Redakcja Polska

Dramatyczne losy uchodźców w słuchowisku PAH pod tytułem „DOM”

13.07.2023 14:00
Bohaterami 4-odcinkowego cyklu Polskiej Akcji Humanitarnej są m.in. Syryjczyk, Afganka a także dwójka Ukraińców, którym rosyjska agresja odebrała stabilizację i bezpieczeństwo.
Audio
  • Rozmowa z Alicją Ryś z Polskiej Akcji Humanitarnej
Alicja Ryś, Polska Akcja Humanitarna
Alicja Ryś, Polska Akcja HumanitarnaFoto: Ewa Plisiecka/PRdZ

Z powodu wojny musieli  opuścić swoje domy. Ponad 110 milionów osób na świecie żyje jako uchodźcy. Ich sytuacja jest dramatyczna: są pozbawieni schronienia, opieki zdrowotnej czy edukacji. Jeszcze nigdy nie było tak źle – pod koniec 2022 r. liczba osób, które musiały uciekać ze swoich domów, wyniosła 108,4 mln. To aż o 19,1 mln więcej niż rok wcześniej, co oznacza najszybszy wzrost w historii. 

Bohaterami słuchowiska Polskiej Akcji Humanitarnej „Dom” są m.in. Ahmad, student informatyki, którego wojna w Syrii zmusiła do opuszczenia domu i ucieczki do Europy. Wojna na Ukrainie zniszczyła też życie Swietłanie, matce nastoletniego Elizeusza oraz Kyrylowi, który przed rosyjską agresją był aktorem i reżyserem ukraińskiego teatru Post Scriptum.

Słuchowisko jest dostępne na platformach streamingowych, a szczegóły można znaleźć na stronie www.pah.org.pl/dom.

- Są to historie, które pokazują, jak bardzo trudny i nieprzewidywalny może być ludzki los – mówi koordynatorka projektu Alicja Ryś w rozmowie z Ewą Plisiecką.

 

Polska Akcja Humanitarna na rzecz Somalii

01.02.2023 13:52
Od 40 lat nie było w tym kraju tak druzgocącej suszy. Jego mieszkańcy jak nigdy wcześnie potrzebują pomocy międzynarodowej. Pracownicy PAH przyznają: nie widzieliśmy w Somalii takiej skali kryzysu, odkąd tu pracujemy.

Polska Akcja Humanitarna podsumowuje rok pomocy dla Ukrainy

13.02.2023 16:30
W ramach działań w Ukrainie PAH zapewnia m.in. wsparcie psychologiczne, prowadząc centra pomocy w obwodzie dniepropietrowskim i w obwodzie kijowskim. Zapewniają one podstawową pomoc psychologiczną, społeczną i formalną.

UNICEF uruchomił program wsparcia psychicznego dla uchodźczyń z Ukrainy

16.06.2023 13:13
Ogólnokrajowa kampania „Dach jest w twoich rękach” skierowana jest do ukraińskich matek, informując je o dostępnym wsparciu psychologicznym oraz strategiach radzenia sobie ze stresem.