Redakcja Polska

Sezon Kulturalny Polska-Rumunia. Wystawa polskiej fotografki w Bukareszcie

02.03.2024 09:20
W Narodowym Muzeum Rumuńskiego Chłopa odbędzie się wernisaż fotografii Justyny Mielnikiewicz. To zapowiedź Sezonu Kulturalnego Polska-Rumunia, który oficjalnie rozpocznie się w czerwcu i potrwa do października 2025 roku.
Audio
  • Wystawa "Były trzy siostry, ale tylko dwie koszule" to, jak powiedziała Barbara Krzeska, zastępca dyrektora Instytutu Adama Mickiewicza, efekt współpracy artystki z instytutem [posłuchaj]
Ukraina: dwie romskie siostry, Rusłana (16 lat) i Milana (19 lat) na wieczornym spacerze wzdłuż brzegu Dniepru. Kwiecień 2014, z cyklu W Ukrainie  Ukraine runs through it
Ukraina: dwie romskie siostry, Rusłana (16 lat) i Milana (19 lat) na wieczornym spacerze wzdłuż brzegu Dniepru. Kwiecień 2014, z cyklu "W Ukrainie" / "Ukraine runs through it"Justyna Mielnikiewicz

W Narodowym Muzeum Rumuńskiego Chłopa w sobotę odbędzie się wernisaż fotografii Justyny Mielnikiewicz. To jedno z wydarzeń zapowiadających Sezon Kulturalny Polska-Rumunia. 

Wystawa - "Były trzy siostry, ale tylko dwie koszule", to, jak powiedziała Barbara Krzeska, zastępca dyrektora Instytutu Adama Mickiewicza, efekt współpracy artystki z instytutem.

"Justyna Mielnikiewicz pojechała do Bukowiny na zaproszenie Instytutu Adama Mickiewicza, była tam kilkukrotnie w zeszłym roku poznając, rozmawiając, dokumentując życie codzienne mniejszości polskiej, która zamieszkuje te tereny od ponad 200 lat. Artystka uczestniczyła w tradycyjnych wydarzeniach kościelnych, w dożynkach, w życiu szkolnym" - wyjaśniła ekspertka z instytutu.

Podczas swoich wyjazdów Justyna Mielnikiewicz poznała lokalną społeczność, a owoc jej pracy, jak podkreśliła Barbara Krzeska, będzie można oglądać w jednym z najlepszych muzeów etnograficznych w Europie. Barbara Krzeska dodała, że cieszy ją ta współpraca, gdyż Narodowe Muzeum Rumuńskiego Chłopa to bardzo renomowana instytucja, zaś Justyna Mielnikiewicz jest już cenioną na świecie artystką fotografką. 

Wernisaż wystawy fotografii Justyny Mielnikiewicz "Były trzy siostry, ale tylko dwie koszule" - zaplanowano na godzinę 18.30. Sam Sezon Kulturalny Polska-Rumunia oficjalnie rozpocznie się w czerwcu i potrwa do października 2025 roku.

IAR/ks

Konkretna pomoc dla kultury ukraińskiej oraz inwentaryzacja strat wojennych wciąż niezbędne

22.02.2024 17:23
Centrum Pomocy dla Kultury na Ukrainie działające w ramach Narodowego Instytutu Dziedzictwa po dwóch latach trwania wojny oprócz rzeczowego wsparcia zajmuje się dokumentacją wojennych zniszczeń na terenie kraju, objętego agresją rosyjską.

Wkrótce rusza 22 edycja londyńskiego Festiwalu Polskich Filmów „Kinoteka”

28.02.2024 12:43
Festiwal organizowany przez Instytut Kultury Polskiej w Londynie przy wsparciu ze strony Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej potrwa 3 tygodnie.  

"Śliczna jest młodość naszego wieku. Fotoalbumy 1850-1950" - wystawa fotografii w Muzeum Warszawy

29.02.2024 14:21
Muzeum Warszawy zaprasza na wystawę "Śliczna jest młodość naszego wieku. Fotoalbumy 1850-1950". To prezentacja albumów fotograficznych z dwóch ostatnich stuleci - powiedziała kuratorka Katarzyna Adamska.