Redakcja Polska

"Czytanie ma tylko dobre strony". Nowa kampania społeczna Narodowego Centrum Kultury

28.04.2023 13:46
Zachęca ona do czytania w niestandardowy sposób, a jej bohaterami są mole książkowe. Ich perypetie będzie można śledzić w miniserialu, skierowanym do odbiorców w każdym wieku.
Audio
  • Rozmowa z dyrektorem Narodowego Centrum Kultury Rafałem Wiśniewskim [posłuchaj]
Kampania NCK zachęca do czytania książek
Kampania NCK zachęca do czytania książekFoto: Jure Divich/Shutterstock

Pierwszy etap działań promujących kampanię "Czytanie ma tylko dobre strony", obejmie Internet, telewizję, radio oraz outdoor. Potrwa do końca czerwca. Jak informuje Narodowe Centrum Kultury, w kolejnych tygodniach będą publikowane materiały dla bibliotekarzy i edukatorów, służące codziennej pracy z czytelnikami.

W ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 będą też realizowane kolejne spotkania plenerowe z serii „Czytanie na trawie”, konkursy w mediach społecznościowych i inne niestandardowe działania z udziałem liderów opinii oraz mural, który powstanie w centrum Warszawy.

- Książka może być przyczynkiem do powstania więzi społecznych – mówi dyrektor Narodowego Centrum Kultury prof. Rafał Wiśniewski, zachęcając do korzystania z bibliotek. - Czytanie rozwija nasze słownictwo i wrażliwość a przede wszystkim nadaje sens i kompensuje napięcia, które w naszym życiu się pojawiają – dodaje Rafał Wiśniewski w rozmowie z Ewą Plisiecką.

„Digitalizacja na życzenie” – nowa usługa Biblioteki Narodowej

13.05.2020 18:00
Z myślą o naukowcach, studentach i uczniach Biblioteka Narodowa zwiększa cyfrowy dostęp do swoich zasobów z domeny publicznej.

Ponad miliard złotych na wsparcie rozwoju czytelnictwa w Polsce

22.06.2021 11:55
Rząd przekaże miliard 80 milionów złotych na kontynuację Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa w latach 2021-2025.

Zainaugurowano uroczystości 275. rocznicy otwarcia Biblioteki Narodowej w Warszawie

21.01.2022 14:48
Jedna z najstarszych instytucji kultury w Polsce działała w latach 1747-1795 jako Biblioteka Załuskich. Reaktywowana została w 1928 r. przez prezydenta Ignacego Mościckiego.