Polskie Radio
Section05
GROM

Od stycznia GROM z nowym dowódcą. Płk Pawluk odejdzie ze stanowiska

Od nowego roku płk Grzegorz Mikłusiak zostanie dowódcą jednostki wojskowej GROM. Na stanowisko powołał go szef MON Mariusz Błaszczak. Do tej pory najsłynniejszą polską jednostką specjalną dowodził płk Mariusz Pawluk. Zmiana może mieć związek z zatrzymaniem jednego z zastępców pułkownika, który usłyszał zarzuty korupcyjne.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA armia Wojsko Polskie Ministerstwo Obrony Narodowej GROM

Były GROM-owiec: w dżungli jesteś częścią ekosystemu

- Po trzech tygodniach dżungla przestała śmierdzieć. Byłem tak przesiąknięty tą wilgocią, tą stęchlizną, że widziałem węża, który obok nas się ślizga i ma nas gdzieś, bo już nie pachniemy inaczej, bo staliśmy się częścią ekosystemu - mówi Naval, były żołnierz jednostek specjalnych. Operator elitarnej jednostki GROM, autor takich książek, jak "Przetrwać Belize", czy "Camp Pozzi" opowiada dziennikarzowi portalu PolskieRadio24.pl o niezwykle trudnej, ale też fascynującej służbie w jednostce specjalnej.
Zobacz więcej na temat:  wojsko GROM misja w Afganistanie ŚWIAT społeczeństwo polityka

W "Kulisach spraw” o polskich najemnikach walczących w obcych armiach

Polscy żołnierze i byli funkcjonariusze służb zaciągają się do obcych armii. - Powodem wstępowania tych ludzi do jednostek armii najemnych są kwestie finansowe – mówił w audycji "Kulisy spraw” w Polskim Radiu 24 Krzysztof Wójcik, dziennikarz śledczy, autor książki "Psy wojen. Od Indochin po Pakistan - polscy najemnicy na frontach świata”.
Zobacz więcej na temat:  wojsko armia GROM Rafał Dutkiewicz

Odejścia generałów z wojska. "Nie ma żadnego tsunami"

- Jestem przeciwny występowaniu generałów. Generałowie mają swoje zadania i powinni wykonywać swoje obowiązki. To nie są celebryci – powiedział w programie 24 Pytania przewodniczący Komisji Obrony Narodowej Michał Jach z Prawa i Sprawiedliwości. Gość odniósł się w ten sposób do odejść generałów i pułkowników z Sił Zbrojnych RP.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Piotr Wąż wojsko GROM Ministerstwo Obrony Narodowej PiS Antoni Macierewicz POLSKA

Nowi dowódcy Komponentu Wojsk Specjalnych i GROM-u

Generał brygady Wojciech Marchwica zastąpi generała brygady Jerzego Guta na stanowisku dowódcy Komponentu Wojsk Specjalnych. Poinformowało o tym w komunikacie Ministerstwo Obrony Narodowej. Szef resortu Antoni Macierewicz zdecydował też, że zastepcą gen. Marchwicy będzie dotychczasowy dowódca GROM-u, pułkownik Robert Kopacki. Z kolei nowym dowódcą GROM został pułkownik Mariusz Pawluk.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Ministerstwo Obrony Narodowej GROM wojsko