Redakcja Polska

Koncert polsko-ukraińskiej grupy Dagadana w Berlinie w rocznicę rosyjskiej agresji na Ukrainę

25.02.2023 14:44
W rocznicę rosyjskiej agresji na Ukrainę Ambasada RP w Berlinie wspólnie z Instytutem Polskim, Instytutem Pileckiego i ambasadą Ukrainy zorganizowała w stolicy Niemiec koncert charytatywny polsko-ukraińskiego zespołu Dagadana.
Audio
  • Ukraina w rok po rozpoczęciu inwazji [posłuchaj]
zdjęcie ilustraycjne
zdjęcie ilustraycjneShutterstock.com

Przed koncertem głos zabrali ambasador RP Dariusz Pawłoś i ambasador Ukrainy Ołeksij MakejewAmbasador RP w Niemczech Dariusz Pawłoś na wstępie poprosił zgromadzonych o uczczenie minutą ciszy pamięci ofiar zbrodniczej agresji Rosji. 

Polski ambasador podkreślił, że rosyjska napaść na Ukrainę radykalnie zmieniła sytuację bezpieczeństwa w Europie, a rosyjskie zbrodnie wojenne i okrucieństwo wobec obywateli Ukraina wstrząsają nami wszystkimi. "Rozmiar zniszczeń i ogrom ludzkich cierpień jest trudny do opisania" - podkreślił dyplomata.

Przypomniał, że Polska był jednym z pierwszych krajów, które ruszyły ze wsparciem dla Ukrainy, m.in. militarnym, politycznym i humanitarnym. "Jestem dumny, że Polska przyjęła najwięcej uchodźców z Ukrainy spośród wszystkich krajów UE. Jestem dumny z ogromnego zaangażowanie Polek i Polaków, moich rodaków" - mówił ambasador, przytaczając liczby dotyczące skali polskiej pomocy dla uchodźców z Ukrainy. "Zapewniam, że będziemy wspierać Ukrainę tak długo, jak będzie to konieczne" - powiedział Dariusz Pawłoś. 

Na wieczorny koncert grupy Dagadana w Berlinie przybył także ambasador Ukrainy w Niemczech Ołeksij Makejew, mimo że, jak podkreślił, był to dla niego dzień wypełniony wydarzeniami.

Ukraiński dyplomata podziękował Polakom za ich gotowość do niesienia pomocy Ukraińcom, gotowość, której sam doświadczył. "Poczułem, że należymy do jednej rodziny - Ukraińcy i Polacy" - powiedział. Podkreślił znaczenie dostaw zachodniej broni dla obrony przed rosyjską agresją. "Mam nadzieję, że nadejdzie dzień, kiedy spotkamy się i wzniesiemy toast za zwycięstwo Ukrainy i pokój w całej Europie" - powiedział Ołeksij Makejew na zakończenie swojego wystąpienia.

Później przyszedł czas na muzykę zespołu Dagadana, który łączy elementy polskiej i ukraińskiej kultury za pomocą jazzu, elektroniki i world music. Artyści szybko nawiązali znakomity kontakt z widownią. Dochody z koncertu przekazane zostaną na odbudowę Ukrainy.

PAP/ks

"Wymazać naród" - film o rosyjskiej zbrodni na dziedzictwie kulturowym Ukrainy

19.02.2023 17:14
Zapraszamy do obejrzenia filmu przygotowanego przez Narodowy Instytut Dziedzictwa - dokumentu o rosyjskiej zbrodni na dziedzictwie kulturowym Ukrainy, który powinien zobaczyć każdy. Rosjanie zniszczyli lub uszkodzili 1271 tamtejszych obiektów kultury - podało w mediach społecznościowych MKiDN.

Wystawy ukraińskich artystów w kontekście wojny na Ukrainie na Zamku Ujazdowskim w Warszawie

20.02.2023 13:46
Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski prezentowało w ciągu minionego roku wystawy „Ukraina. Pod innym niebem” oraz „Dzień zwycięstwa” a także wystawę projektu artystycznego ArtArmor. To artystyczne reakcje na rosyjską agresję.    

Rosyjskie zbrodnie na ukraińskiej kulturze

24.02.2023 16:20
Wojna na Ukrainie to m.in. ataki na obiekty dziedzictwa kulturowego czy grabież ukraińskich zbiorów muzealnych. - Celem Rosjan jest zamazanie pamięci o tym, że istniał naród ukraiński – mówi Anna Śmigielska w Narodowego Instytutu Dziedzictwa.