Redakcja Polska

Andrzej Duda podziękował prezydentowi Litwy. Chodzi o ustawę o pisowni oryginalnych nazwisk

26.01.2022 07:45
Prezydent Andrzej Duda podziękował prezydentowi Litwy Gitanasowi Nausedzie za podpisanie ustawy o pisowni oryginalnych nazwisk w litewskich dokumentach tożsamości.
Andrzej Duda podziękował prezydentowi Litwy i autorom ustawy
Andrzej Duda podziękował prezydentowi Litwy i autorom ustawyTwitter/Gitanas Nauseda

W rozmowie telefonicznej polski prezydent podziękował także wszystkim zaangażowanym w prace nad ustawą. Andrzej Duda napisał na swoim profilu społecznościowym, że jest to "krok w bardzo dobrym kierunku w stosunkach polsko-litweskich".

Zapisy ustawy

Ustawa została przyjęta 18 stycznia przez litewski parlament. Nowe przepisy dopuszczą pisownię niektórych nazwisk alfabetem łacińskim w wersji oryginalnej. Ustawa zezwala na używanie na pierwszej stronie paszportu trzech liter - "w", "q" i "x" - których nie ma w litewskim alfabecie. Będzie można używać również dwuznaków, takich jak "cz", sz" oraz podwójnego "n" w takich imionach jak "Anna" czy "Hanna".

Ustawa jest pod pewnymi względami korzystna dla mniejszości polskiej na Litwie, ale nie rozwiązuje wszystkich problemów z pisownią nazwisk.

- Sejm podjął inicjatywę znalezienia trudnej równowagi pomiędzy dwiema konstytucyjnymi wartościami - zachowaniem specyfiki języka państwowego i praw człowieka, takich jak prawo do poszanowania życia prywatnego i rodzinnego, prawo do swobodnego przemieszczania się oraz dla osób należących do mniejszości narodowych, prawo do pisania swojego nazwiska w bardziej akceptowalny sposób - mówi cytowany w komunikacie prezydent Gitanas Nauseda.

O pisownię nazwisk w oryginale od wielu lat zabiegają litewscy Polacy. Z powodu braku możliwości użycia wszystkich znaków diakrytycznych występujących w polskim alfabecie, nowy akt prawny nie rozwiązuje ich problemu. Doradca szefowej litewskiego parlamentu Viktorii Čmilyte-Nielsen, Aleksander Radczenko, zwraca jednak uwagę, że przyjęcie ustawy to istotna zmiana. - W dalszej perspektywie - miejmy nadzieję, że jeszcze w tej kadencji sejmowej - czeka nas dyskusja nad zalegalizowaniem wszystkim znaków diakrytycznych i wówczas Polacy na Litwie będą mogli nareszcie zapisać swoje imiona i nazwiska zgodnie z zasadami języka polskiego - powiedział Polskiemu Radiu.

Nowe przepisy zaczną obowiązywać 1 maja.

IAR/ho

Raport Polskiej Akademii Nauk o szczepionce na koronawirusa. "Najlepiej przebadana ze wszystkich"

25.01.2022 09:51
"COVID-19 jest jedną z najlepiej poznanych chorób zakaźnych w historii medycyny, a szczepionka przeciwko tej chorobie jest jedną z najbardziej przebadanych" - napisał zespół ekspertów ds. COVID-19 przy prezesie PAN.

Węgry: odsłonięcie pomnika rotmistrza Witolda Pileckiego

25.01.2022 11:49
Dyrektor Biura Upamiętniania Walk i Męczeństwa IPN Adam Siwek odsłoni w miejscowości Balatonboglar na Węgrzech pomnik upamiętniający rotmistrza Witolda Pileckiego. Monument stanie na placu przed Domem Przyjaźni Polsko-Węgierskiej. W uroczystości udział weźmie również ambasador Polski na Węgrzech Jerzy Snopek, który jest inicjatorem budowy pomnika.

Wystawa internetowa "#Moja Pamiątka'' w Muzeum Historii Polski

25.01.2022 16:01
Wirtualana wystawa jest efektem akcji #Moja Pamiątka, w ramach której do Muzeum Historii Polski wpłynęło kilkaset relacji i wspomnień. Opowiada ona o wydarzeniach z historii Polski od XIX wieku po czasy współczesne z perspektywy pojedynczych osób i ich rodzin.