Redakcja Polska

Za nami Dzień Solidarności Polsko-Rumuńskiej w Bukareszcie

05.03.2024 13:01
Trzeciego marca w Rumuńskim Ateneum odbył się recital jazzowy Leszka Możdżera. Koncert był najważniejszym wydarzeniem w ramach bukareszteńskich obchodów Dnia Solidarności Polsko-Rumuńskiej, będących jednocześnie zapowiedzią Sezonu Kulturalnego Polska-Rumunia 2024-2025.
Leszek Możdżer podczas koncertu w Bukareszcie
Leszek Możdżer podczas koncertu w BukareszcieFoto: Sabina Costinel Imagery, Vladimir Bulza

W uroczystym koncercie wzięło udział kierownictwo resortów spraw zagranicznych i kultury z obu krajów, korpus dyplomatyczny akredytowany w Bukareszcie, kierownictwo Instytutu Adama Mickiewicza, MCK oraz przedstawiciele najważniejszych rumuńskich instytucji kultury. 


Dzień Solidarnośći Polsko-Rumuńskiej w Bukareszcie Dzień Solidarnośći Polsko-Rumuńskiej w Bukareszcie

Natomiast drugiego marca w Narodowym Muzeum Chłopa Rumuńskiego w Bukareszcie odbył się wernisaż wystawy fotografii Justyny Mielnikiewicz, zatytułowanej „Były trzy siostry, ale tylko dwie koszule”. Wystawa jest reporterską podróżą przez wielokulturowość rumuńskiej Bukowiny, w której zamieszkuje także społeczność polska. Można ją oglądać w Bukareszcie do 28 kwietnia br.


Wernisaż wystawy Wernisaż wystawy fotografii Justyny Mielnikiewicz   Foto:Sabina Costinel Imagery, Vladimir Bulza

Za przygotowanie i realizację programu Sezonu Kulturalnego Polska-Rumunia 2024-2025 odpowiadają polskie Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego i Instytut Adama Mickiewicza, przy wsparciu Instytutu Polskiego w Bukareszcie, oraz rumuńskie Ministerstwo Kultury i Rumuński Instytut Kultury. Sezon rozpocznie się w czerwcu 2024 roku, a zakończy w październiku 2025 roku.Identyfikacja wizualna sezonu jest owocem współpracy studentów wydziałów grafiki warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych i bukareszteńskiego Narodowego Uniwersytetu Sztuki UNArte.


Źródło: Instytut Polski w Bukareszcie/ho

Instytut Polski w Mołdawii prezentuje ukraińską wystawę ikon pisanych na skrzyniach po amunicji

25.02.2024 14:17
W Kiszyniowie zaprezentowano wystawę ukraińskich ikon pisanych na skrzyniach po amunicji - powiadomił Instytut Polski w Bukareszcie, który jest - wspólnie z Narodowym Muzeum Historii Mołdawii - organizatorem wystawy, pokazywanej w związku z drugą rocznicą agresji Rosji na Ukrainę.

Polskie i ukraińskie pieśni w Bratysławie. Wyjątkowy koncert dla walczącej Ukrainy

29.02.2024 09:37
Pieśni polskich i ukraińskich autorów, w wykonaniu polsko-ukraińskiego duetu artystek, w centrum słowackiej Bratysławy. Koncert dedykowany "walczącej Ukrainie" organizował w stolicy Słowacji miejscowy Instytut Polski wspólnie z Ambasadą RP oraz we współpracy z Ambasadą Ukrainy.

Sezon Kulturalny Polska-Rumunia. Wystawa polskiej fotografki w Bukareszcie

02.03.2024 09:20
W Narodowym Muzeum Rumuńskiego Chłopa odbędzie się wernisaż fotografii Justyny Mielnikiewicz. To zapowiedź Sezonu Kulturalnego Polska-Rumunia, który oficjalnie rozpocznie się w czerwcu i potrwa do października 2025 roku.

Pierwszy Sezon Kulturalny Rumunia-Polska 2024 – 2025 odbędzie się pod hasłem "Mamy wspólny język"

03.03.2024 10:00
Rumunia i Polska organizują pierwszy raz w historii wspólny sezon kulturalny. Od czerwca 2024 przez 17 miesięcy w obu krajach odbędzie się szereg wydarzeń kulturalnych pod hasłem "Mamy wspólny język".