Redakcja Polska

Biblioteka Instytutu Polskiego w Tel Awiwie otrzyma imię legendarnych księgarzy

08.05.2023 11:26
12 maja w Instytucie Polskim w Tel Awiwie odbędzie się ceremonia nadania Bibliotece Instytutu Polskiego imienia Ady i Edmunda Neusteinów – legendarnych księgarzy z Tel Awiwu.
Audio
  • Biblioteka Instytutu Polskiego w Tel Awiwie otrzyma imię legendarnych księgarzy. Rozmowa z dyrektor Instytutu Polskiego w Tel Awiwie Magdaleną Kusztal [posłuchaj]
Edmund Neustein
Edmund Neustein Źródło: Instytut Polski w Tel Awiwie

Działający od 2000 roku Instytut Polski w Tel Awiwie jest prężnie działającym ośrodkiem promocji kultury polskiej w Izraelu. Poprzez wspieranie i organizację wydarzeń kulturalnych, konferencji, promocję literatury polskiej oraz wymian i projektów akademickich Instytut buduje mosty między Polską a Izraelem.

W momencie powstania w 2000 roku Instytut dołączył do grona promotorów polskiej kultury w Izraelu obok ważnego miejsca działającego w Tel Awiwie przy ul. Allenby 94. Była nim księgarnia Edmunda i Ady Neusteinów. To właśnie w hołdzie dla nich Instytut Polski nadał swojej Bibliotece imię legendarnej parze polsko-izraelskich księgarzy. Wydarzenie odsłonięcia tablicy pamiątkowej odbędzie się 12 maja w ramach obchodzonych w polskich placówkach zagranicznych na całym świecie Dni Dziedzictwa Polskiego (pod angielską nazwą "Polish Heritage Days").


Fot.: Instytut Polski w Tel Awiwie Fot.: Instytut Polski w Tel Awiwie

Założyciele polskiej księgarni i biblioteki

Edmund Neustein urodził się w 1917 r. Był księgarzem i wydawcą. Po wojnie prowadził księgarnię, najpierw w Katowicach, a później w Warszawie.

W 1957 r. wyemigrował do Izraela, a rok później wraz z żoną Adą założyli księgarnię i bibliotekę polską w Tel Awiwie. Edmund Neustein, zwany przez wiernych czytelników i przyjaciół Mundkiem, sprowadzał do Izraela książki i czasopisma z Polski, a także polskie emigracyjne. Księgarnia działała również jako miejsce spotkań literackich i klubów dyskusyjnych, w którym m.in. izraelscy autorzy tworzący w języku polskim promowali swoją twórczość.

Centrum polskiej inteligencji

Wraz z napływem emigracji polskich Żydów do Izraela księgarnia Neusteinów przekształciła się w centrum polskiej inteligencji i zyskała miano jednego z największych zagranicznych ośrodków kultury polskiej.

Edmund Neustein otrzymał wiele nagród za promowanie kultury polskiej w Izraelu: w 1989 r. nagrodę Fundacji Kultury Polskiej, w 1994 r. Ministra Spraw Zagranicznych, a w 1994 r. Ministra Kultury.

W 1994 roku księgarnia Neusteina została uznana za jedną z najlepie

Edmund Neustein zmarł w 2001 roku. Księgarnia prowadzona była przez jego żonę Adę przez kolejne trzy lata. Została zamknięta jej śmierci w 2004 roku.

Pamięć o państwu Neusteinach pozostaje żywa w kręgach polskich Żydów w Izraelu. Do dzisiaj ze wzruszeniem wracają pamięcią do czasów świetności księgarni, wskazując za każdym razem jej ogromną rolę w pielęgnowaniu kultury polskiej w Izraelu. Bez wątpienia księgarnia funkcjonowała jako instytucja kulturalna, zbudowana na poruszającym sentymencie do Polski.

Z Magdaleną Kusztal, dyrektor Instytutu Polskiego w Tel Awiwie, rozmawia Ewa Plisiecka.

Źródło: Instytut Polski w Tel Awiwie

 

Tysiące Polaków i Amerykanów polskiego pochodzenia przeszło ulicami Chicago w dorocznej Paradzie Polonii

07.05.2023 10:00
Polskie władze reprezentowali między innymi wicepremier Mariusz Błaszczak i wicemarszałek Sejmu Małgorzata Gosiewska. Specjalne przesłanie do uczestników parady skierował prezydent Andrzej Duda.

Polska na Biennale Sztuki w Korei Południowej

07.05.2023 11:22
Po raz pierwszy na Biennale Sztuki w południowokoreańskim mieście Gwangju nasz kraj zaprezentował się we własnym pawilonie narodowym, z działaniami angażującymi publiczność w sztukę, a także jej tworzenie.

90-lecie Kongresu Polonii Kanadyjskiej. Para prezydencka: integruje całą polską wspólnotę

07.05.2023 21:51
Od 90 lat Kongres Polonii Kanadyjskiej wspiera społeczność polską w Kanadzie i całą polską wspólnotę; pamiętamy o wsparciu w trudnych czasach stanu wojennego, a także o działaniach na rzecz członkostwa Polski w NATO - podkreśliła para prezydencka Andrzej Duda i Agata Kornhauser-Duda.