Redakcja Polska

Polak w finale konkursu "Litewska fotografia prasowa"

27.04.2022 11:04
Polak ze Stargardu, Bartosz Frątczak, znalazł się wśród finalistów konkursu "Litewska fotografia prasowa". Fotografik od wielu lat mieszka w Wilnie. Zajmuje się zarówno zdjęciami prasowymi, jak też swoimi własnymi projektami. Został nominowany w kategoriach życie codzienne i projekt długoterminowy.
Audio
  • Bartosz Frątczak, znalazł się wśród finalistów konkursu "Litewska fotografia prasowa". Został nominowany w kategoriach życie codzienne i projekt długoterminowy. Z Bartoszem Frątczakiem rozmawiał nasz korespondent w Wilnie Kamil Zalewski.
Archiwum prywatne
Archiwum prywatneBartosz Frątczak

Bartosz Frątczak został nominowany w dwóch kategoriach: życie codzienne i projekt długoterminowy. Polak trafił do finału konkursu i będzie walczył o nagrodę pod nazwą Złoty Kadr.

- Jestem wśród tych fotografów, którzy będą walczyć o tę najwyższą nagrodę, najlepszych litewskich fotografów - mówi Bartosz Frątczak. W ramach kategorii "Życie codzienne" autor pokazał panią Janinę, która ze swoją wnuczką rozmawia za pomocą komunikatora internetowego. Związane było to z ograniczeniem kontaktu podczas pandemii. "Projekt długoterminowy" z kolei przedstawia relację człowieka z psem. Jak podkreśla autor - to projekt bardzo emocjonalny.

- Nie tylko pokazuje uchwycone momenty czy chwile, ale w fotografie wpisana jest ta warstwa emocjonalna. Można również czytać płynące ze zdjęć emocje - dodaje Frątczak. Emocje związane są z tym, że w trakcie realizacji projektu odszedł jeden z jego bohaterów - pies Beket.

Wernisaż prac wszystkich finalistów zostanie zorganizowany w wileńskim Ratuszu. Wyniki konkursu mają zostać podane później.

Zapraszamy do wysłuchania zapisu rozmowy!

Posłuchaj
05:15 fratczakFinalLT.mp3 Bartosz Frątczak, znalazł się wśród finalistów konkursu "Litewska fotografia prasowa". Został nominowany w kategoriach życie codzienne i projekt długoterminowy. Z Bartoszem Frątczakiem rozmawiał nasz korespondent w Wilnie Kamil Zalewski.

 

dad

Nagrody marszałka Senatu dla dziennikarzy polskich i polonijnych

25.04.2022 18:00
Sonia Pajgert i Wiktor Pajgert z Narodowo-Kulturalnego Stowarzyszenia Polaków z Odessy, Marzena Wróbel-Szała z Polskiego Radia Zachód oraz Iwona Piętak z Radia Rzeszów - wśród laureatów konkursu o nagrodę marszałka Senatu dla dziennikarzy polskich i polonijnych.

Od początku rosyjskiej inwazji do Polski z Ukrainy wjechało już blisko 3 miliony osób

26.04.2022 09:38
Od 24 lutego do Polski z Ukrainy wjechało 2, 96 mln osób - poinformowała we wtorek rano na Twitterze Straż Graniczna. W poniedziałek funkcjonariusze odprawili 13,7 tys. podróżnych, natomiast we wtorek do godz. 7 rano - 4,5 tys. osób.

36 lat temu doszło do katastrofy w elektrowni atomowej w Czarnobylu

26.04.2022 17:30
Wybuch w Czarnobylu został zakwalifikowany do siódmego, najwyższego stopnia w międzynarodowej skali zdarzeń jądrowych i radiologicznych INES