X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Redakcja Polska

Na Syberii trwa promocja wspomnień polskiego badacza Benedykta Dybowskiego

22.01.2022 16:41
Na Syberii rozpoczęła się promocja twórczości polskiego badacza Bajkału Benedykta Dybowskiego. Badaniami Polaka zafascynował się profesor z Irkucka Arkadij Kalichman. 
Audio
  • Na Syberii trwa promocja wspomnień polskiego badacza B. Dybowskiego. Materiał Macieja Jastrzębskiego (IAR)
Benedykt Dybowski
Benedykt DybowskiNAC

Rosyjski naukowiec sam zajmuje się projektowaniem ekologicznych tras turystycznych wokół Bajkału. To on przetłumaczył na język rosyjski dzienniki Benedykta Dybowskiego, które w oryginale noszą wspólny tytuł "O Syberii i Kamczatce". Dzieło dziewiętnastowiecznego zesłańca i podróżnika zostało wydane w języku rosyjskim dzięki wsparciu Konsulatu Generalnego RP w Irkucku.

Patron przedsięwzięcia Konsul Generalny RP w Irkucku Krzysztof Świderek przypomniał w rozmowie z Polskim Radiem, że rejon bajkalski jest mocno związany z historią polskich zesłańców. - Irkuck nazywany jest stolicą polskich zesłań. Co piąty mieszkaniec tej ziemi ma polskie korzenie, a w XIX wieku język polski był drugim po rosyjskim najczęściej używanym - podkreśla polski dyplomata.

Benedykt Dybowski urodził się w 1833r. w Amsterdamie. Zamarł w 1930r. we Lwowie. Przez wiele lat współpracował z najznakomitszymi uniwersytetami w Europie. Za działalność niepodległościową i współorganizację Powstania Styczniowego dwukrotnie był aresztowany przez władze carskie, a w 1865r. zesłano go na Syberię. Tam prowadził badania bajkalskiej fauny i flory. Później wyruszył na Kamczatkę, Czukotkę i do Kraju Nadmorskiego. Jego dorobek naukowy uznawany jest za podstawę wiedzy o przyrodzie Syberii.


IAR/dad

Adam Brokaw: kilka minut przesądziło o piętnastu latach mojego życia

22.01.2022 14:08
„To miała być tylko dziekanka. Koleżanka namówiła mnie abyśmy wyjechali do Wielkiej Brytanii dorobić, podszkolić język. Warunki były bardzo atrakcyjne. Na polskim rynku pracy panował marazm i brak perspektyw rozwojowych. Decyzję podjąłem w trzy minuty. Okazało się, że te kilka minut określiło piętnaście lat mojego życia” - przyznaje Adam Brokaw w rozmowie z Małgorzatą Frydrych.

Polska przygotowuje się do rosyjskiego natarcia na Ukrainę. Szef BBN: rozważana jest próba okupacji

22.01.2022 15:31
- Próba okupacji całego terytorium przez Rosjan także jest przez nas i naszych sojuszników rozważana - powiedział w sobotę szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego Paweł Soloch. Dodał, że jest wiele scenariuszów rozwoju sytuacji na Ukrainie.