Redakcja Polska

Litwa: polski film z główną nagrodą międzynarodowego festiwalu w Wilnie

28.03.2024 14:00
Dokument "Skąd dokąd" w reżyserii Maćka Hameli zwycięzcą głównej nagrody litewskiego Międzynarodowego Festiwalu Filmowego "Kino Pavasaris", czyli "Filmowa wiosna". Uznaniem publiczności cieszył się też film "Chłopi" w reżyserii DK i Hugh Welchmanów.
Dokument Skąd dokąd w reżyserii Maćka Hameli
Dokument „Skąd dokąd” w reżyserii Maćka Hameli Źródło: Kadr ze zwiastuna/Youtube

Film Maćka Hameli to przejmująca historia ludzi szukających bezpiecznego schronienia po rosyjskiej inwazji na Ukrainę dwa lata temu. Tytuł "Skąd dokąd" odnosi się do rutynowego pytania zadawanego podczas próby pokonywania licznych punktów kontrolnych, znajdujących się na ich drodze.


Posłuchaj
00:47 12892919_1.mp3 Litwa: polski film z główną nagrodą międzynarodowego festiwalu w Wilnie. Materiał Kamila Zalewskiego

 

Festiwalowe jury podkreśliło, że pomysł filmowania ludzi uciekających z kraju ogarniętego wojną i utrwalania ich historii jest niezwykle ludzki, a lusterko wsteczne pokazuje zarówno zniszczony kraj, jak też los całego narodu. Dokument polskiego reżysera pokonał 10 innych europejskich produkcji i otrzymał nagrodę w wysokości ośmiu tysięcy euro.

Wielkim sukcesem festiwalu był też film "Chłopi", który jest produkcją polsko-litewsko-serbską. Publiczność uznała go za najlepszy film długometrażowy festiwalu. Obraz docenili też dziennikarze i krytycy, którzy okrzyknęli go "najlepszą litewską premierą festiwalu".

Festiwal "Kino Pavasaris" odbył się po raz 29. Przez dwa tygodnie pokazano ponad sto filmów, w tym osiem produkcji polskich. Imprezie towarzyszyło też kilkadziesiąt wydarzeń. Filmy pokazywane były w największych litewskich miastach. Obejrzało je ponad sto tysięcy osób.


IAR/dad

Muzyczne fascynacje i inspiracje Łukasza Drapały

25.03.2024 17:57
Rock, blues i ballady to repertuar muzyka z zamiłowania i zawodu, który stawia na refleksje i… covery wspaniałych polskich artystów.

Centrum Rozwoju Przemysłów Kreatywnych - instytucja poświęcona współpracy biznesu i kultury

27.03.2024 08:30
Nowa państwowa instytucja, funkcjonująca od dwóch lat w Warszawie, skupia się na wspieraniu branży gier wideo, szeroko rozumianego projektowania oraz rynku sztuki.

W Warszawie wręczono Nagrody „Przeglądu Wschodniego” za rok 2023

28.03.2024 10:16
To międzynarodowa nagroda przyznawana od 1994 r. przez kwartalnik naukowy „Przegląd Wschodni” za najlepszą książkę naukową o tematyce wschodnioeuropejskiej.