Redakcja Polska

Pokaz sreber z przedwojennego Funduszu Obrony Narodowej w polskich muzeach

07.06.2023 17:00
Srebra prezentowane są w 16 muzeach i instytucjach polityki pamięci w całym kraju od 6 czerwca; projekt zainaugurowano na Zamku Królewskim w Warszawie.
Audio
  • Pokaz sreber przedwojennego Funduszu Obrony Narodowej - relacja Ewy Plisieckiej [posłuchaj]
Pokaz sreber przedwojennego FON
Pokaz sreber przedwojennego FONFoto: PAP/Tomasz Gzell

Cykl wystaw zatytułowano "Nie zmarnujcie niepodległości - srebra Funduszu Obrony Narodowej". Fundusz został utworzony na mocy dekretu prezydenta Rzeczypospolitej z 9 kwietnia 1936 roku w celu uzyskania dodatkowych środków na dozbrojenie armii w obliczu zagrożenia ze strony nazistowskich Niemiec.

Zbiór ponad 18 tysięcy obiektów pochodzących z przedwojennego FON w styczniu tego roku został przekazany do zbiorów Muzeum Narodowego w Poznaniu, które podjęło działania mające na celu upowszechnianie wiedzy na temat tego bezcennego daru. Stąd cykl wystaw w polskich muzeach – tłumaczy dyrektor Muzeum Narodowego w Poznaniu Tomasz Łęcki.

Wystawy będą prezentowane między innymi w Krakowie na Wawelu, w Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku, w Muzeum Piastów Śląskich w Brzegu, Muzeum Śląskim w Katowicach, na Zamku Królewskim w Warszawie, w Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku oraz w Muzeum Narodowym w Lublinie.

Łącznie w ramach FON zgromadzono około miliarda ówczesnych złotych, z czego wartość wpłat i darowizn od obywateli wyniosła do maja 1939 roku około 37,7 mln ówczesnych złotych. Obywatele zapisywali majątki, spadki, a nawet maszyny rolnicze na FON. W obliczu agresji Niemiec na Polskę we wrześniu 1939 r. niewykorzystane na dozbrojenie armii dary rzeczowe w złocie i srebrze wywieziono za granicę. W polskiej ambasadzie w Bukareszcie podzielono je na części "srebrną" i "złotą". W grudniu 1976 r. tzw. srebrny FON trafił z powrotem do Polski.

IAR/ep

Prezentacja katalogu o bibliotece Stanisława Augusta i pokaz map „Polonia et Lithuania et Ucraina” na Zamku Królewskim

27.05.2022 14:00
W siedzibie królów polskich odbyła się inauguracja katalogu wystawy „Splendor i wiedza. Biblioteka królewska Stanisława Augusta” oraz pokaz kolekcji map z kolekcji Tomasza Niewodniczańskiego.  

Nowa wystawa "Creme de la creme. Wybrane nabytki 2021-2022" w Zamku Królewskim w Warszawie

21.03.2023 12:39
Wystawa to ponad 120 dzieł sztuki oraz zabytków rzemiosła, wśród nich obrazy Bernarda Bellotta zwanego Canalettem oraz Marcella Bacciarellego.

38 dzieł z Narodowego Muzeum Sztuki im. Bohdana i Warwary Chanenko w Kijowie przyjechało do Zamku Królewskiego w Warszawie

18.05.2023 14:01
Dzieła sztuki zostały sprowadzone do Polski na prośbę dyrekcji kijowskiego muzeum, które znacznie ucierpiało podczas ataków Rosji na stolicę Ukrainy.