Redakcja Polska

Muzeum Historii Polski wśród najpiękniejszych muzeów świata

21.06.2024 14:45
Muzeum Historii Polski zostało uznane za jedno z najpiękniejszych muzeów świata w międzynarodowym konkursie Prix Versailles. Jest to przyznawana od dziesięciu lat prestiżowa nagroda architektoniczna, w tym roku po raz pierwszy w kategorii "muzea" – poinformowało w piątek Muzeum Historii Polski.
Siedziba Muzeum Historii Polski
Siedziba Muzeum Historii PolskiŹródło: Materiały prasowe Muzeum Historii Polski

Werdykt co roku ogłaszany jest w paryskiej siedzibie UNESCO. Nagroda Wersalska to jedno z ważnych wyróżnień w dziedzinie architektury i designu. W jubileuszowej, dziesiątej edycji konkursu w kategorii Muzea nasza instytucja została doceniona za szczególne walory architektoniczne, gdyż gmach Muzeum Historii Polski to nie tylko miejsce, w którym opowiadamy o dziejach państwa i narodu. To dzieło samo w sobie, budynek pełen przemyślanych znaczeń. Jego fasada nawiązuje do kolejnych warstw naszej historii: od czasów najdawniejszych do współczesności.

Muzeum Historii Polski to jedno z siedmiu nowo otwartych lub otwartych ponownie muzeów z całego świata uznanych przez jury konkursu Prix Versailles za najpiękniejsze. Wśród zwycięzców są również Muzeum Sztuki A4 w chińskim Chengdu, Muzeum Pamięci o Trzęsieniu Ziemi w Smritivan w Bhuj w Indiach, Muzeum Oman Poprzez Wieki (Oman Ascross Ages), Het Loo zwany holenderskim Wersalem, japońskie Muzeum Sztuki Simose w Hiroszimie oraz Wielkie Muzeum Egipskie w Gizie.

Sześciopoziomowy gmach 

Siedziba Muzeum Historii Polski została zaprojektowana przez warszawską pracownię architektoniczną WXCA. Gmach MHP na warszawskiej Cytadeli został otwarty we wrześniu 2023 r. Składa się z sześciu poziomów – dwóch podziemnych oraz czterech naziemnych – a jego powierzchnia wynosi 44 tys. m kw. Główne wejście zostało usytuowane od strony placu Gwardii, nieopodal nowej siedziby Muzeum Wojska Polskiego. Wygląd tej przestrzeni nie jest jednak przypadkowy, ponieważ układ budynków oraz placu został tak zaplanowany przez architektów, aby odzwierciedlał układ koszar Gwardii Koronnej z końca XVIII w.


Siedziba Muzeum Historii Polski. Źródło: Materiały prasowe Muzeum Historii Polski Siedziba Muzeum Historii Polski. Źródło: Materiały prasowe Muzeum Historii Polski

Do MHP zwiedzający wchodzą przez hol główny, z którego można będzie się udać do sali wystaw czasowych położonej po prawej stronie. Opowieść muzealna nie zaczyna się jednak w holu głównym: będzie on pełnić funkcję przestrzeni funkcjonalnej, w której znajdą się kasy, recepcja, szatnia, wózkownia i muzealny sklep. W przyszłości sercem MHP będzie wystawa stała, do której z holu prowadzi reprezentacyjna klatka schodowa.

Wystawa stała

Wystawa stała będzie udostępniona zwiedzającym w 2026 r. Opowie o ponadtysiącletniej historii polskiego narodu oraz państwa. Wystawę stałą będą tworzyć ponad 3 tys. eksponatów, w tym kilka eksponatów wielkogabarytowych: pień tzw. dębu czarnego, lokomobila, transporter opancerzony SKOT, a także fragmenty pomnika Dzierżyńskiego, którego demontaż w 1989 r. był jednym z symboli upadku komunizmu w naszym kraju. Przestrzeń wystawy stałej będzie liczyć 7,3 tys. m kw.


Siedziba Muzeum Historii Polski. Źródło: Materiały prasowe Muzeum Historii Polski Siedziba Muzeum Historii Polski. Źródło: Materiały prasowe Muzeum Historii Polski

Gmach MHP jest wielofunkcyjny. Oprócz przestrzeni wystawienniczych, konserwatorskich oraz magazynów w nowym gmachu MHP znajdą się sale dydaktyczne i warsztatowe, a także czytelnia i biblioteka oraz biura muzeum. W budynku znajdzie się również audytorium mogące pomieścić blisko 580 widzów – tam będą się odbywały m.in. występy Sinfonii Iuventus, dla której sala muzealna będzie główną salą koncertową. Oprócz audytorium obiekt jest wyposażony w salę kinowo-teatralną na 140 osób. Łącznie z kilkoma mniejszymi pomieszczeniami tworzą one atrakcyjne centrum konferencyjne.


PAP/MHP/dad

Wanda Traczyk-Stawska uhonorowana Orderem Uśmiechu. To weteranka Powstania Warszawskiego

10.06.2024 19:49
Weteranka Powstania Warszawskiego Wanda Traczyk-Stawska uhonorowana Orderem Uśmiechu. Uroczystość odbyła się w Szkole Podstawowej numer 115 imienia Wandy Turowskiej w Warszawie.

"14 czerwca 1940 roku to początek piekła Auschwitz". 84 lata temu Niemcy przywieźli pierwszych Polaków do obozu

14.06.2024 18:33
Kilkunastu byłych więźniów niemieckich obozów uczestniczyło w obchodach 84. rocznicy pierwszej deportacji Polaków do Auschwitz, które w piątek odbyły się w Miejscu Pamięci przy bloku 11 danego obozu. Wspólnie uczcili pamięć ofiar, składając znicze pod Ścianą Straceń.

"Żył krótko, a wszyscy byli odwróceni". 55 lat temu zmarł Marek Hłasko

16.06.2024 09:00
- Był właściwie najważniejszym z młodych pisarzy okresu przełomu Października ’56, a dzięki zbiorowi opowiadań "Pierwszy krok w chmurach" stał się głośnym i kojarzonym nazwiskiem - mówi prof. Anna Nasiłowska z Instytutu Badan Literackich PAN.

Upamiętnienie 80. rocznicy zbrodni dokonanej na Polakach w Glinciszkach

21.06.2024 13:12
80 lat temu, 20 czerwca 1944 r. litewska policja współpracująca z Niemcami dokonała pacyfikacji polskiej wsi Glinciszki na Wileńszczyźnie, mordując 39 Polaków. W odwecie AK zamordowała 27 Litwinów w pobliskich Dubinkach. W czwartek odbyły się w Glinciszkach uroczystości upamiętniające tę tragedię.