Redakcja Polska

Lwów chroni zabytki dziedzictwa kulturowego

06.03.2022 12:41
We Lwowie zabytki dziedzictwa kulturowego są chronione przed możliwym zniszczeniem, związanym z inwazją Rosji na Ukrainę.
Audio
  • Ukraina: Lwów chroni zabytki dziedzictwa kulturowego [połuchaj]
Lwów
Lwówkavalenkau/shutterstock

To przede wszystkim obiekty światowego dziedzictwa UNESCO. Unikatowe witraże są osłaniane ekranami ochronnymi, a rzeźby - owijane materiałami ogniotrwałymi i ochronnymi.

Niektóre witraże i rzeźby są rozbierane i będą przechowywane w schronach. Jednym z takich zabytków sakralnych, który ukryto w specjalnym bunkrze, jest figura Jezusa Ukrzyżowanego z drewnianego ołtarza Golgoty, który znajdował się na podwórku katedry ormiańskiej we Lwowie. Jest to jeden z najstarszych posągów na Ukrainie. 

Owinięte materiałami ochronnymi są także rzeźby między innymi wokół katedry łacińskiej oraz na lwowskim rynku.

Prace nad ochroną zabytków wykonują zawodowi lwowscy konserwatorzy. Pieniądze na zakup potrzebnych materiałów miasto otrzymało również ze zbiórki konserwatorów z Polski.

We Lwowie zachowało się ponad 2,5 tysiąca zabytków historycznych i obiektów architektury.

IAR/ks

Mer Mariupola o tragicznej sytuacji w mieście

06.03.2022 08:50
Mer Mariupola w obwodzie donieckim Wadym Bojczenko powiedział, że miasto jest kompletnie zniszczone i znajduje się na krawędzi katastrofy humanitarnej.

Prezydent Ukrainy: Rosja zamierza bombardować Odessę

06.03.2022 12:29
Wołodymyr Zełenski przypomniał, Rosjanie już 11. dzień atakują inne ukraińskie miasta. Ukraiński prezydent mówił też o potrzebie pomocy z Zachodu

W Rosji trwają antywojenne protesty. Wiece odbywają się też w zajętych ukraińskich miastach

06.03.2022 12:34
Z flagami Ukrainy i transparentami "Nie dla wojny!" na ulice wyszli mieszkańcy Władywostoku, Chabarowska, Irkucka, Czyty, Tomska i Nowosybirska

Premier Litwy apeluje do mieszkańców o unikanie prowokacji

06.03.2022 15:29
Ingrida Szimonyte zaapelowała do mieszkańców o zachowanie powagi i unikanie wszelkich prowokacji, które mogłyby być wykorzystane przez Kreml.