X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Redakcja Polska

Nie żyje Barbara Krafftówna, wybitna aktorka teatralna i filmowa

24.01.2022 13:26
Artystka zmarła 23 stycznia w wieku 93 lat w Domu Artystów w Skolimowie. Była wybitną aktorką teatralną, filmową i kabaretową, w dorobku artystycznym miała dziesiątki kreacji scenicznych i ekranowych.
Audio
  • Barbara Krafftówna nie żyje - wspomnienia zebrała Ewa Plisiecka [posłuchaj]
Barbara Krafftówna ostatnie chwile spędziła w Domu Artystów w podwarszawskim Skolimowie.
Barbara Krafftówna ostatnie chwile spędziła w Domu Artystów w podwarszawskim Skolimowie.Foto: PAP/Piotr Nowak

Barbara Krafftówna współpracowała z wieloma cenionymi reżyserami, grała też wielkie role dramatyczne. Do historii polskiej estrady przeszły jej występy w "Kabarecie Starszych Panów", a także "Pod Egidą" i "Frascati". Widzowie pokochali ją za rolę Honoraty z kultowym serialu "Czterej pancerni i pies", zdaniem krytyków natomiast jej najwybitniejszą kreacją filmową była postać Felicji w obrazie "Jak być kochaną" w reżyserii Wojciecha Jerzego Hasa, gdzie zagrała u boku Zbigniewa Cybulskiego. Od wielu lat była związana z Teatrem Polskiego Radia, występowała też w Teatrze Telewizji.

Barbara Krafftówna urodziła się 5 grudnia 1928 roku w Warszawie. W czasie drugiej wojny światowej uczyła się aktorstwa w konspiracyjnym Studium Dramatycznym Iwo Galla, działającym przy krakowskim Teatrze Starym. Po wojnie występowała w Teatrze Wybrzeże, gdzie debiutowała rolą Rybaczki w "Homerze i Orchidei" Tadeusza Gajcego.

Była bardzo lubiana przez kolegów i wręcz uwielbiana przez publiczność. Z jej śmiercią trudno się pogodzić, bo była nie tylko wybitną aktorką, ale  także cudownym człowiekiem  – wspomina  aktorka Magdalena Zawadzka.

Z powodu śmierci Barbary Krafftówny żal wyraził prezydent Andrzej Duda, który we wpisie na Twitterze zacytował zmarłą artystkę: "Jestem bardzo chciwa i głodna wszelkich radości (…) W końcu śmiechem da się zabliźnić rany". - Tak mówiła i żyła Wielka Dama polskiej sceny – napisał Andrzej Duda. Swój żal wyraził także wicepremier minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński. „Znakomita aktorka, która mimo trudnych osobistych doświadczeń do końca zachowała pogodę ducha, uśmiech i niepowtarzalny urok" - napisał na Twitterze minister Gliński.

Krytyk filmowy i były redaktor naczelny miesięcznika "Kino" Andrzej Kołodyński wspomina Barbarę Krafftównę jako aktorkę niezwykłej indywidualności i wyjątkową postać. W filmie "Jak być kochaną" stworzyła kreację życia.

Na Festiwalu "Dwa teatry - Sopot 2018" Barbara Krafftówna otrzymała Wielką Nagrodę za wybitne kreacje aktorskie w Teatrze Telewizji Polskiej i Teatrze Polskiego Radia. W ubiegłym roku, podczas 46. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni, Barbara Krafftówna obchodziła jubileusz 75-lecia pracy artystycznej. Zaprezentowano wtedy film dokumentalny "Krafftówna w krainie czarów". - Była jedną z najwspanialszych polskich aktorek - wspomina współreżyser filmu Piotr Konstantinow.

Barbara Krafftówna wielokrotnie występowała za granicą, w latach 60. odbyła tournée teatralne po Kanadzie i Stanach Zjednoczonych. W 1983 roku wyjechała do USA, gdzie grała w "Matce" Witkacego. Pod koniec lat 90. wróciła do kraju, pojawiła się między innymi w popularnych serialach: "M jak miłość", "Niania" oraz "Na dobre i na złe". Za całokształt twórczości wybitna aktorka została wyróżniona w 2019 roku Nagrodą Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Otrzymała też Złoty Medal "Zasłużony Kulturze Gloria Artis" oraz Krzyż Komandorski z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski. Odebrała też Medal Stulecia Odzyskanej Niepodległości.

IAR/ep

 

Na Syberii trwa promocja wspomnień polskiego badacza Benedykta Dybowskiego

22.01.2022 16:41
Na Syberii rozpoczęła się promocja twórczości polskiego badacza Bajkału Benedykta Dybowskiego. Badaniami Polaka zafascynował się profesor z Irkucka Arkadij Kalichman. 

Ukazała się książka poświęcona ucieczkom Polaków z obozu Auschwitz

23.01.2022 14:09
Ukazała się książka "Nas nie złamią. Jak Polacy uciekali z Auschwitz" pióra Mirosława Krzyszkowskiego i Bogdana Wasztyla. To rzecz o bohaterstwie uciekinierów, ale i heroizmie tych, którzy im pomagali – ruchu oporu, mieszkańcach ziemi oświęcimskiej – powiedział Wasztyl.

Polska flaga wróciła na Antarktydę po 42 latach

23.01.2022 14:30
Polska flaga wróciła na Antarktydę kontynentalną. Po 42 latach przerwy wznowiono działalność Polskiej Stacji Antarktycznej imienia Antoniego Dobrowolskiego i na maszt wciągnięto biało-czerwoną. Stało się to w 63. rocznicę rozpoczęcia działalności bazy.