Redakcja Polska

Polska strata wojenna - obraz "Madonna z Dzieciątkiem" - przekazana do zbiorów Muzeum Książąt Lubomirskich

12.07.2023 13:33
Dzieło odnaleziono na aukcji w Tokio w styczniu 2022 roku. Dzięki porozumieniu pomiędzy Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego a japońskim domem aukcyjnym Mainichi Auction udało się je odzyskać.
Audio
  • Polska strata wojenna - obraz "Madonna z Dzieciątkiem" - przekazana do zbiorów Muzeum Książąt Lubomirskich - materiał Ewy Plisieckiej [posłuchaj]
Obraz Madonna z dzieciątkiem
Obraz "Madonna z dzieciątkiem"Foto: Zamek Królewski w Warszawie

Teraz - przez kilka tygodni – cenny barokowy obraz będą mogli podziwiać turyści na  Zamku Królewskim w Warszawie w ramach trasy zwiedzania Apartamentów Królewskich.

„Madonna z Dzieciątkiem” to pierwsza w historii polska strata wojenna odnaleziona na Dalekim Wschodzie. W momencie wybuchu II wojny światowej obraz znajdował się w pałacu Lubomirskich w Przeworsku. Został zagrabiony przez Niemców w 1940 roku. Później wywieziono go do Niemiec i ślad po nim zaginął. Obraz datowany jest na koniec XVI lub początek XVII wieku. Przypisywany jest włoskiemu artyście Alessandro Turchiemu. Został przekazany do zbiorów Muzeum Książąt Lubomirskich – oddziału Zakładu Narodowego im. Ossolińskich we Wrocławiu.

Pierwszym znanym archiwalnym dokumentem potwierdzającym obecność w polskich zbiorach dzieła "Madonna z Dzieciątkiem" jest "Spis obrazów olejnych, rycin i medalionów oraz broni w pałacu Henryka Lubomirskiego w Przeworsku" z 1823 roku. Lubomirscy z Przeworska zapisali się w historii Polski jako prowadzący aktywną działalność publiczną w dziedzinie kultury. Byli także twórcami Zakładu Narodowego im. Ossolińskich we Lwowie oraz współtworzyli Polską Akademię Umiejętności.

IAR/ep

 

 

Kolejne odzyskane dzieła sztuki wróciły do Wrocławia

10.08.2021 14:13
W siedzibie Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu odbyła się uroczystości przekazania odzyskanych strat wojennych. Dwa zaginione dzieła sztuki - akwarelowe portrety małżeństwa Kalterów – po prawie 80 latach wracają do Muzeum Narodowego w stolicy Dolnego Śląska.

Nowa wystawa "Creme de la creme. Wybrane nabytki 2021-2022" w Zamku Królewskim w Warszawie

21.03.2023 12:39
Wystawa to ponad 120 dzieł sztuki oraz zabytków rzemiosła, wśród nich obrazy Bernarda Bellotta zwanego Canalettem oraz Marcella Bacciarellego.

Skradziony „Portret młodej kobiety” Wilhelma Volkharta wraca do zbiorów Muzeum Narodowego we Wrocławiu

16.05.2023 11:26
Powstały w 1863 r. obraz dziewiętnastowiecznego niemieckiego malarza, specjalizującego się w przedstawieniach portretowych i historycznych, został skradziony ze zbiorów muzeum w 1994 r.  

38 dzieł z Narodowego Muzeum Sztuki im. Bohdana i Warwary Chanenko w Kijowie przyjechało do Zamku Królewskiego w Warszawie

18.05.2023 14:01
Dzieła sztuki zostały sprowadzone do Polski na prośbę dyrekcji kijowskiego muzeum, które znacznie ucierpiało podczas ataków Rosji na stolicę Ukrainy.