X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Redakcja Polska

Sejmowa Komisja Kultury rozpoczęła prace nad prezydenckim projektem odbudowy Pałacu Saskiego

20.07.2021 10:36
W Sejmowej Komisji Kultury i Środków przekazu rozpoczęło się pierwsze czytanie prezydenckiego projektu ustawy o przygotowaniu i realizacji odbudowy Pałacu Saskiego, Pałacu Brühla oraz kamienic przy ulicy Królewskiej w Warszawie. Został on przygotowany przez specjalny zespół powołany przez szefa Kancelarii Prezydenta we współpracy z Biurem Programu "Niepodległa". 
Pałac Saski, fotografia sprzed wybuchu II wojny światowej
Pałac Saski, fotografia sprzed wybuchu II wojny światowejNarodowe Archiwum Cyfrowe

Według zamierzeń, Pałac Saski ma być przestrzenią instytucji i inicjatyw kulturalnych. Kamienice przy ulicy Królewskiej rozważane są jako przyszła siedziba Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego, a Pałac Brühla - jako siedziba Senatu.

Projekt ustawy prezydent Andrzej Duda przekazał na ręce marszałek Sejmu Elżbiety Witek 7. lipca podczas uroczystości, która odbyła się na Placu Piłsudskiego w Warszawie. Prezydent podkreślał wówczas, że planowana odbudowa Pałacu Saskiego to szczególna, prestiżowa inwestycja, która przypomni o pięknie przedwojennej Warszawy. Mówił, że wielu ludzi wspominając stolicę Polski z czasów przed II wojną światową, a więc - jak ujął - "zanim została przez hitlerowskich najeźdźców umęczona i zniszczona" - zwraca uwagę, że była ona piękna. Andrzej Duda przypomniał, że przed II wojną światową Pałac Saski był, obok Zamku Królewskiego, jednym z architektonicznych symboli Warszawy. Zaznaczył, że mimo wielkiego wysiłku społecznego w trakcie odbudowy stolicy Pałac Saski nie został odbudowany z powodu braku sił oraz woli ówczesnych władz.

Marszałek Sejmu Elżbieta Witek obiecała, że Sejm niezwłocznie zajmie się złożonym projektem. Jednocześnie podkreślała, że odbudowa Pałacu Saskiego była planowana od dawna. Myślano o tym już podczas wojny, kiedy Warszawa leżała w gruzach, a potem taką propozycję wysunął również prezydent Warszawy, i późniejszy prezydent Polski - Lech Kaczyński.

Pierwszy barokowy pałac w miejscu późniejszego Pałacu Saskiego powstał po 1661 roku. W I połowie XVIII wieku gmach zakupił król August II Mocny i rozpoczął jego przebudowę. Był własnością królów Saksonii aż do 1816 roku. Zniszczony podczas powstania listopadowego, później odbudowywany i rozbudowywany. W okresie zaborów był własnością rosyjskiego kupca Iwana Skwarcowa, a później trafił na potrzeby armii Imperium Rosyjskiego.

W II RP był siedzibą Sztabu Generalnego Wojska Polskiego, mieścił również Biuro Szyfrów, gdzie w 1932 roku polscy matematycy dokonali pierwszego złamania kodu Enigmy.

Po wybuchu II wojny światowej i kapitulacji Warszawy Pałac Saski zajęli Niemcy, którzy w grudniu 1944 roku, wycofując się ze stolicy, wysadzili go w powietrze. Ocalał tylko fragment arkad z Grobem Nieznanego Żołnierza, utworzonym w 1925 roku.


IAR/dad

Zbigniew Rau: zastanawialiśmy się w V4 nad zwiększeniem roli parlamentów narodowych w UE

19.07.2021 15:19
Ministrowie spraw zagranicznych państw Grupy Wyszehradzkiej zastanawiali się w poniedziałek nad zwiększeniem roli parlamentów narodowych w Unii Europejskiej - powiedział szef polskiej dyplomacji Zbigniew Rau po spotkaniu szefów MSZ krajów V4 w Komarom, na północy Węgier.

W Berlinie odsłonięto tablicę pamiątkowa poświęconą Gombrowiczowi

20.07.2021 09:01
W Berlinie odsłonięto w poniedziałek tablicę pamiątkową poświęconą Witoldowi Gombrowiczowi. - Cieszę się, że Berlinowi przybywa kolejne z ważnych poloników - mówił podczas uroczystości Ambasador RP w Berlinie Andrzej Przyłębski.