Redakcja Polska

Dni Stanisława Lema w Norwegii. O twórczości pisarza debatowano w Oslo

05.10.2021 14:12
Z okazji 100. rocznicy urodzin pisarza w Litteratur på Blå w Oslo, przy wsparciu Ambasady RP w Oslo, zorganizowany został cykl debat poświęcony twórczości tego wybitnego pisarza science-fiction.
Dni Stanisława Lema w Norwegii
Dni Stanisława Lema w NorwegiiTwitter/PLinNorway

Uczestnicy panelów i zgromadzona publiczność dyskutowali między innymi na temat adaptacji filmowych "Solaris" oraz wizji Solaris w sztukach wizualnych i performatywnych.

Czytano też fragmenty tej powieści, która w bieżącym roku w nowym przekładzie (po raz pierwszy bezpośrednio z języka polskiego) ukazała się na norweskim rynku wydawniczym. Porównywano również twórczość Stanisława Lema i Philipa Dicka.

Zastanawiano się także nad tym czym jest globalna fikcja klimatyczna i rozmawiano na temat trendów obecnych w nowej norweskiej fantastyce naukowej.

Stanisław Lem jest czołowym przedstawicielem polskiej fantastyki naukowej, filozof, futurolog i eseista, w swoim dorobku ma również powieści realistyczne i teksty satyryczne.


Źródło: Ambasada RP w Oslo/ho

Międzynarodowy Festiwal Komiksu i Gier ściągnął do łódzkiej Atlas Areny tłumy fanów

04.10.2021 18:00
Międzynarodowy Festiwal Komiksu i Gier pierwszy raz od dwóch lat odbył się z osobistym udziałem gości i publiczności.

"Język polski otwiera". Rusza 3. edycja kampanii #KtoTyJesteś

05.10.2021 12:51
Dlaczego warto uczyć się i pielęgnować znajomość języka polskiego? Jakie możliwości przed młodymi ludźmi otwiera dwujęzyczność? To tematy przewodnie 3. kampanii społecznej #KtoTyJesteś. W tym roku działania będą adresowane przede wszystkim do mniejszości polskiej na Litwie, Łotwie, Ukrainie, w Mołdawii, Estonii, Rosji oraz w Czechach. Organizatorem akcji jest Fundacja "Pomoc Polakom na Wschodzie".

Polonia w Kaliningradzie: chcemy dzielić się polską tradycją z Rosjanami

05.10.2021 11:18
Polonia w Kaliningradzie uważa za swą misję dzielenie się polską tradycją z Rosjanami - mówi szefowa tamtejszej organizacji polonijnej Elena Rogaczykowa. Za promowanie kultury polskiej w regionie podziękował Polonii ambasador RP w Moskwie Krzysztof Krajewski.