X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Redakcja Polska

Instytut Adama Mickiewicza organizuje w Wiedniu Festiwal Lema

29.07.2021 21:48
"Obchody setnej rocznicy urodzin Stanisława Lema nie mogły ominąć Wiednia, miasta, w którym w latach osiemdziesiątych pisarz mieszkał i tworzył" – napisano w informacji Instytutu Adama Mickiewicza, współorganizatora zaplanowanych w stolicy Austrii na ostatnie dni lipca koncertów i spektakli.
Stanisław Lem podpisuje swoją książkę w jednej z największych księgarni Berlina, 3 sierpnia 1977 roku
Stanisław Lem podpisuje swoją książkę w jednej z największych księgarni Berlina, 3 sierpnia 1977 roku PAP/EFE

Podczas Festiwalu Lema organizowanego przez Instytut Adama Mickiewicza, we współpracy z festiwalem ImPulsTanz oraz z zespołem Klangforum Wien, muzycy i tancerze zachęcą publiczność do refleksji nad możliwością komunikacji z "Obcym".

Jak podkreślono w informacji, w setną rocznicę urodzin pisarza oraz po lądowaniu łazika na Marsie pytanie o komunikację z "Obcym" staje się ponownie priorytetowym problemem naszej cywilizacji. "Za oczywiste uznajemy, że kwestia ta jest w kręgu zainteresowania polskiej nauki – dosyć wspomnieć, że to nasi studenci od lat święcą sukcesy w zawodach łazików marsjańskich, a europejska edycja takich zawodów (ERC) odbywa się co roku właśnie nad Wisłą. Teraz również polska kultura podzieli się refleksją na ten temat – tym razem z wiedeńską publicznością" - napisano.

Jak podkreśliła Urszula Penczek, zastępca dyrektora Instytutu Adama Mickiewicza, "twórczość Stanisława Lema stała się inspiracją dla choreografów, tancerzy, kompozytorów muzyki współczesnej". - Z myślą o wiedeńskiej publiczności postawiliśmy przed nimi ambitne zadanie połączenia tych odległych pozornie dziedzin, pokazania uniwersalnych wartości twórczości wielkiego pisarza. Towarzyszy im Klangforum Wien, jeden z najbardziej renomowanych zespołów muzyki współczesnej na świecie, z którym współpracujemy już dziesięć lat - mówiła.

Jubileuszowe utwory

Jednym z najważniejszych punktów obchodów Roku Lema jest światowa prapremiera nowych utworów Mikołaja Laskowskiego i Żanety Rydzewskiej, obiegłorocznych laureatów konkursu "The Science of Fiction" organizowanego przez Instytut Adama Mickiewicza. Artyści wzięli udział w rezydencjach kompozytorskich z Klangforum Wien, podczas których stworzyli utwory inspirowane twórczością Lema. Kompozycje "Fiasko" Laskowskiego i "To my stars" Rydzewskiej zostaną zaprezentowane publiczności 30 lipca podczas koncertu w Teatrze Odeon.

W programie koncertu znajdzie się również kompozycja Cezarego Duchnowskiego "Welovelive" oraz nowy utwór Aleksandra Nowaka "Lo firgai (Maska)" skomponowany na zamówienie Instytutu Adama Mickiewicza na podstawie opowiadania Lema pod tym samym tytułem. Klangforum Wien poprowadzi dyrygent Johannes Kalitzke, a solistką będzie Agata Zubel. Dodatkowo orkiestra wykona utwory Allessandro Botticciego i Rafała Zalecha.

Choreograficzną część Festiwalu Lema w Wiedniu stanowią dwa spektakle taneczne. Pierwszy - przygotowany przez Karola Tymińskiego z muzyką Wojciecha Blecharza i z wykorzystaniem dzieł Barbary Buczek – został oparty na ostatniej, napisanej w Wiedniu powieści Lema "Fiasko". Natomiast drugi przygotowała austriacka artystka Malika Fankha, która zaprosiła do współpracy kompozytora Mikołaja Laskowskiego, filmowca Timotheusa Tomicka oraz artystkę Anę Rajcevic.

Lipcowe spektakle

Podczas obu spektakli artystom towarzyszyć będzie muzyka grana na żywo przez Klangforum Wien. Spektakle - powstałe we współpracy z festiwalem ImPulsTanz oraz Klangforum Wien – zostaną zaprezentowane 29 oraz 31 lipca w Ehemaliges Gustinus-Ambrosi-Museum.

Instytut Adama Mickiewicza jest narodową instytucją kultury, której celem jest budowanie trwałego zainteresowania polską kulturą na świecie. Instytut współpracuje z partnerami zagranicznymi i inicjuje międzynarodową wymianę kulturalną w dialogu z odbiorcami, w zgodzie z założeniami polskiej polityki zagranicznej. "Instytut zrealizował i realizuje projekty kulturalne w 70 krajach na 6 kontynentach, m.in. w Wielkiej Brytanii, Francji, Rosji, Izraelu, Niemczech, Turcji, USA, Kanadzie, Australii, Maroku, na Ukrainie, Litwie, Łotwie, a także w Chinach, Japonii i Korei. W ramach dotychczas zrealizowanych działań Instytut zaprezentował 38 strategicznych programów, które obejrzało 60 milionów widzów" - dowiadujemy się z informacji. Organizatorem Instytutu Adama Mickiewicza jest Ministerstwo Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu.


PAP/dad

80 lat temu o. Kolbe zgłosił się w Auschwitz na śmierć za współwięźnia

29.07.2021 13:49
29 lipca 1941 r. podczas apelu w niemieckim obozie Auschwitz franciszkanin Maksymilian Kolbe zgodził się dobrowolnie oddać życie za współwięźnia Franciszka Gajowniczka, jednego z dziesięciu skazanych na śmierć głodową w odwecie za ucieczkę Polaka. Franciszkanin zmarł w bunkrze głodowym 14 sierpnia 1941 r. Został dobity zastrzykiem fenolu.

Kreml: aktywność NATO u granic Rosji każe nam zapewniać sobie bezpieczeństwo

29.07.2021 14:35
Aktywność NATO przy granicach Rosji zmusza ją do podejmowania działań w celu zapewnienia sobie bezpieczeństwa - powiedział w czwartek rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow, komentując trwające w Gruzji manewry Agile Spirit z udziałem żołnierzy NATO.

Polskie buki docenione. Bieszczadzkie drzewostany znalazły się na liście Światowego Dziedzictwa UNESCO

29.07.2021 14:22
Bieszczadzkie drzewostany bukowe znalazły się na liście Światowego Dziedzictwa Przyrodniczego UNESCO. Decyzja ta zapadła podczas 44.sesji Komitetu Światowego Dziedzictwa UNESCO.