X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Redakcja Polska

Koncert na cześć Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Wiedniu

03.10.2021 11:55
"W hołdzie Prymasowi Tysiąclecia" - z okazji beatyfikacji Kardynała Stefana Wyszyńskiego Instytut Polski w Wiedniu zorganizował uroczysty koncert w kaplicy zamku Hofburg– w wiedeńskiej siedzibie Hofmusikkapelle.
Koncert na cześć Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Wiedniu
Koncert na cześć Kardynała Stefana Wyszyńskiego w WiedniuFoto: Twitter/PLInst_Wien

Podczas koncertu z udziałem przedstawicieli korpusu dyplomatycznego, świata nauki i kultury, środowisk akademickich oraz polonijnych Aleksandra Zamojska (sopran) i Peter Peinstingl (organy) zaprezentowali różnorodny program dzieł od polskiego baroku do współczesności - w tym utwory Mikołaja Zieleńskiego, Józefa Zeidlera, Marcina Józefa Żebrowskiego, Stanisława Sylwestra Szarzyńskiego. Na organach solo zabrzmiały m.in. utwory Poniatowskiego, Mozarta, Surzyńskiego i Sosnowskiego.

„Kardynał Wyszyński jest uważany za symboliczną postać duchowego oporu przeciwko reżimowi komunistycznemu w Polsce. Ze względu na rolę strażnika chrześcijańskiej tożsamości Narodu Polskiego w czasach komunistycznych represji wobec Kościoła, nazywany jest także Prymasem Tysiąclecia w Polsce” – podkreślił Rafał Sobczak, dyrektor Instytutu Polskiego w Wiedniu.

Jak dodał Rafał Sobczak jednym z najbardziej dramatycznych momentów w życiu Wyszyńskiego był z pewnością okres II wojny światowej i czas bohaterskiego i tragicznego Powstania Warszawskiego w 1944 r. W tym czasie ksiądz Wyszyński przebywał konspiracyjnie w pobliżu stolicy, w pobliskich Laskach, jako kapelan Instytutu Ociemniałych i Armii Krajowej. W czasie II wojny światowej, ksiądz Stefan Wyszyński, mimo groźby niemieckich represji, angażował się na rzecz pomocy Żydom. Później, już jako Prymas, potępił antysemicką kampanię władz PRL w 1968 r. W 1948 r. został arcybiskupem gnieźnieńskim i warszawskim, a jednocześnie Prymasem Polski i przewodniczącym Konferencji Episkopatu Polski. 12 stycznia 1953 r. został mianowany kardynałem. Następnie został uwięziony na okres trzech lat, od 25 września 1953 r. do 26 października 1956 r. Dyrektor Sobczak zaznaczył, że znamienny stał się jego apel pod koniec Soboru Watykańskiego II do biskupów polskich, gdy wzywał do pojednania między Polakami i Niemcami. Zawarta w nim prośba o przebaczenie wywołała oburzenie władz PRL.

Podczas uroczystości Rafał Sobczak wspomniał również o związkach kardynała Wyszyńskiego z kardynałem Franzem Königiem i Wiedniem - Kardynał Wyszyński był bardzo związany z kardynałem Franzem Königiem, który w latach 1956-1985 był arcybiskupem Wiednia. Podczas wykładu w Instytucie Polskim w Wiedniu w 1992 r. kardynał König podkreślił, że ceni i czci kardynała Wyszyńskiego jako "wielkiego człowieka swojej ojczyzny i Kościoła". "Kłania się z szacunkiem jego imieniu i jego dziełu". Pierwsze spotkanie kardynała Königa z ówczesnym biskupem Wyszyńskim miało miejsce w 1957 r. Później, w swoich wspomnieniach z pierwszej rozmowy z Wyszyńskim kardynał König powiedział: "Jego zewnętrzne opanowanie i wewnętrzna powściągliwość dały mi wrażenie, że myślami był jeszcze w Warszawie i przy swoim prześladowanym Kościele”. Podczas Soboru Watykańskiego II (1962-65) obaj kardynałowie Wyszyński i König spotykali się kilkakrotnie. Wreszcie, pamiętne spotkania Königa i Wyszyńskiego miały miejsce również na historycznym konklawe w 1978 roku – powiedział Sobczak.

Podczas koncertu zaśpiewała Aleksandra Zamojska, wybitna polska sopranistka związana z takimi scenami operowymi jak: Théâtre des Champs-Élysées w Paryżu, Montpellier i Perpignan, Bastille Opera w Paryżu. Występowała m.in. z Marc Minkowski, Kent Nagano i niemiecką orkiestrą symfoniczną z Berlina (m.in. na Festiwalu w Salzburgu). W 2009 roku wystąpiła wspólnie z Johnem Malkovichem w musicalu "The Infernal Comedy" Michaela Sturmingera w teatrze Ronacher w Wiedniu.

W trakcie wieczoru wystąpił również Peter Peinstingl, który jest kapelmistrzem opactwa i organistą opactwa św. Piotra w Salzburgu. Jest członkiem muzycznej rady doradczej DomQuartier Salzburg, sekretarzem generalnym i dyrektorem artystycznym Towarzystwa im. Johanna Michaela Haydna w Salzburgu oraz wykładowcą w Musikum Salzburg.

Kardynał Stefan Wyszyński urodził się 3 sierpnia 1901 roku w Zuzeli, w Polsce, w dzisiejszym województwie mazowieckim. Był biskupem lubelskim, następnie arcybiskupem gnieźnieńskim i warszawskim oraz prymasem Polski. Kardynał Wyszyński zmarł 28 maja 1981 r. Jego pogrzeb odbył się w Warszawie 31 maja i był jednym z największych wydarzeń religijnych i patriotycznych w powojennej Polsce. Według komunistycznych danych, w nabożeństwie żałobnym wzięło udział około 120 tysięcy osób, podczas gdy niezależni obserwatorzy szacowali tę liczbę na pół miliona. Został beatyfikowany w Warszawie 12 września 2021 r.

Źródło: Instytut Polski w Wiedniu/ho

150 lat polskiego osadnictwa w Kurytybie, w Brazylii

01.10.2021 15:58
150 lat temu, 30 września 1871 roku do Kurytyby przybyli pierwsi polscy emigranci. Tę ważną datę dla polskiego osadnictwa w Brazylii uczciła miejscowa Polonia, przy wsparciu Konsulatu Generalnego RP w Kurytybie.

„Bajki robotów” Stanisława Lema po litewsku

01.10.2021 18:05
Dzięki Instytutowi Adama Mickiewicza w Warszawie oraz Instytutowi Polskiemu w Wilnie ukazało się pierwsze litewskie, bogato ilustrowane wydanie tej książki. Premierze towarzyszy wystawa ilustracji.

Ambasador Niemiec: bez "Solidarności" zjednoczenie Niemiec nie byłoby możliwe

03.10.2021 11:35
Zjednoczenie Niemiec jest jednym z najszczęśliwszych wydarzeń w historii Niemiec, bez polskiej "Solidarności" nie byłoby ono możliwe - podkreślił ambasador Niemiec w Polsce Arndt Freytag von Loringhoven w 31. rocznicę zjednoczenia Niemiec.