Redakcja Polska

Polska Akcja Humanitarna na rzecz Somalii

01.02.2023 13:52
Od 40 lat nie było w tym kraju tak druzgocącej suszy. Jego mieszkańcy jak nigdy wcześnie potrzebują pomocy międzynarodowej. Pracownicy PAH przyznają: nie widzieliśmy w Somalii takiej skali kryzysu, odkąd tu pracujemy.
Audio
  • PAH dla Somalii - rozmowa z Dalią Mikulską [posłuchaj]
Dalia Mikulska z PAH w studiu PRdZ
Dalia Mikulska z PAH w studiu PRdZFoto: Ewa Plisiecka/PRdZ

Mieszkańcy Somalii, którzy od dawna zmagają się z kryzysem humanitarnym, masowo przemieszczają się teraz po kraju w poszukiwaniu wody, żywności i pomocy dla swoich rodzin. Do końca roku aż 6,7 mln osób będzie cierpieć tam z powodu skrajnego niedożywienia lub głodu. Polska Akcja Humanitarna ostrzega: podczas gdy oczy świata zwrócone są na Europę, w Afryce Wschodniej sytuacja humanitarna pogarsza się z każdym dniem.

Skutki zmian klimatu, za które w ogromnej części odpowiada Północ, uderzają w mieszkańców Globalnego Południa. Widać też, jak bardzo wojna w Europie pogorszyła dostęp do żywności w Rogu Afryki.

W Afryce, szczególnie w Somalii, potrzebna jest pomoc. PAH buduje tam m.in. studnie. - Jest to możliwe m.in. dzięki wpłatom od ludzi, którzy nie wahają się pomóc - mówi Dalia Mikulska, koordynatorka działań Polskiej Akcji Humanitarnej w Somalii. Rozmawia z nią Ewa Plisiecka.

Polska Akcja Humanitarna rozpoczęła nowe programy pomocowe na wschodzie Ukrainy

11.07.2020 10:07
PAH chce dotrzeć do osób starszych, które w wyniku pandemii koronawirusa zostały niemal odcięte od świata. Najstarsi mieszkańcy obwodu donieckiego oraz miejscowi niepełnosprawni otrzymają artykuły higieniczne, niezbędne do ochrony przed COVID-19. 

Polska Akcja Humanitarna wesprze potrzebujących w Libanie. To szansa na lepszą przyszłość

03.10.2020 09:35
Polska Akcja Humanitarna otwiera ośrodek szkoleniowy na przedmieściach Bejrutu. Organizacja chce w ten sposób pomóc mieszkańcom stolicy Libanu. Od kilkunastu miesięcy przez kraj przetacza się ogromny kryzys finansowy, a sytuację dodatkowo pogarszają pandemia koronawirusa oraz zniszczenia po gigantycznej eksplozji w porcie w Bejrucie w sierpniu.

Polskie organizacje włączają się w pomoc dla Afganistanu

01.09.2021 11:55
Polska Akcja Humanitarna, Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej, Polska Misja Medyczna i Caritas Polska rozpoczęły zbiórkę pieniędzy na ten cel.

19 sierpnia – Światowy Dzień Pomocy Humanitarnej

19.08.2022 15:41
Dzień ten upamiętnia pracowników organizacji niosących pomoc, którzy zginęli lub zostali ranni w trakcie wykonywania pracy. Hasłem tegorocznej kampanii przygotowanej przez Polską Akcję Humanitarną jest "Pomoc w naszych rękach".