Redakcja Polska

Wystawy poświęcone włoskiemu renesansowi i 160. rocznicy powstania styczniowego. Plany Zamku Królewskiego w Warszawie

16.01.2023 12:23
Zamek Królewski przygotowuje prezentację dzieł Botticellego, Belliniego i Perugia oraz ekspozycje we współpracy z czołowymi muzeami i galeriami europejskimi, jak Luwr czy Muzea Kapitolińskie.
Audio
  • Wystawy na Zamku Królewskim w Warszawie w 2023 r - materiał Ewy Plisieckiej [posłuchaj]
Dyrektor Zamku Królewskiego w Warszawie Wojciech Fałkowski
Dyrektor Zamku Królewskiego w Warszawie Wojciech FałkowskiFoto: Tomasz Gzell/PAP

W najbliższym czasie planowana jest wystawa poświęcona Mikołajowi Kopernikowi, ekspozycja dla uczczenia rocznicy powstania styczniowego, a w połowie roku prezentacja dzieł włoskiego quatroccenta. W 2023 roku zaplanowano także wystawę monograficzną malarza gdańskiego Hermana Hana, tworzącego na przełomie XVI i XVII wieku oraz królewski pokaz kwiatów w Ogrodach Zamku.

Już pod koniec stycznia – w związku ze 160. rocznicą powstania styczniowego – Zamek Królewski w Warszawie zaprosi na ekspozycję poświęconą rocznicy największej i najdłużej trwającej insurekcji niepodległościowej w okresie rozbiorów. Jak zapewnia kuratorka wystawy Anna Czekaj pozwoli ona zrozumieć zarówno historyczne znaczenie zrywu, jak również jego osobisty i ludzki wymiar.

Zamek Królewski w Warszawie przygotowuje też wystawę poświęconą początkom renesansu we Włoszech. Prezentacja dzieł włoskiego quatroccenta zaplanowana na lipiec pokaże, jakie znaczenie dla sztuki XV wieku miały okruchy świata antycznego - wyjaśnia kurator Mikołaj Baliszewski.

Bardzo ciekawą ekspozycją będzie bez wątpienia wystawa poświęcona 550. rocznicy urodzin Mikołaja Kopernika. Przybliży ona życiorys i dorobek wybitnego astronoma w szerokiej i dotąd niespotykanej odsłonie muzealnej, a zostanie otwarta pod koniec kwietnia. – Trafi na nią ponad 170 eksponatów wypożyczonych z 21 instytucji - zapowiedział kurator wystawy Norbert Haliński.

Rok 2023 to także kolejny rok jubileuszowy odbudowy Zamku Królewskiego w Warszawie. Ten miniony – 2022 - był rekordowy pod względem frekwencji. Zamkowe wnętrza wraz z Ogrodami Królewskimi odwiedziło ponad milion siedemset czterdzieści tysięcy zwiedzających. W maju w Zamku Królewskim w Warszawie miało mieć miejsce wyjątkowe wydarzenie – po raz pierwszy po ponad 200 latach księgozbiór Stanisława Augusta miał ponownie wypełnić Bibliotekę Królewską. Przygotowywaną od kilku lat we współpracy z Narodową Biblioteką Ukrainy w Kijowie wystawę uniemożliwił jednak rosyjski atak na Ukrainę i trwająca wojna. Nie rezygnując z planów, a odkładając je jedynie na późniejszy czas - oddano do rąk czytelników publikacje przygotowywane razem z wystawą: dwutomowy katalog prezentujący bezcenny księgozbiór Stanisława Augusta oraz zbiór esejów o królewskiej bibliotece.

Po wybuchu wojny na Ukrainie Zamek Królewski przyłączył się do akcji wsparcia i m.in. otworzył przestrzenie dla gości z Ukrainy. Zamkowi edukatorzy prowadzili zajęcia dla dzieci i młodzieży w języku ukraińskim, zaproponowano także bezpłatne oprowadzania w tym języku. Skorzystało z nich prawie 3 tys. osób.


IAR/ep

Obraz Caravaggia na Zamku Królewskim w Warszawie

12.11.2021 11:33
"Chłopiec gryziony przez jaszczurkę" – obraz pędzla Michelangela Merisiego, zwanego Caravaggiem - prezentowany jest na wystawie „Caravaggio i inni mistrzowie”.

Wielkie wystawy, pokazy z cyklu „Arcydzieła na Zamku” oraz bogaty program edukacyjny - to plany Zamku Królewskiego w Warszawie

07.01.2022 16:36
W maju po ponad 200 latach do Polski przyjedzie księgozbiór króla Stanisława Augusta z Narodowej Biblioteki Ukrainy w Kijowie. Nowa wystawa będzie próbą odtworzenia biblioteki władcy.

Prezentacja katalogu o bibliotece Stanisława Augusta i pokaz map „Polonia et Lithuania et Ucraina” na Zamku Królewskim

27.05.2022 14:00
W siedzibie królów polskich odbyła się inauguracja katalogu wystawy „Splendor i wiedza. Biblioteka królewska Stanisława Augusta” oraz pokaz kolekcji map z kolekcji Tomasza Niewodniczańskiego.