Redakcja Polska

Wiceminister finansów o repatriacji kapitału: chcemy stworzyć korzystne warunki powrotu do Polski

30.06.2021 09:00
- Chcemy, aby nasz super strzelec Robert Lewandowski i jemu podobni wrócili do Polski – mówi Jan Sarnowski, wiceminister finansów, który na antenie Polskiego Radia dla Zagranicy przedstawiał rządowy Program Repatriacji Kapitału. Składa się on z szeregu ulg i zwolnień podatkowych, a nawet abolicji podatkowej dla tych, którzy zdecydują się wrócić do kraju wraz z zarobionym kapitałem. Tym wyprowadzonym nielegalnie z Polski również.
Audio
  • Z wiceministrem finansów, Janem Sarnowskim, o Programie Repatriacji Kapitału do Polski, rozmawia Halina Ostas [posłuchaj]
Jan Sarnowski, wiceminister finansów w studiu Polskiego Radia dla Zagranicy
Jan Sarnowski, wiceminister finansów w studiu Polskiego Radia dla ZagranicyFoto: PRdZ

Program Repatriacji Kapitału ma on stanowić impuls zachęcający Polaków mieszkających za granicą do rozważenia powrotu do Polski. Najwięcej z nich przebywa aktualnie w Niemczech i w Wielkiej Brytanii. Bardzo wielu z nich jest również w Irlandii, Holandii i we Włoszech.

- Polska ma bardzo duży potencjał powrotu rodaków, aktualnie poza Polską mieszka prawie 20 mln Polaków, nawet gdyby co dziesiąty wrócił, mając na uwadze doświadczenie i umiejętności, byłoby to ogromne wsparcie dla gospodarki – powiedział Jan Sarnowski

- Nasz projekt został przygotowany dla trzech kategorii osób, przede wszystkim dla pracowników, którzy wiele lat działali za granicą, zdobyli tam doświadczenie pracy w nowym środowisku, w obcych językach, mogą znaleźć nowe szanse rozwoju zawodowego w Polsce - powiedział gość Polskiego Radia dla Zagranicy. 

Jak wyjaśnił wiceminister, celem jest stworzenie korzystnych warunków powrotu do Polski. Dodał, że cenny byłby powrót właścicieli zagranicznych firm. - Zależy nam by osoby, które rozwijały biznes za granicą, rozkręciły własne firmy, mali, średni przedsiębiorcy, jak i właściciele dużych przedsiębiorstw rozważyli przeniesienie do Polski - powiedział.


Jan Sarnowski, wiceminister finansów w studiu Polskiego Radia dla Zagranicy Jan Sarnowski, wiceminister finansów w studiu Polskiego Radia dla Zagranicy

Wiceminister Jan Sarnowski powiedział, że osoby, które wyprowadziły majątek z Polski za granicę bez opodatkowania go lub ukrywały swoje dochody w Polsce, będą mogły skorzystać z abolicji podatkowej.

Państwo daruje im przewinienia, o ile zgłoszą nieujawnione dochody w ciągu pół roku (ustawa ma wejść w życie z dniem 1 lipca 2022 r.). Zapłacą fiskusowi zryczałtowany podatek w wysokości 8 proc. od ujawnionego dochodu lub 2 proc. od dochodu nieujawnionego, jeśli oszacowanie jego wartości po latach byłoby trudne.

Wiceminister finansów Jan Sarnowski podkreślił, że z abolicji nie będą mogli skorzystać przestępcy, którzy brali udział w praniu brudnych pieniędzy lub w karuzeli VAT. Abolicja obejmie tylko podatki dochodowe.

Zdaniem Jana Sarnowskiego moment wyjścia z pandemii, kiedy wiele gospodarek pogrążonych jest w kryzysie fiskalnym, to idealny czas na wdrożenie abolicji podatkowej.

Resort finansów zapowiada również przywileje podatkowe dla bogatych Polaków: celebrytów, sportowców i zamożnej Polonii, która zdecyduje się wydać pieniądze w Polsce na ważny społecznie cel.

- Osoby, które są gwiazdami sportu, sztuki, filmu, którzy mogliby wzbogacić swoją obecnością sam kraj, ale naszą kulturę, atrakcyjność Polski jako miejsca zamieszkania - wyjaśnił wiceminister i przywołał przykład naszego super strzelca Roberta Lewandowskiego. - Chcemy, aby tacy jak Lewandowski wrócili do kraju – mówił wiceminister. Dodał, że każdy wydany w Polsce 1 mln zł na ważny społecznie cel określony w ustawie (np. sponsoring), będzie można odliczyć 1,5 mln zł kosztów.

Z wiceministrem finansów, Janem Sarnowskim, rozmawia Halina Ostas.

Odznaczenia państwowe za krzewienie polskiej kultury i historii na Węgrzech

29.06.2021 13:50
Polskie odznaczenia państwowe za wybitne zasługi w krzewieniu polskiej kultury i historii otrzymali w Ambasadzie RP w Budapeszcie dyrektorka Instytutu Polskiego w Budapeszcie Joanna Urbańska i b. szef Węgierskiego Instytutu Kultury w Warszawie Janos Tischler.

W Wiedniu uczczono jubileusz 10-lecia orkiestry "Camerata Polonia"

29.06.2021 15:36
Z udziałem przedstawicieli świata kultury i nauki, Polonii oraz przedstawicieli instytutów kultury skupionych w ramach EUNIC Austria, Instytut Polski w Wiedniu przy wsparciu Konsula Generalnego RP zorganizował uroczysty koncert z okazji jubileuszu 10-lecia działającej w Austrii orkiestry kameralnej "Camerata Polonia" - poinformował Instytut Polski w Wiedniu.

80. rocznica śmierci I. J. Paderewskiego uczczona w historycznej sali koncertowej w Vevey

30.06.2021 10:00
Z okazji 80. rocznicy śmierci Ignacego Jana Paderewskiego Ambasada RP w Bernie zorganizowała 27 czerwca uroczysty koncert w wyjątkowym miejscu. Paderewski symbolicznie powrócił do historycznego „Casino du Rivage” w Vevey, gdzie za swego życia święcił triumfy. Grał tam w 1913, 1925 i 1932 roku.