Redakcja Polska

"Ostatnich gryzą psy". Opowieść o drodze żołnierza do służby w Jednostce Wojskowej GROM

22.07.2023 09:15
Książka Pawła Mateńczuka, pseudonim Naval, weterana Jednostki Wojskowej „Grom”, pierwotnie wydana w 2017 roku, doczekała się nowej, rozszerzonej wersji.
Audio
  • Naval o swojej książce "Ostatnich gryzą psy". Rozmowa Przemysława Pawełka [POSŁUCHAJ]
Fragment okładki książki Ostatnich gryzą psy
Fragment okładki książki "Ostatnich gryzą psy"Materiały wydawnictwa Bellona

Urodził się w Raciborzu, jego pierwszym wyuczonym zawodem był ślusarz-spawacz, podjął pracę w Raciborskiej Fabryce Kotłów RAFAKO. Jako 'zwykły chłopak' miał jednak wielkie marzenie – zostać żołnierzem jednostki specjalnej. Dzięki nadludzkiej determinacji udowodnił, że niemożliwe nie istnieje.

Jego długa, kręta i wyczerpująca ścieżka do Jednostki Wojskowej GROM wiodła przez pułk specjalny w Lublińcu i misję Polskiego Kontyngentu Wojskowego UNIFIL w Libanie. Z naderwanymi ścięgnami, wyjąc z bólu, stawił się na selekcję nie wiedząc, co go czeka.

Selekcja do jednostki GROM w bieszczadzkiej głuszy to tygodniowy morderczy obóz, którego poziom trudności zszokowałby nawet brytyjskich komandosów z SAS.

Książka "Ostatnich gryzą psy. Jak zostałem operatorem GROM-u" dokumentuje jego drogę do elitarnej jednostki specjalnej. Nowa edycja publikacji została jednak wzbogacona względem oryginału. To nowa okładka, a także nowe zdjęcia i trzy dodatkowe rozdziały napisane przez jednego z przyjaciół Navala – Michała, współprowadzącego podcast „Na celowniku Navala z Michałem”.

NAVAL przez czternaście lat pełnił służbę jako operator w zespole bojowym GROM, uczestniczył w działaniach bojowych na wodach Zatoki Perskiej, w Iraku i Afganistanie, przeszedł wiele kursów specjalistycznych, w tym Basic Jungle Training w Belize.

Za swoją służbę był wielokrotnie odznaczany, w tym najwyższymi odznaczeniami wojskowymi, jakie można otrzymać w Polsce za czyny bojowe poza granicami kraju, Krzyżem Komandorskim Orderu Krzyża Wojskowego i Złotą Odznaką GROM-u. Był pierwowzorem postaci GROM-owca do gry komputerowej „Medal of Honor. Warfighter”.

Prowadzi autorski program „Strzelnica Navala” w POLSAT Sport i podcast „Na celowniku Navala z Michałem”. Wykładowca akademicki, mówca motywacyjny i autor wielu książek, m.in. „Przetrwać Belize”, „Afganistan na kołach”, „Ekstremalnie. Poradnik treningowy”, „Ekstremalna Strzelnica Navala”, „Ekstremalny poradnik przetrwania”, „Lider w stylu GROM”.

Z Pawłem Mateńczukiem, pseudonim Naval, weteranem Jednostki Wojskowej „Grom”, rozmawiał Przemysław Pawełek.

"Moje serce w Warszawie". Płyta nagrana z okazji 79. rocznicy Powstania Warszawskiego

15.07.2023 10:00
Muzeum Powstania Warszawskiego zaprezentowało singiel i teledysk zespołu Sorry Boys promujący album "Moje serce w Warszawie".

Ruszyła pilotażowa wersja Narodowego Systemu Informacji Satelitarnej Polskiej Agencji Kosmicznej

18.07.2023 08:40
Narodowy System Informacji Satelitarnej będzie wsparciem dla administracji pod kątem planowania strategicznych inwestycji, czy zarządzania kryzysowego.

"Cyberpunk 2077: Bez przypadku". Pierwsza powieść ze świata polskiej gry wideo

18.07.2023 15:27
Po serialu animowanym, serii komiksów i klasycznej grze RPG, produkcja studia CDP Red doczekała się osadzonej w jej realiach książki autorstwa Rafała Kosika.