Redakcja Polska

W Wiedniu uczczono jubileusz 10-lecia orkiestry "Camerata Polonia"

29.06.2021 15:36
Z udziałem przedstawicieli świata kultury i nauki, Polonii oraz przedstawicieli instytutów kultury skupionych w ramach EUNIC Austria, Instytut Polski w Wiedniu przy wsparciu Konsula Generalnego RP zorganizował uroczysty koncert z okazji jubileuszu 10-lecia działającej w Austrii orkiestry kameralnej "Camerata Polonia" - poinformował Instytut Polski w Wiedniu.
Uroczysty koncert
Uroczysty koncertŹródło: Instytut Polski w Wiedniu

Koncert zwieńczył ponadto prezydencję Polski w Grupie Wyszehradzkiej oraz był hołdem dla polskiego pianisty, kompozytora i męża stanu - Ignacego Jana Paderewskiego - z okazji obchodzonej w tym roku 80. rocznicy jego śmierci.

Dyrektor Instytutu Polskiego w Wiedniu, Rafał Sobczak, podkreślił, że koncerty "Cameraty Polonii" "zawsze były pełne emocji, wzruszeń i radości". - Bardzo dziękuję, że mogłem wspólnie z Państwem przeżywać piękne chwile słuchając cudownych muzycznych dzieł w doskonałej interpretacji. Życzę "Cameracie Polonii" oraz Państwu – wielbicielom artystycznego kunsztu polskich artystów – jeszcze wielu lat muzycznych spotkań pełnych pozytywnych wrażeń – dodał Sobczak.

W trakcie uroczystości dyrektor Instytutu Polskiego w Wiedniu podziękował również dyrygentowi Markowi Kudlickiemu. - Chciałbym złożyć serdeczne podziękowania dla inicjatora powstania orkiestry – Marka Kudlickiego. Bez Maestro Kudlickiego "Camerata Polonia" nie mogłaby powstać i funkcjonować - zaznaczył Sobczak.

- Niezmiernie się cieszę, że przez te wszystkie lata tak licznie gromadzili się Państwo na naszych koncertach. Chciałbym bardzo podziękować Instytutowi Polskiemu za zorganizowanie tego koncertu - powiedział Marek Kudlicki. Jak dodał, "bardzo się cieszymy, że po tak długim czasie mogliśmy znów spotkać się na żywo. Ten jubileuszowy koncert był zaplanowany na zeszły rok, nie mógł się jednak odbyć. Orkiestrze w tym czasie nie przybyło lat – nadal świętujemy jej dziesięciolecie."

W trakcie koncertu publiczność wysłuchała utworów Henryka Wieniawskiego, Maxa Brucha i Sławomira Czarneckiego w interpretacji wybitnych solistów i członków orkiestry: skrzypka Mateusza Kasprzaka-Łabudzińskiego, altowiolistki Natalii Bińkowskiej oraz wiolonczelistki Agnieszki Kabut.

Ponadto dla uczczenia 80. rocznicy śmierci Ignacego Jana Paderewskiego orkiestra wykonała popularnego "Menueta G-dur" w opracowaniu na orkiestrę smyczkową.

Orkiestra "Camerata Polonia" powstała w październiku 2010 roku. Składa się wyłącznie z polskich muzyków zawodowych mieszkających w Austrii. "Camerata Polonia" jest obecnie jedyną polską orkiestrą występującą poza granicami Polski. Jej członkowie to utalentowani muzycy, którzy ukończyli renomowane austriackie szkoły muzyczne, w tym wiedeński Uniwersytet Muzyczny. Odnoszą oni sukcesy jako soliści, muzycy kameralni i orkiestrowi, a także wygrywali międzynarodowe konkursy muzyczne oraz wspierają znane austriackie orkiestry, takie jak Wiener Philharmoniker, Wiener Symphoniker oraz Radio-Symphonieorchester.


Instytut Polski w Wiedniu/PAP/dad

Wiceminister finansów o repatriacji kapitału: chcemy stworzyć korzystne warunki powrotu do Polski

30.06.2021 09:00
- Chcemy, aby nasz super strzelec Robert Lewandowski i jemu podobni wrócili do Polski – mówi Jan Sarnowski, wiceminister finansów, który na antenie Polskiego Radia dla Zagranicy przedstawiał rządowy Program Repatriacji Kapitału. Składa się on z szeregu ulg i zwolnień podatkowych, a nawet abolicji podatkowej dla tych, którzy zdecydują się wrócić do kraju wraz z zarobionym kapitałem. Tym wyprowadzonym nielegalnie z Polski również.

Andrzej Duda w Lublinie: Inicjatywa Trójmorza ma olbrzymi potencjał

29.06.2021 12:14
Inicjatywa Trójmorza ma olbrzymi potencjał; kraje członkowskie Inicjatywy są coraz częściej postrzegane jako motor napędowy gospodarki europejskiej oraz atrakcyjne miejsce do inwestowania - powiedział prezydent Andrzej Duda, otwierając we wtorek w Lublinie II Forum Regionów Trójmorza.

Odznaczenia państwowe za krzewienie polskiej kultury i historii na Węgrzech

29.06.2021 13:50
Polskie odznaczenia państwowe za wybitne zasługi w krzewieniu polskiej kultury i historii otrzymali w Ambasadzie RP w Budapeszcie dyrektorka Instytutu Polskiego w Budapeszcie Joanna Urbańska i b. szef Węgierskiego Instytutu Kultury w Warszawie Janos Tischler.