Redakcja Polska

Wielka Brytania: brytyjsko-polski film "Strefa interesów" z trzema nagrodami BAFTA

19.02.2024 12:17
Będący brytyjsko-polską koprodukcją film "Strefa interesów" otrzymał w niedzielę wieczorem trzy nagrody brytyjskiego przemysłu filmowego BAFTA. Został nagrodzony w kategoriach najlepszy film brytyjski, najlepszy film nieanglojęzyczny i najlepszy dźwięk.
Kadr z filmu Strefa interesów w reż. Jonathana Glazera
Kadr z filmu "Strefa interesów" w reż. Jonathana Glazeramateriały prasowe (Gutek Film)

"Strefa interesów", dramat historyczny w reżyserii Jonathana Glazera, był nominowany w dziewięciu kategoriach.

Film będący luźną adaptacją powieści Martina Amisa pod tym samym tytułem opowiada historię Rudolfa Hoessa, komendanta niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego Auschwitz, który wraz z żoną Hedwigą próbuje ułożyć sobie rodzinne życie w domu z ogrodem znajdującym się tuż obok obozu.

Autor zdjęć do "Strefy interesów" Łukasz Żal nominowany był w kategorii za najlepsze zdjęcia, ale nagrodę otrzymał twórca zdjęć do "Oppenheimera".

Polskim akcentem, oprócz "Strefy interesów", jest nagroda w kategorii najlepszy brytyjski krótkometrażowy film animowany dla "Crab Day", którego twórcami są Ross Stringer, Bartosz Stanisławek i Aleksandra Sykulak.

Amerykańsko-brytyjski film biograficzny "Oppenheimer" został - zgodnie z przewidywaniami - największym wygranym tegorocznej ceremonii rozdania brytyjskich nagród filmowych BAFTA. Na gali, która odbyła się w niedzielę wieczorem w Londynie, nominowany w 13 kategoriach film zwyciężył w siedmiu.

"Oppenheimer" - biografia twórcy bomby atomowej J. Roberta Oppenheimera - dostał nagrody za najlepszy film, za najlepszą reżyserię (Christopher Nolan), dla najlepszego aktora pierwszoplanowego (Cillian Murphy), dla najlepszego aktora drugoplanowego (Robert Downey Jr.), oraz za najlepsze zdjęcia, najlepszą muzykę i najlepszy montaż.

Drugie miejsce, jeśli chodzi o liczbę zdobytych nagród, zajął brytyjsko-irlandzko-amerykański film "Biedne istoty". Był nominowany w 11 kategoriach, dostał nagrody w pięciu - dla najlepszej aktorki pierwszoplanowej (Emma Stone) oraz za najlepsze kostiumy, najlepszą charakteryzację oraz fryzury, najlepszą scenografię oraz najlepsze efekty specjalne.

Dużym przegranym tegorocznych nagród BAFTA okazał się jeden z największych hitów kasowych ubiegłego roku - "Barbie". Mimo pięciu nominacji, film nie otrzymał ani jednej nagrody.

Za najlepszy film dokumentalny został uznany ukraiński "20 dni w Mariupolu" Mstysława Czernowa, będący zapisem zbrodni wojennych dokonywanych w tym mieście przez wojska rosyjskie.


PAP/ho

Zbliża się POLIN Music Festival. "Opowiadamy o tym, że ta kultura jest wciąż żywa"

14.02.2024 17:33
Pieśni, muzyka symfoniczna i opera w wykonaniu renomowanych polskich zespołów, młodego pokolenia artystów, a także gości z zagranicy - tak zapowiada się 6. POLIN Music Festival, który rozpocznie się już 22 lutego.

Zdjęcie polskiego licealisty zostało wyróżnione w prestiżowym konkursie NASA

15.02.2024 15:31
Fotografia wykonana przez 17-letniego Antoniego Zegarskiego została wyróżniona w prestiżowym konkursie NASA, "Astronomy Picture of the Day". Zdjęcie zrobione przez licealistę z Grodziska Mazowieckiego przedstawia styczniową pełnię księżyca, nazywaną także Wilczą Pełnią, w otoczeniu wyjątkowo wyglądających oraz symetrycznie układających się chmur.

Słuchowisko Teatru Polskiego Radia "To słowo" w trójce finalistów nominowanych do nagród BBC

16.02.2024 16:39
Słuchowisko Teatru Polskiego Radia "To słowo" Marty Rebzdy w reżyserii Waldemara Modestowicza jest w trójce finalistów nominowanych do prestiżowej nagrody BBC Audio Drama Awards w kategorii najlepsze słuchowisko europejskie. Opowiada ono o wysiedleniach dzieci z Zamojszczyzny w czasie okupacji niemieckiej i niezwykłej roli Róży i Jana Zamoyskich, którzy uratowali z hitlerowskiego obozu w Zwierzyńcu czterysta sześćdziesięcioro dzieci.

Bruksela: Katarzyna Tretyn na Festiwalu Światła z instalacją Astrolabium

17.02.2024 17:42
Instalacja zainspirowana kosmosem autorstwa Katarzyny Tretyn to jedna z atrakcji Festiwalu Światła w Brukseli, który potrwa do niedzieli.