Redakcja Polska

Teatr Żydowski rozpoczyna współpracę z Teatrem Polskiego Radia. Pierwsze słuchowisko już wkrótce

16.03.2024 18:16
Teatr Żydowski rozpoczyna współpracę z Teatrem Polskiego Radia. Cykl będzie nosił nazwę "Radio-Teater". Pierwsze wspólne słuchowisko będzie można usłyszeć premierowo na antenie radiowej Jedynki w niedzielę 17 marca.
Teatr Polskiego Radia - Nagranie słuchowiska Podróżnicy.
Teatr Polskiego Radia - Nagranie słuchowiska "Podróżnicy".Fot.: Teatr Polskiego Radia/Facebook

- Mamy tak bogatą literaturę żydowską, którą zajmujemy się na co dzień robiąc premiery, poszukując tekstów, robiąc konkurs na dramat o tematyce żydowskiej. Mamy duże rozeznanie tego, co się ukazuje w literaturze żydowskiej albo na tematy żydowskie jak i oczywiście znamy klasykę żydowską, więc chcieliśmy zainicjować jakiś większy projekt i Polskie Radio z entuzjazmem się do tego odniosło. Zaczęliśmy więc szukać repertuaru, który można by zaprezentować - mówi Remigiusz Grzela, kierownik literacki Teatru Żydowskiego.

Pierwsze wspólne słuchowisko będzie można usłyszeć premierowo na antenie radiowej Jedynki w niedzielę 17 marca po 21.00. Będzie to spektakl "Podróżnicy" Pawła Mossakowskiego w radiowej adaptacji i reżyserii Waldemara Modestowicza. Sztuka nawiązująca do Marca '68 została wyróżniona w 2021 roku w Międzynarodowym Konkursie im. Szymona Szurmieja na Dramat Współczesny o Tematyce Żydowskiej. W słuchowisku wezmą udział aktorzy Teatru Żydowskiego: Ewa Dąbrowska i Piotr Wiszniowski.

W planach są kolejne słuchowiska, między innymi, "Zdążyć przed Panem Bogiem" Hanny Krall, "Ogrody Frau Hess" Miltona Fredericka Marcusa, "Dybuk" Szymona An-skiego, a także utwory Jerzego Ficowskiego, Isaaka Baszewisa Singera, Savyon Liebrecht i Marty Szamani Yacoub.

IAR/dad

Chiński poeta Yang Lian laureatem Międzynarodowej Nagrody Literackiej imienia Zbigniewa Herberta

12.03.2024 13:59
Ogłaszając nazwisko tegorocznego zwycięzcy Fundacja im. Zbigniewa Herberta zainaugurowała obchody stulecia urodzin wielkiego poety, których kulminacja przypadnie na październik  

"W sercu, w ogniu, w ciszy". Premiera filmu o Edmundzie Malinowskim - dowódcy Plutonu Głuchoniemych AK

13.03.2024 16:58
O żołnierzach z pułku głuchoniemych i ich dowódcy walczących w Powstaniu Warszawskim opowiada film "W sercu, w ogniu, w ciszy. Historia Edmunda Malinowskiego - dowódcy Plutonu Głuchoniemych AK".

„Matejko nieznany. Dzieła z kolekcji prywatnych” – wystawa w Zamku Królewskim w Warszawie

14.03.2024 15:59
To prezentacja niemal 50 prac - obrazów olejnych, rysunków i akwareli. Obok tych ikonicznych, wielkoformatowych, można na wystawie zobaczyć także mniej znane dzieła, odsłaniające nieco inne oblicze wybitnego polskiego malarza.