Redakcja Polska

Krzysztof Kamil Baczyński wciąż jest inspiracją dla współczesnych

04.08.2022 12:21
Poeta, żołnierz batalionu „Parasol” Armii Krajowej, podharcmistrz Szarych Szeregów zginął 78 lat temu, 4 sierpnia 1944 roku, w czwartym dniu Powstania Warszawskiego od kuli niemieckiego snajpera.
Audio
  • 78. rocznica śmierci Krzysztofa Baczyńskiego - materiał Ewy Plisieckiej [posłuchaj]
Zwycięzca konkursu Nikodem Trojnar podczas inauguracji wystawy plenerowej Baczyński bez filtra
Zwycięzca konkursu Nikodem Trojnar podczas inauguracji wystawy plenerowej „Baczyński bez filtra” Foto: Tomasz Gzell/PAP

Należał do tragicznego pokolenia "Kolumbów", pierwszego urodzonego w odrodzonej Polsce. W gimnazjum chodził do jednej klasy z późniejszymi żołnierzami warszawskich Grup Szturmowych Szarych Szeregów: Tadeuszem Zawadzkim "Zośką", Janem Bytnarem "Rudym" i Maciejem Aleksym Dawidowskim "Alkiem". W dniu śmierci miał 23 lata.

Krzysztof Kamil Baczyński urodził się 22 stycznia 1921 roku. Uznawany jest za najwybitniejszego twórcę pokolenia wojennego. W czasie okupacji współpracował z pismami "Płomienie" i "Droga", wydał cztery tomiki poezji: "Zamknięty echem”, "Dwie miłości”, "Wiersze wybrane” i "Arkusz poetycki”. Po wojnie wydano zbiór jego wierszy "Śpiew z pożogi”. Zachowały się wszystkie jego dzieła - ponad 500 wierszy, kilkanaście poematów i około 20 opowiadań.

Dziś poeta-powstaniec inspiruje także młodzież. W Warszawie na Krakowskim Przedmieściu, przed Kordegardą - galerią Narodowego Centrum Kultury - otwarto wystawę "Baczyński bez filtra". To pokłosie konkursu dla młodzieży na zdjęcia inspirowane poezją Baczyńskiego. Konkurs rozpoczął się 4 sierpnia ubiegłego roku, w 77  rocznicę śmierci poety i trwał do 31 grudnia.

Nikodem Trojnar z Handzlówki koło Rzeszowa zajął w konkursie pierwsze miejsce w kategorii szkół ponadpodstawowych. Jest autorem zdjęcia "Ekspozycja", będącego interpretacją wiersza "Biała magia". - Mam nadzieję, że ludzie, którzy będą przechodzić w tym miejscu, choć na moment zatracą się w poezji tego niezwykłego poety – mówi laureat konkursu.

Krzysztof Baczyński zginął 4 sierpnia 1944 roku w okolicy pałacu Blanka. Pośmiertnie odznaczono go Medalem za Warszawę i Krzyżem Armii Krajowej. W Powstaniu Warszawskim 1 września 1944 r. zginęła także młodziutka żona Baczyńskiego -Barbara Drapczyńska. Ich wspólny grób znajduje się na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach w kwaterze batalionu powstańczego Armii Krajowej "Parasol".


IAR/ep

Rozpoczęły się obchody 78. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego

25.07.2022 13:21
Powstańcy, harcerze oraz mieszkańcy Warszawy w niedzielę uczestniczyli w uroczystej mszy świętej w intencji poległych w 1944 roku, którą odprawił ordynariusz polowy Wojska Polskiego Wiesław Lechowicz.

78 lat temu w Warszawie wybuchło powstanie - największa akcja zbrojna podziemia w okupowanej przez Niemców Europie

01.08.2022 11:17
78 lat temu, 1 sierpnia 1944 r., na mocy decyzji Dowódcy AK gen. Tadeusza Komorowskiego „Bora”, w Warszawie wybuchło powstanie. Przez 63 dni powstańcy prowadzili z wojskami niemieckimi heroiczną i osamotnioną walkę, której celem była niepodległa Polska, wolna od niemieckiej okupacji i dominacji sowieckiej.

Trwa kolejna edycja kampanii społeczno-edukacyjnej „BohaterON – włącz historię”

02.08.2022 13:19
Już po raz siódmy można napisać wiadomość do powstańców warszawskich. W tym roku, zamiast tradycyjnych listów papierowych, organizatorzy postawili na budowanie wirtualnej społeczności.