również do rozwoju sztuki i wymiany fachowej wiedzy w tej dziedzinie i co w efekcie skutkuje wzmożonym zainteresowaniem tematem oraz przekłada się na rosnącą liczbę turystów.

W gminie Bolesławiec działa obecnie 35 manufaktur produkujących różnorodne przedmioty codziennego użytku – większość zakładów zaprezentowała się w ramach naszej wystawy. Oryginalne motywy dekoracyjne (szczególnie popularnym i znanym jest motyw pawiego oka), intensywne kolory, specyficzne techniki wypalania i wysoka jakość sprawiają, że bolesławiecka ceramika jest wyjątkowa i pożądana. Z kolei założona w 1492 roku firma Gmundner Keramik jest synonimem najlepszej austriackiej zastawy stołowej i pozostaje liderem na austriackim rynku w dziedzinie ceramiki użytkowej. Gmunden i Salzkammergut w 2024 r. staną się ponadto miejscem spotkań artystów i miłośników ceramiki jako region  "Europejskiej Stolicy Kultury".

Organizacja wystawy możliwa była dzięki współpracy Instytutu Polskiego w Wiedniu z miastem i gminą Bolesławiec, Stowarzyszeniem Gmin Ceramicznych oraz miastem Gmunden. W trakcie wernisażu dyrektor Instytutu Monika Szmigiel-Turlej podkreśliła wysoki poziom artystyczny prezentujących się w IP manufaktur, ale także fakt, że są to wyroby produkowane ręcznie, z najwyższej jakości materiałów, z użyciem produktów przyjaznych dla środowiska. To tradycja, ale także najnowsze trendy, współpraca z uznanymi projektantami sprawiają, że ceramika bolesławiecka jest marką rozpoznawalną na całym świecie. Poinformowano również, że Bolesławiec został laureatem Nagrody Europy 2023. Nagroda ta przyznawana jest corocznie przez Zgromadzenie Parlamentarne Rady Europy (ZPRE) miastu najaktywniej promującemu ideały europejskie. Przedstawiciele obu miast: prezydent Piotr Roman oraz Ewa Fuertbauer zaakcentowali znaczenie ceramiki dla rozwoju gospodarczego swoich regionów, ale także turystyki. Oba miejsca organizują corocznie w sierpniu targi ceramiczne – w tym roku w Gmunden Polska będzie państwem partnerskim, co pozwoli na szeroką prezentację polskiego wzornictwa w ramach tego prestiżowego wydarzenia.

Imprezę towarzyszącą wystawie były warsztaty ceramiczne z artystami specjalizującymi się w dekorowaniu z Bolesławia. Uczestnicy warsztatów mieli okazję sprawdzić własne umiejętności artystyczne i samodzielnie stworzyć małe dzieło sztuki. Oba wydarzenia cieszyły się dużym zainteresowaniem publiczności.

Wystawę można będzie zobaczyć do końca czerwca. Wpisuje się ona w ciąg działań Instytutu na rzecz promowania najnowszych trendów w polskim designie. Kolejnym wydarzeniem będzie wystawa Young Design – Rok Kopernika, Odkrywcy, którą przygotowuje Instytut Wzornictwa Przemysłowego i która ma zostać zaprezentowana w naszej galerii we wrześniu w ramach Vienna Design Week.


Źródło: Instytut Polski w Wiedniu

Zobacz więcej na temat: Austria Wiedeń Bolesławiec

Polska na Biennale Sztuki w Korei Południowej

07.05.2023 11:22
Po raz pierwszy na Biennale Sztuki w południowokoreańskim mieście Gwangju nasz kraj zaprezentował się we własnym pawilonie narodowym, z działaniami angażującymi publiczność w sztukę, a także jej tworzenie.

Biblioteka Instytutu Polskiego w Tel Awiwie otrzyma imię legendarnych księgarzy

08.05.2023 11:26
12 maja w Instytucie Polskim w Tel Awiwie odbędzie się ceremonia nadania Bibliotece Instytutu Polskiego imienia Ady i Edmunda Neusteinów – legendarnych księgarzy z Tel Awiwu.

"Święto Polski" w podparyskim Vincennes

13.05.2023 18:46
Polska muzyka, gastronomia i wystawy zdjęć - to tylko niektóre z atrakcji przygotowanych dla uczestników "Święta Polski", które odbyło się we Francji, w podparyskiej miejscowości Vincennes. Co roku w ramach obchodów Dnia Europy prezentowana jest tam kultura jednego z państw członkowskich Unii. Tym razem uhonorowano Polskę.

"The Sun": Polacy wracają do kraju, którego gospodarka przeżywa boom

15.05.2023 10:11
Tysiące Polaków uciekają z Wielkiej Brytanii przed rosnącymi kosztami życia i wraca do swojego kraju, którego gospodarka przeżywa obecnie boom – pisze w niedzielę dziennik "The Sun".