X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Redakcja Polska

Andrzej Duda podziękował prezydentowi Litwy. Chodzi o ustawę o pisowni oryginalnych nazwisk

26.01.2022 07:45
Prezydent Andrzej Duda podziękował prezydentowi Litwy Gitanasowi Nausedzie za podpisanie ustawy o pisowni oryginalnych nazwisk w litewskich dokumentach tożsamości.
Andrzej Duda podziękował prezydentowi Litwy i autorom ustawy
Andrzej Duda podziękował prezydentowi Litwy i autorom ustawyTwitter/Gitanas Nauseda

W rozmowie telefonicznej polski prezydent podziękował także wszystkim zaangażowanym w prace nad ustawą. Andrzej Duda napisał na swoim profilu społecznościowym, że jest to "krok w bardzo dobrym kierunku w stosunkach polsko-litweskich".

Zapisy ustawy

Ustawa została przyjęta 18 stycznia przez litewski parlament. Nowe przepisy dopuszczą pisownię niektórych nazwisk alfabetem łacińskim w wersji oryginalnej. Ustawa zezwala na używanie na pierwszej stronie paszportu trzech liter - "w", "q" i "x" - których nie ma w litewskim alfabecie. Będzie można używać również dwuznaków, takich jak "cz", sz" oraz podwójnego "n" w takich imionach jak "Anna" czy "Hanna".

Ustawa jest pod pewnymi względami korzystna dla mniejszości polskiej na Litwie, ale nie rozwiązuje wszystkich problemów z pisownią nazwisk.

- Sejm podjął inicjatywę znalezienia trudnej równowagi pomiędzy dwiema konstytucyjnymi wartościami - zachowaniem specyfiki języka państwowego i praw człowieka, takich jak prawo do poszanowania życia prywatnego i rodzinnego, prawo do swobodnego przemieszczania się oraz dla osób należących do mniejszości narodowych, prawo do pisania swojego nazwiska w bardziej akceptowalny sposób - mówi cytowany w komunikacie prezydent Gitanas Nauseda.

O pisownię nazwisk w oryginale od wielu lat zabiegają litewscy Polacy. Z powodu braku możliwości użycia wszystkich znaków diakrytycznych występujących w polskim alfabecie, nowy akt prawny nie rozwiązuje ich problemu. Doradca szefowej litewskiego parlamentu Viktorii Čmilyte-Nielsen, Aleksander Radczenko, zwraca jednak uwagę, że przyjęcie ustawy to istotna zmiana. - W dalszej perspektywie - miejmy nadzieję, że jeszcze w tej kadencji sejmowej - czeka nas dyskusja nad zalegalizowaniem wszystkim znaków diakrytycznych i wówczas Polacy na Litwie będą mogli nareszcie zapisać swoje imiona i nazwiska zgodnie z zasadami języka polskiego - powiedział Polskiemu Radiu.

Nowe przepisy zaczną obowiązywać 1 maja.

IAR/ho

Raport Polskiej Akademii Nauk o szczepionce na koronawirusa. "Najlepiej przebadana ze wszystkich"

25.01.2022 09:51
"COVID-19 jest jedną z najlepiej poznanych chorób zakaźnych w historii medycyny, a szczepionka przeciwko tej chorobie jest jedną z najbardziej przebadanych" - napisał zespół ekspertów ds. COVID-19 przy prezesie PAN.

Węgry: odsłonięcie pomnika rotmistrza Witolda Pileckiego

25.01.2022 11:49
Dyrektor Biura Upamiętniania Walk i Męczeństwa IPN Adam Siwek odsłoni w miejscowości Balatonboglar na Węgrzech pomnik upamiętniający rotmistrza Witolda Pileckiego. Monument stanie na placu przed Domem Przyjaźni Polsko-Węgierskiej. W uroczystości udział weźmie również ambasador Polski na Węgrzech Jerzy Snopek, który jest inicjatorem budowy pomnika.

Wystawa internetowa "#Moja Pamiątka'' w Muzeum Historii Polski

25.01.2022 16:01
Wirtualana wystawa jest efektem akcji #Moja Pamiątka, w ramach której do Muzeum Historii Polski wpłynęło kilkaset relacji i wspomnień. Opowiada ona o wydarzeniach z historii Polski od XIX wieku po czasy współczesne z perspektywy pojedynczych osób i ich rodzin.