Redakcja Polska

25 lat temu zaczął działać Instytut Polski w Wilnie

02.02.2021 14:51
1 lutego 1996 roku działalność rozpoczął Instytut Polski w Wilnie. Placówka zajmuje się nie tylko promocją polskiej kultury i nauki, ale podejmuje też trudne polsko-litewskie sprawy.
Audio
  • 25 lat temu zaczął działać Instytut Polski w Wilnie. Materiał Kamila Zalewskiego
Logo instytutu, w tle panorama Wilna
Logo instytutu, w tle panorama WilnaPixabay/Peggy_Marco

Instytut Polski w Wilnie został powołany roku na podstawie Traktatu o przyjaznych stosunkach i dobrosąsiedzkiej współpracy pomiędzy Polską i Litwą. Szefowa placówki Dorota Mamaj podkreśla, że zainteresowanie polską kulturą na Litwie od lat jest olbrzymie. - 25 lat istnienia Instytutu w Wilnie to około dwa i pół tysiąca zorganizowanych wydarzeń dla lokalnych odbiorców - wyjaśnia. Były to m.in. koncerty, wystawy, spotkania z polskimi twórcami oraz Festiwal Filmu Polskiego.

W ubiegłym roku miała odbyć się dwudziesta edycja wydarzenia. Z powodu niepewnej sytuacji epidemicznej Instytut postanowił po prostu kontynuować festiwal z 2019 roku. - Stwierdziliśmy, że zrobimy taki dziewiętnasty i pół festiwal - mówi koordynatorka wydarzenia Odeta Venckaviciene. Instytut Polski w Wilnie w ostatnich latach podejmował trudne tematy z polsko-litewskiej historii. W 150. rocznicę urodzin marszałka Józefa Piłsudskiego zorganizował dużą konferencję poświęconą jego postaci. - 14 ekspertów z Polski i Litwy, dwa dni, ponad dwustu uczestników. Wydarzenie to pozwoliło podejść nam do tematu Józefa Piłsudskiego bez negatywnych emocji i stereotypów - wspominał ówczesny dyrektor placówki Marcin Łapczyński.

Z kolei z okazji 80. rocznicy nawiązania przez Polskę i Litwę stosunków dyplomatycznych Instytut Polski w Wilnie przygotował książkę zatytułowaną "1938. Najciemniejsza noc jest tuż przed świtem" autorstwa Dominika Wilczewskiego oraz Simonasa Jazavity. Publikacja została uznana m.in. za "Najpiękniejszą książkę roku 2019" w konkursie organizowanym przez litewskie Ministerstwo Kultury. Placówka otrzymała też podziękowania mera litewskiej stolicy za znaczący wkład w rozwój Wilna. Z powodu ograniczeń epidemicznych imprezy związane z 25. rocznicą rozpoczęcia działalności Instytutu Polskiego w Wilnie odbędą się prawdopodobnie latem.

PAP/dad

Polsko-słowacki projekt badawczy pomoże w walce z pandemią COVID-19

02.02.2021 14:20
Instytut Łukasiewicz – PORT wraz z prestiżowymi ośrodkami naukowymi ze Słowacji będzie poszukiwał narzędzi do monitorowania i zmniejszania ryzyka rozprzestrzeniania się pandemii COVID-19. Na ten cel przeznaczono ponad 2 mln euro ze słowackich funduszy unijnych.

Szef francuskiego resortu ds. handlu i inwestycji uda się do Polski. Atom wśród tematów rozmów

02.02.2021 11:32
Minister ds. handlu i inwestycji Franck Riester złoży w Polsce wizytę w dniach 2-3 lutego - poinformowało biuro szefa resortu. Rozmowy polsko-francuskie będą dotyczyć kwestii energetycznej i francuskiego przemysłu atomowego oraz wsparcia dekarbonizacji polskiej gospodarki.

Proces Aleksieja Nawalnego. Służby żądają 3,5 roku więzienia, wokół sądu trwają zatrzymania

02.02.2021 14:17
Na procesie Aleksieja Nawalnego w Moskwie przedstawiciel służb więziennych poprosił we wtorek o osadzenie opozycjonisty w kolonii karnej na 3,5 roku. Rozprawa trwa wśród bezprecedensowych środków bezpieczeństwa. Wokół sądu policja zatrzymała ponad 230 osób.