Redakcja Polska

Kolekcja oryginalnych prac Grzegorza Rosińskiego trafi do Centrum Komiksu i Narracji Interaktywnej w Łodzi

11.10.2021 09:10
Grzegorz Rosiński, polski artysta od lat tworzący poza granicami Polski, poinformował o tym w trakcie 32. Międzynarodowego Festiwalu Komiksu i Gier w Łodzi.
Audio
  • Adam Radoń, dyrektor MFKiG, o depozycie Grzegorza Rosińskiego [POSŁUCHAJ]
Fragment oryginalnej planszy komiksu z serii Thorgal autorstwa Grzegorza Rosińskiego
Fragment oryginalnej planszy komiksu z serii "Thorgal" autorstwa Grzegorza RosińskiegoGrzegorz Rosiński

Komiksy Grzegorza Rosińskiego publikowane są w kilkudziesięciu krajach, w tym – oczywiście – także w Polsce, gdzie od lat jest najpopularniejszym polskim twórcą komiksowym.

W skład kolekcji wchodzą oryginalne ilustracje, okładki książek oraz okładki wydań albumowych, a także plansze komiksowe, które prezentują wszystkie etapy tak różnorodnej twórczości. Pod koniec lat 60. XX w. skupił się na tworzeniu komiksów, m. in. z serii „Legendarna historia Polski”, „Kapitan Żbik” i „Pilot śmigłowca”. W roku 1976 rozpoczął współpracę z wydawcami belgijskimi, tworząc rysunki do Thorgala (scen. Jean van Hamme). W 1982 r. osiedlił się na stałe w Belgii, by ostatecznie zamieszkać w Szwajcarii.

Poza Thorgalem, który ostatecznie doczekał się trzech serii pobocznych, Grzegorz Rosiński tworzył rysunki do takich popularnych serii, jak: Yans, Skarga Utraconych Ziem oraz albumów Szninkiel, Zemsta hrabiego Skarbka i Western.

Rysownik Thorgala ściśle współpracuje z powstającym w Łodzi Centrum Komiksu i Narracji Interaktywnej, do którego w 2019 r. przy udziale funduszy MKiDN zostały zakupione oryginalne plansze Rosińskiego. Teraz przekaże w depozyt CKNI swoje oryginalne prace ze zbiorów własnych i rodzinnych. Gest ten ma na celu zabezpieczenie i oczywiście udostępnienie publiczności blisko 5000 grafik, obrazów, ilustracji i oczywiście komiksów stworzonych przez Grzegorza Rosińskiego, wiązać się będzie z otwarciem Centrum Komiksu i Narracji Interaktywnej na początku 2023 r. Przygotowywana już monograficzna wystawa nie będzie miała precedensu w kraju i zagranicą. W ten sposób uhonorowany zostanie twórca, który związany jest z Międzynarodowym Festiwalem Komiksu w Łodzi od 1996 r., pojawiając się na niemal każdej jego edycji.

Z Adamem Radoniem, dyrektorem Międzynarodowego Festiwalu Komiksu i Gier w Łodzi, rozmawiał Przemysław Pawełek.

Wyjątkowa polska wystawa w Londynie. "Chcemy pokazać Młodą Polskę w nowym, szerszym kontekście"

08.10.2021 17:50
Twórczość artystów z kręgu Młodej Polski była osadzona w szerszych międzynarodowych kontekstach, niż to dotąd pokazywano - mówi Julia Griffin, kuratorka otwartej w Londynie wystawy "Young Poland: An Arts & Crafts Movement 1890-1918".

85 lat temu urodziła się Agnieszka Osiecka, poetka i autorka tekstów znanych piosenek

09.10.2021 14:00
85 lat temu urodziła się Agnieszka Osiecka, poetka, autorka tekstów około dwóch tysięcy piosenek, między innymi: "Okularnicy", "Siedzieliśmy na dachu", "Małgośka", "Niech żyje bal", "Zielono mi", "Oczy tej małej" i "To wszystko z nudy".

30 lat warszawskiej Giełdy Papierów Wartościowych. Otwarto jubileuszową wystawę

11.10.2021 07:44
Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie w tym roku skończyła 30 lat. Z okazji obchodzonego jubileuszu w holu głównym giełdy w ubiegłym tygodniu 7 października otwarto wystawę dokumentującą jej historię.