Redakcja Polska

Ambasador Ukrainy w USA: Rosjanie celowo niszczą ukraińskie dziedzictwo kulturowe

31.05.2022 11:31
Z analizy zdjęć satelitarnych udostępnionych przez amerykański Departament Stanu wynika, że rosyjskie wojska celowo atakują ukraińskie uniwersytety i muzea, by niszczyć ukraińskie dziedzictwo kulturowe – powiedziała ambasador Ukrainy w USA Oksana Markarowa.
Profesor Aleksander Molodid sprawdza stan techniczny budynków, 27 maja 2022 roku zniszczonych po rosyjskim ostrzale w Borodziance w obwodzie kijowskim
Profesor Aleksander Molodid sprawdza stan techniczny budynków, 27 maja 2022 roku zniszczonych po rosyjskim ostrzale w Borodziance w obwodzie kijowskimPAP/Viacheslav Ratynskyi

- To nie są przypadkowe uderzenia. Pracujemy teraz, nasze Ministerstwo (Kultury i) Polityki Informacyjnej wraz z (amerykańskim) Departamentem Stanu (…), nad pełną analizą wszystkich map satelitarnych, a celowe atakowanie uniwersytetów, muzeów, czyli naszego dziedzictwa kulturowego, jest oczywiste – powiedziała Markarowa, cytowana we wtorek przez agencję Ukrinform.

Ambasador dodała, że Stany Zjednoczone mogą nie tylko pomóc Ukrainie zabezpieczyć jej dziedzictwo kulturowe, ale również prowadzić rejestr tego, co "zostało już zaatakowane przez Rosję" - podał Ukrinform.

Według ukraińskiego Ministerstwa Kultury i Polityki Informacyjnej dotychczas odnotowano 367 zbrodni wojennych popełnionych przez rosyjską armię przeciwko dziedzictwu kulturowemu Ukrainy.


PAP/dad

Minister kultury i dziedzictwa narodowego odwiedził młodych muzyków z Ukrainy w Lusławicach

28.05.2022 20:00
Dzięki wsparciu resortu kultury w Europejskim Centrum Muzyki imienia Krzysztofa Pendereckiego przed dwoma tygodniami zamieszkała Młodzieżowa Akademicka Orkiestra Symfoniczna Ukrainy "Słobożański" z Charkowa

Agnieszka Kamińska: Polskie Radio od początku bandyckiej napaści Rosji pomaga Ukrainie

30.05.2022 11:20
Prezes Polskiego Radia Agnieszka Kamińska powiedziała, że Polskie Radio od początku bandyckiej napaści Rosji pomaga Ukrainie i Ukraińcom. W Studiu Koncertowym PR prezes Kamińska otworzyła koncert "To, co najpiękniejsze - Dzieciom", który kończy zbiórkę pieniędzy na rzecz Narodowego Szpitala Dziecięcego w Kijowie.

Amerykański generał: walki w Donbasie mogą zdecydować o dalszym przebiegu wojny na Ukrainie

31.05.2022 09:37
Walki w Donbasie, które toczą się obecnie między ukraińskim a rosyjskim wojskiem, prawdopodobnie w dużym stopniu zdecydują o dalszym przebiegu wojny na Ukrainie - powiedział przewodniczący Kolegium Połączonych Szefów Sztabów Sił Zbrojnych USA generał Mark Milley w wywiadzie dla telewizji Fox News.