Redakcja Polska

Piotr Gliński w Luksemburgu: Polska zabiega o unijne wsparcie kultury w Ukrainie

05.04.2022 13:43
Rząd przeznaczył ponad milion euro na wsparcie ukraińskich artystów, a Polski Instytut Sztuki Filmowej przygotowuje program dla polsko-ukraińskich inicjatyw. Polska wspiera również ochronę dziedzictwa Ukrainy, a ukraińskim instytucjom kultury pomaga Centrum Pomocy dla Kultury na Ukrainie.
Audio
  • Polska zabiega o unijne wsparcie kultury na Ukrainie - materiał Ewy Plisieckiej [posłuchaj]
Wicepremier Piotr Gliński poinformował, że rząd przeznaczył ponad milion euro na wsparcie ukraińskich artystów.
Wicepremier Piotr Gliński poinformował, że rząd przeznaczył ponad milion euro na wsparcie ukraińskich artystów.Foto: Twitter.com/@kultura_gov_pl

Po unijnym spotkaniu w Luksemburgu minister Piotr Gliński przyznał, że nie ma na razie zgody Komisji Europejskiej i części krajów członkowskich na stworzenie osobnego funduszu wsparcia ukraińskiej kultury. "A co najmniej dwa takie byłyby potrzebne: po pierwsze tam na miejscu, na Ukrainie i po drugie w krajach, które przyjmują uchodźców, przede wszystkim w Polsce, bo także bardzo wiele osób ze strony ukraińskiej to są ludzie kultury" - powiedział wicepremier Gliński.

Szef polskiego resortu kultury dodał, że kultura rosyjska powinna zniknąć z przestrzeni publicznej do czasu zakończenia wojny na Ukrainie. „W tej chwili nie ma czasu na rosyjski balet, nie jest też dobry sezon na Czechowa, czy nawet Puszkina. Co innego jest oczywiście to, że doceniamy osiągnięcia tej kultury w muzyce czy w literaturze, bo one są na najwyższym poziomie, ale ze względu na kontekst - mamy do czynienia z krajem, który oszalał, który za pomocą brutalnej siły, zabijania ludzi, cywilów, dzieci, próbuje realizować obłędne cele polityczne” - powiedział dziennikarzom w Luksemburgu wicepremier Gliński. Przyznał, że świadomość w Unii co do wykorzystywania rosyjskiej kultury przez machinę propagandowo-wojenną Kremla jest zróżnicowana. Podkreślił, że Polska stara się wywierać w tej sprawie presję na kraje członkowskie.

Tuż  przed wybuchem wojny w resorcie kultury powołany został zespół, który koordynuje pomoc dla kultury ukraińskiej. Jego trzonem jest Centrum Pomocy dla Kultury na Ukrainie, utworzone w Narodowym Instytucie Dziedzictwa. „Centrum pomaga już ponad pięćdziesięciu ukraińskim instytucjom kultury” – zapewnia jego szefowa Katarzyna Zalasińska.

Dzięki tym działaniom i zaangażowaniu instytucji, na teren Ukrainy trafiło już kilkanaście transportów sprzętu niezbędnego do zabezpieczenia zbiorów oraz zabytków ulokowanych w przestrzeniach miejskich, m.in. sprzętu przeciwpożarowego, specjalistycznych materiałów do zabezpieczania zbiorów i zabytkowych budowli, a także środków finansowych dla pracowników stojących na straży bezpieczeństwa dóbr kultury.  

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego organizuje również rezydencje artystyczne dla artystów z Ukrainy. Czyni to za pośrednictwem m.in. Instytutu Adama Mickiewicza, Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski, Zachęty - Narodowej Galerii Sztuki, Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku oraz Instytutu Teatralnego. Rezydencje stanowią rozwinięcie wcześniejszego programu rezydencji dla artystów z Białorusi.

IAR/ep

 

Silny ostrzał Donbasu. Rosyjskie czołgi rozjechały cmentarz

05.04.2022 10:51
Z objętego działaniami wojennymi Donbasu uciekają cywile. Ukraińska armia donosi o atakach w obwodach ługańskim i donieckim. Rosjanie mają przygotowywać się tam do szeroko zakrojonej ofensywy. Trwają też walki w Mariupolu nad Morzem Azowskim.

Kolejne europejskie państwa wydalają rosyjskich dyplomatów

05.04.2022 11:00
Po ujawnieniu rosyjskich zbrodni w Buczy kilkudziesięciu dyplomatów zdecydowały się wydalić Francja i Niemcy, a Litwa wydala rosyjskiego ambasadora.

Prorosyjska parada w Berlinie. Ambasador Ukrainy: jak mogliście pozwolić na tę paradę hańby?

05.04.2022 14:10
Masakra w Buczy wstrząsnęła światem. Ale w Berlinie przez miasto przejechała kolumna z powiewającymi flagami radzieckimi, odegrano hymn rosyjski. "Na miłość boską, jak mogliście pozwolić na tę paradę hańby w środku Berlina?" - napisał na Twitterze ambasador Ukrainy Andrij Melnyk do burmistrz Franziski Giffey.