Redakcja Polska

Międzynarodowy Festiwal Muzyki Europy Środkowo-Wschodniej Eufonie już po raz trzeci w Warszawie

19.11.2021 14:17
9 festiwalowych dni, 15 wydarzeń, 15 solistów, 5 orkiestr, 3 chóry, 7 dyrygentów, 2 kwartety - łącznie około 500 artystów z 17 państw wystąpi w Warszawie na festiwalu. Tegorocznym motywem przewodnim jest romantyzm.
Audio
  • W Warszawie rozpoczął się festiwal Eufonie - relacja Ewy Plisieckiej [posłuchaj]
W Warszawie rozpoczął się festiwal Eufonie
W Warszawie rozpoczął się festiwal Eufonie Foto: materiały prasowe

Podczas festiwalu Eufonie usłyszymy nie tylko muzykę najwybitniejszych kompozytorów z regionu, reprezentantów szkół narodowych, ale zabrzmią też romantyczne wątki w kompozycjach z XX i XXI wieku. Ideą festiwalu jest wypełnienie luki w przestrzeni kulturalnej – podkreśla wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotr Gliński.

Festiwal potrwa od piątku 19 listopada do soboty 27 listopada. Cechą charakterystyczną Eufonii jest różnorodność gatunkowa. Podczas dziewięciu dni publiczność usłyszy muzykę klasyczną i współczesną, jazz i elektronikę, a także muzykę eksperymentalną w interpretacji wybitnych artystów z siedemnastu państw. Jak mówi wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego Jarosław Sellin, festiwal Eufonie odgrywa bardzo ważną rolę w upowszechnianiu dziedzictwa muzycznego naszej części świata.

- Wystąpią znakomici instrumentaliści, wokaliści i dyrygenci – zapowiada dyrektor Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach Ewa Bogusz-Moore, członek Rady Programowej Festiwalu. Wśród artystów znajdą się także śpiewaczki Olga Pasiecznik i Joanna Freszel, flecista Łukasz Długosz, czy czeski pianista Lukas Vondracek, a zagrają m.in. takie zespoły jak: Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia w Katowicach, Sinfonia Varsovia, Orkiestra Filharmonii Narodowej, Estońska Narodowa Orkiestra Symfoniczna i Słowacka Orkiestra Kameralna im. Bogdana Warchala. Jeden koncert poświęcony będzie dziedzictwu Studia Eksperymentalnego Polskiego Radia. Podczas Festiwalu usłyszymy muzykę polską i środkowoeuropejską w interpretacji wybitnych artystów z 17 krajów.

Koncerty i wydarzenia festiwalowe będą odbywały się między innymi w Filharmonii Narodowej, Zamku Królewskim, Klubie Akwarium i Kościele Ewangelicko-Augsburskim Św. Trójcy. Wszystko będzie też można śledzić bezpłatnie w streamingu w sieci.

Festiwal organizuje Narodowe Centrum Kultury, przy wsparciu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Polskie Radio jest patronem medialnym wydarzenia.

IAR/ep

 

"Arka". Napisana przez Amerykanina, powieść kryminalna rozgrywająca się w Polsce

18.11.2021 17:57
Na księgarskie półki trafiła w Polsce sensacyjno-kryminalna opowieść o przestępstwach biznesowych w świecie mody autorstwa Johna Lyncha zatytułowana "Arka". To historia inspirowana prawdziwymi wydarzeniami z życia autora. John Lynch to amerykański biznesmen związany z Polską, który na miejsce swojego literackiego debiutu wybrał nasz kraj.

Odzyskano obraz Leona Wyczółkowskiego "Wiejska dziewczyna w żółtej chuście". Wróci na Wawel

17.11.2021 13:33
Departament Dziedzictwa Kulturowego Za Granicą i Strat Wojennych MKiDN odzyskał wczoraj pastel Leona Wyczółkowskiego "Wiejska dziewczyna w żółtej chuście" - poinformował w środę na twitterze wicepremier, szef MKiDN Piotr Gliński. Obraz niebawem wróci na Wawel - przekazał.

Poczta Polska wprowadziła do obiegu znaczek przypominający o szlaku Armii Andersa

17.11.2021 14:20
Poczta Polska wprowadziła do obiegu znaczek przypominający o szlaku Armii generała Władysława Andersa. Jest to czwarty znaczek z serii "Armia Andersa - Szlak Nadziei".

"Przebaczamy i prosimy o wybaczenie". Mija 56 lat od orędzia biskupów polskich do niemieckich

18.11.2021 17:21
W dokumencie z 18 listopada 1965 roku padły historyczne słowa "przebaczamy i prosimy o wybaczenie", które rozpoczęły wieloletni proces pojednania polsko-niemieckiego.