Redakcja Polska

Zdrowie psychiczne młodych Polaków w Szkocji pod lupą

28.03.2024 07:21
Konsulat RP w Edynburgu zorganizował konferencję na temat zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży. -Pandemia, różnice kulturowe, przemoc domowa… Zagrożeń jest coraz więcej – mówi konsul Renata Wasilewska - Mazur.
Audio
  • Rozmowa z konsul Renatą Wasilewską-Mazur [posłuchaj]
Warto bliskim poświęcać uwagę. Problemy z którymi nie radzą sobie młodzi ludzie mogą być powodem ucieczek.
Warto bliskim poświęcać uwagę. Problemy z którymi nie radzą sobie młodzi ludzie mogą być powodem ucieczek. shutterstock//fizkes

Coraz więcej młodych osób zmaga się z różnego rodzaju problemami psychicznymi. Wpływ na nasze zdrowie ma z pewnością sytuacja pandemii, ale także fakt przebywania na emigracji, z dala od bliskich.

Konferencja zorganizowana przez Konsulat RP w Edynburgu zgromadziła najlepszych ekspertów w dziedzinie zdrowia psychicznego zaangażowanych na co dzień w pomoc Polakom mieszkającym w Szkocji. 

Omówiono obecne czynniki, które wpływają na stan najmłodszych, ale też współpracę z władzami, policją, szkołami polonijnymi. Była mowa również o tym, gdzie szukać pomocy w razie kryzysu.

W Edynburgu działa, min. organizacja Feniks oferująca terapię indywidualną i grupową. Wraz z innymi polskimi terapeutami w Szkocji, Feniks organizuje też raz w roku cykl darmowych warsztatów "Oswoić Depresję". Feniks realizuje też projekty, które nie tylko są stricte związane z terapią, ale z pracą ze społecznością. 

„Najważniejszy wniosek, jaki wypłynął podczas naszej konferencji, to bycie w kontakcie z innymi ludźmi, otwartość na drugiego człowieka i jego problemy” – powiedziała Konsul RP w Edynburgu Renata Wasilewska-Mazur w rozmowie z Katarzyną Semaan.

Polskie ślady w Szkocji. Jubileusz Fundacji Feniks, która dba o zdrowie psychiczne polskiej mniejszości

24.03.2023 19:00
W poszukiwaniu polskich śladów w Szkocji zaglądamy do Edyndburga. Od 15 lat działa tam bowiem Fundacja Feniks. To polska organizacja niosąca pomoc psychologiczną Polakom, ale też innym emigrantom z Europy Środkowo-Wschodniej.

Coraz więcej Polaków chce bezpośredniego wsparcia Ukrainy. Nowy sondaż nie pozostawia wątpliwości

26.03.2024 18:33
Ukraińcy przestali radzić sobie na linii frontu tak dobrze jak w pierwszym roku wojny. Najnowsze badanie dla RMF FM i "Dziennika Gazety Prawnej" sugeruje, że rośnie społeczne poparcie dla militarnej interwencji wojsk polskich w Ukrainie. Polacy dużo przychylniej patrzą także na opcję pozwolenia polskim obywatelom na udział w walkach za naszą wschodnią granicą – czytamy na stronach rmf24.pl.

"Sen kończy się rozdartym sercem". Brytyjskie media o meczu Walii z Polską

27.03.2024 10:55
O bolesnym pożegnaniu piszą brytyjskie media po meczu Walii z Polską. To biało-czerwoni wywalczyli awans.