Redakcja Polska

Szkoci z podziwem patrzą na polskie tradycje wielkanocne

31.03.2024 09:00
Ksiądz Piotr Krakowiak w rozmowie z Polskim Radiem dla Zagranicy opowiada o tradycjach i nastrojach jakie panują w polonijnych domach w Szkocji.
Audio
  • Wielkanoc w polonijnych domach w Szkocji [posłuchaj]
Jak wyglądają święta Wielkiej Nocy w Szkocji?
Jak wyglądają święta Wielkiej Nocy w Szkocji?photosounds/shutterstock

- Szkoci zazdroszczą nam wielu polskich, pięknych tradycji. Podziwiają strojne palmy czy grób Pana Jezusa - mówi duszpasterz szkockiej Polonii. Ksiądz Piotr Krakowiak jest znany z tego, nie tylko w Edynburgu, że odprawia msze święte w języku polskim. W święta, ale i na co dzień stara się jednoczyć Polaków i przedstawicieli innych narodowości, którzy emigrowali do Szkocji. 

Pokazuje Szkotom bogactwo i różnorodność polskiej kultury, ale przede wszystkim bardzo dużą wagę przykłada do dbania o język ojczysty i podkreśla zalety wielojęzyczności.

O tym, jak szkocka Polonia obchodzi Wielkanoc i na co dzień radzi sobie na emigracji, ksiądz Piotr Krakowiak opowiedział Katarzynie Semaan.

Zdrowie psychiczne młodych Polaków w Szkocji pod lupą

28.03.2024 07:21
Konsulat RP w Edynburgu zorganizował konferencję na temat zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży. -Pandemia, różnice kulturowe, przemoc domowa… Zagrożeń jest coraz więcej – mówi konsul Renata Wasilewska - Mazur.

Polska tradycja. Regionalne specjały na wielkanocnych stołach

30.03.2024 10:00
Wielkanocna kuchnia nie może obyć się bez jajek w przeróżnych formach. Na świąteczny stół w różnych częściach Polski trafiają jednak często także unikatowe, regionalne specjały.

Aleję Pisanek ponownie można oglądać w nadmorskiej Połądze na Litwie

29.03.2024 17:44
W Połądze, litewskim kurorcie nad Bałtykiem, można podziwiać dwumetrowe pisanki. W okresie Wielkanocy od lat jest to jedna z największych atrakcji turystycznych tej miejscowości. Na podobny pomysł wpadły też władze jednej z podwileńskich miejscowości.