X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Redakcja Polska

Tegoroczny koncert urodzinowy Fryderyka Chopina uświetni Bruce Liu

26.01.2022 12:47
Koncert z okazji 212. rocznicy urodzin Fryderyka Chopina uświetni występ zwycięzcy ubiegłorocznego Konkursu Chopinowskiego Bruce'a (Xiaoyu) Liu. "Koncert wyprzedał się w całości w siedem minut od momentu uruchomienia sprzedaży biletów" - powiedział rzecznik prasowy Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina Aleksander Laskowski.
Bruce (Xiaoyu) Liu
Bruce (Xiaoyu) LiuPR2

Bilety na uroczysty koncert w 212. rocznicę urodzin Fryderyka Chopina zostały wyprzedane w ciągu 7 minut od momentu uruchomienia sprzedaży.

Zwycięzca XVIII Międzynarodowego Konkursie Pianistycznym im. Fryderyka Chopina Bruce (Xiaoyu) Liu wystąpi 1 marca o godz. 19 w Filharmonii Narodowej. W programie uroczystego koncertu znalazły się kompozycje Fryderyka Chopina: Nokturn cis-moll op. 27 nr 1, Rondo a la Mazur F-dur op. 5, Ballada F-dur op. 38, Ballada As-dur op. 47, a także Sonata b-moll op. 35 oraz Andante spianato i Wielki Polonez Brillante Es-dur op. 22.

"Koncert wyprzedał się w całości. Jesteśmy zachwyceni i ogromnie cieszymy się, że emocje, które wzbudził Konkurs Chopinowski nie opadły i chęć obcowania z muzyką Chopina jest tak wielka, że właściwie kupowanie biletów na koncert laureata konkursu zmieniło się niemalże w zawody sportowe" – podkreślił w rozmowie z PAP rzecznik prasowy Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina Aleksander Laskowski.

Aleksander Laskowski powiedział także, że "Bruce, który o tym wie, też bardzo się cieszy". "Konkurs zmienił jego życie. Objechał już prawie cały świat z recitalami i koncertami chopinowskimi. Rzeczywiście czuje się mocno związany z wydarzenie, które uczyniło go pianistą sławnym i rozchwytywanym" - wskazał.

Jednocześnie Aleksander Laskowski zapewnił, że "jeżeli ktoś nie miał szczęścia i nie udało mi się kupić biletu, może oglądać streaming z koncertu na naszym kanale na You Tube, może również posłuchać transmisji w Programie Drugim Polskiego Radia". Dodał także, że "można także kupić wydaną przez nas, czyli Narodowy Instytut Fryderyka Chopina, płytę z nagraniami Bruce’a Liu z konkursu". Na tej płycie znajduje się m.in. Koncert e-moll Fryderyka Chopina z Orkiestrą Filharmonii Narodowej pod batutą Andrzeja Boreyki, czyli finałowy występ Bruce’a Liu w konkursie.

Pytany, czy NIFC spodziewał się tego, że bilety na koncert zostaną wyprzedane w tak szybkim tempie, Laskowski podkreślił, że "byliśmy przygotowani na to, że bilety szybko się sprzedadzą, ponieważ mamy już doświadczenie z Konkursu Chopinowskiego". "Bilety na cały konkurs, który ostatecznie odbył się w ubiegłym roku, zostały sprzedane w ciągu zaledwie trzech godzin. Tym razem koledzy mierzyli czas i okazało się, że wszystko trwało siedem minut" - powiedział. "Możemy się tylko cieszyć, ze muzyka Fryderyka Chopina budzi takie emocje i tak przyciąga ludzi" – podkreślił Aleksander Laskowski.

Tego dnia wystąpi również Piotr Alexewicz. Pierwszy recital artysty na instrumencie historycznym transmitowany będzie o godz. 12.00 z Domu Urodzenia Fryderyka Chopina w Żelazowej Woli przez Program 2 Polskiego Radia i na kanale You Yube Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina.

Bruce (Xiaoyu) Liu urodził się 8 maja 1997 r. w Paryżu, ukończył Konserwatorium Muzyczne w Montrealu w klasie Richarda Raymonda, a obecnie kontynuuje naukę pod kierunkiem Dang Thai Sona. Współpracował z takimi zespołami, jak orkiestry symfoniczne Cleveland i Montrealu, Orkiestra Filharmonii Izraelskiej, Orchestra of the Americas, Camerata Jerusalem, dał serię koncertów z China NCPA Orchestra.

Odbył też dwa tournées po Chinach z Narodową Orkiestrą Symfoniczną Ukrainy i Orkiestrą Symfoniczną Lwowskiej Filharmonii Obwodowej, występując m.in. w pekińskich National Centre for the Performing Arts i Concert Hall oraz Oriental Arts Center w Szanghaju, a także z Orchestre Lamoureux w Salle Gaveau. Jest laureatem wielu międzynarodowych konkursów pianistycznych, m.in. w Sendai, Montrealu, Viseu i Tel Awiwie.

Po zwycięstwie w Konkursie Chopinowski Bruce Liu rozpoczął trasę koncertową. W ramach tej trasy wystąpił w Polsce w katowickiej siedzibie NOSPR, w Narodowym Forum Muzyki we Wrocławiu oraz w Poznaniu z Orkiestrą Filharmonii Poznańskiej.


PAP/ho

Wystawa internetowa "#Moja Pamiątka'' w Muzeum Historii Polski

25.01.2022 16:01
Wirtualana wystawa jest efektem akcji #Moja Pamiątka, w ramach której do Muzeum Historii Polski wpłynęło kilkaset relacji i wspomnień. Opowiada ona o wydarzeniach z historii Polski od XIX wieku po czasy współczesne z perspektywy pojedynczych osób i ich rodzin.

Andrzej Duda podziękował prezydentowi Litwy. Chodzi o ustawę o pisowni oryginalnych nazwisk

26.01.2022 07:45
Prezydent Andrzej Duda podziękował prezydentowi Litwy Gitanasowi Nausedzie za podpisanie ustawy o pisowni oryginalnych nazwisk w litewskich dokumentach tożsamości.