Redakcja Polska

Koncert "Gramy dla Białorusi" - w geście solidarności z Białorusinami

24.03.2021 09:00
25 marca, w Filharmonii Narodowej w Warszawie odbędzie się drugi koncert "Gramy dla Białorusi". Wydarzenie odbędzie się w Dzień Wolności Białorusi, upamiętniający proklamacją Białoruskiej Republiki Ludowej - pierwszego w nowożytnej historii odrębnego państwa białoruskiego.
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneShutterstock.com / Mazur Travel

Podczas koncertu ku pokrzepieniu serc Białorusinów wystąpią gwiazdy polskiej estrady.

W programie koncertu, oprócz autorskich utworów białoruskiego zespołu Naviband, znalazły się m.in. utwory Czesława Niemena, "Mury" Jacka Kaczmarskiego oraz "Gaj" Lyapis Trubetskoy. Wystąpią polscy i białoruscy artyści z towarzyszeniem Orkiestry Filharmonii Narodowej pod dyrekcją Adama Sztaby i Zuzanny Falkowskiej. Wśród gwiazd wieczoru są Igor Herbut, Natalia Kukulska, Krystyna Prońko, Piotr Cugowski, Krystian Ochman.

Obok gwiazd polskiej estrady w Filharmonii Narodowej zagra i zaśpiewa białoruska grupa indie popowa NaviBand oraz chór Harmoń z Łosinki. Orkiestrę poprowadzą: Adam Sztaba i Zuzanna Falkowska, którzy wraz z Marcinem Mirowskim odpowiedzialni są za aranżację i oprawę muzyczną wydarzenia.

Koncert odbywa się w geście solidarności z naszymi sąsiadami z Białorusi, którzy od sierpnia ubiegłego roku z ogromną determinacją i odwagą, nie zważając na represje i zagrożenia, upominają się o demokrację i wolność, tak jak Polacy ponad 40 lat temu, gdy strajki, protesty i starcia z policją były codziennością polskich obywateli. Data wydarzenie nie jest przypadkowa. 25 marca to Dzień Wolności Białorusi - święto, nieuznawane przez władze, ale od lat celebrowane przez białoruskich obywateli, którzy w ten sposób demonstrują swoje przywiązanie do wolności.

Towarzysząca koncertowi akcja #LightForBelarus, która odbędzie się tego samego dnia, tj. 25 marca br., będzie kolejnym gestem solidarności z Białorusią. Akcja polega na oświetlaniu budynków instytucji kultury oraz innych obiektów publicznych w narodowych barwach flagi Białorusi: biało-czerwono-białej lub innej dostępnej formie ekspozycji historycznych barw Białorusi, np. wywieszeniu w oknach flag. Zachęcamy wszystkich do udziału w tym wydarzeniu.

Koncert będzie transmitowany na żywo w telewizji TVP Kultura, TVP Polonia, Biełsat TV, TVP Wilno oraz w Internecie.


Źródło: NCK/dad

100-lecie polsko-rumuńskiego sojuszu wojskowego

18.03.2021 14:43
17 marca 2021 roku w Kasynie Wojskowym w Bukareszcie odbyła się debata poświęcona stuleciu nawiązania polsko-rumuńskich stosunków wojskowych. Wydarzenie zorganizowane zostało przez Instytut Studiów Politycznych w dziedzinie Obronności i Historii Wojskowości (ISPAIM) przy rumuńskim Ministerstwie Obrony Narodowej we współpracy z Instytutem Polskim w Bukareszcie.

W Warszawie i we Lwowie zainaugurowano program edukacyjny "Być jak Kazimierz Górski"

18.03.2021 15:24
W Warszawie i we Lwowie zainaugurowano dziś program edukacyjny "Być jak Kazimierz Górski". Jest on skierowany do uczniów szkół podstawowych w Polsce oraz na wschodzie i ma związek z setną rocznicą urodzin legendarnego trenera.

Programy NAWA wspierają ciekawe projekty badawcze zagranicznych naukowców

19.03.2021 09:05
Dzięki programowi „Polonista” naukowcy z zagranicznych uczelni pracują nad ciekawymi i innowacyjnymi programami promującymi język polski. Jest tak m.in. na Politechnice Śląskiej i Uniwersytecie Śląskim. O swojej pracy opowiadają stypendyści z Włoch, dr Jacopo Saturno i prof. Alessandro Ajres.