Redakcja Polska

Nie żyje Barbara Krafftówna, wybitna aktorka teatralna i filmowa

24.01.2022 13:26
Artystka zmarła 23 stycznia w wieku 93 lat w Domu Artystów w Skolimowie. Była wybitną aktorką teatralną, filmową i kabaretową, w dorobku artystycznym miała dziesiątki kreacji scenicznych i ekranowych.
Audio
  • Barbara Krafftówna nie żyje - wspomnienia zebrała Ewa Plisiecka [posłuchaj]
Barbara Krafftówna ostatnie chwile spędziła w Domu Artystów w podwarszawskim Skolimowie.
Barbara Krafftówna ostatnie chwile spędziła w Domu Artystów w podwarszawskim Skolimowie.Foto: PAP/Piotr Nowak

Barbara Krafftówna współpracowała z wieloma cenionymi reżyserami, grała też wielkie role dramatyczne. Do historii polskiej estrady przeszły jej występy w "Kabarecie Starszych Panów", a także "Pod Egidą" i "Frascati". Widzowie pokochali ją za rolę Honoraty z kultowym serialu "Czterej pancerni i pies", zdaniem krytyków natomiast jej najwybitniejszą kreacją filmową była postać Felicji w obrazie "Jak być kochaną" w reżyserii Wojciecha Jerzego Hasa, gdzie zagrała u boku Zbigniewa Cybulskiego. Od wielu lat była związana z Teatrem Polskiego Radia, występowała też w Teatrze Telewizji.

Barbara Krafftówna urodziła się 5 grudnia 1928 roku w Warszawie. W czasie drugiej wojny światowej uczyła się aktorstwa w konspiracyjnym Studium Dramatycznym Iwo Galla, działającym przy krakowskim Teatrze Starym. Po wojnie występowała w Teatrze Wybrzeże, gdzie debiutowała rolą Rybaczki w "Homerze i Orchidei" Tadeusza Gajcego.

Była bardzo lubiana przez kolegów i wręcz uwielbiana przez publiczność. Z jej śmiercią trudno się pogodzić, bo była nie tylko wybitną aktorką, ale  także cudownym człowiekiem  – wspomina  aktorka Magdalena Zawadzka.

Z powodu śmierci Barbary Krafftówny żal wyraził prezydent Andrzej Duda, który we wpisie na Twitterze zacytował zmarłą artystkę: "Jestem bardzo chciwa i głodna wszelkich radości (…) W końcu śmiechem da się zabliźnić rany". - Tak mówiła i żyła Wielka Dama polskiej sceny – napisał Andrzej Duda. Swój żal wyraził także wicepremier minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński. „Znakomita aktorka, która mimo trudnych osobistych doświadczeń do końca zachowała pogodę ducha, uśmiech i niepowtarzalny urok" - napisał na Twitterze minister Gliński.

Krytyk filmowy i były redaktor naczelny miesięcznika "Kino" Andrzej Kołodyński wspomina Barbarę Krafftównę jako aktorkę niezwykłej indywidualności i wyjątkową postać. W filmie "Jak być kochaną" stworzyła kreację życia.

Na Festiwalu "Dwa teatry - Sopot 2018" Barbara Krafftówna otrzymała Wielką Nagrodę za wybitne kreacje aktorskie w Teatrze Telewizji Polskiej i Teatrze Polskiego Radia. W ubiegłym roku, podczas 46. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni, Barbara Krafftówna obchodziła jubileusz 75-lecia pracy artystycznej. Zaprezentowano wtedy film dokumentalny "Krafftówna w krainie czarów". - Była jedną z najwspanialszych polskich aktorek - wspomina współreżyser filmu Piotr Konstantinow.

Barbara Krafftówna wielokrotnie występowała za granicą, w latach 60. odbyła tournée teatralne po Kanadzie i Stanach Zjednoczonych. W 1983 roku wyjechała do USA, gdzie grała w "Matce" Witkacego. Pod koniec lat 90. wróciła do kraju, pojawiła się między innymi w popularnych serialach: "M jak miłość", "Niania" oraz "Na dobre i na złe". Za całokształt twórczości wybitna aktorka została wyróżniona w 2019 roku Nagrodą Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Otrzymała też Złoty Medal "Zasłużony Kulturze Gloria Artis" oraz Krzyż Komandorski z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski. Odebrała też Medal Stulecia Odzyskanej Niepodległości.

IAR/ep

 

Na Syberii trwa promocja wspomnień polskiego badacza Benedykta Dybowskiego

22.01.2022 16:41
Na Syberii rozpoczęła się promocja twórczości polskiego badacza Bajkału Benedykta Dybowskiego. Badaniami Polaka zafascynował się profesor z Irkucka Arkadij Kalichman. 

Ukazała się książka poświęcona ucieczkom Polaków z obozu Auschwitz

23.01.2022 14:09
Ukazała się książka "Nas nie złamią. Jak Polacy uciekali z Auschwitz" pióra Mirosława Krzyszkowskiego i Bogdana Wasztyla. To rzecz o bohaterstwie uciekinierów, ale i heroizmie tych, którzy im pomagali – ruchu oporu, mieszkańcach ziemi oświęcimskiej – powiedział Wasztyl.

Polska flaga wróciła na Antarktydę po 42 latach

23.01.2022 14:30
Polska flaga wróciła na Antarktydę kontynentalną. Po 42 latach przerwy wznowiono działalność Polskiej Stacji Antarktycznej imienia Antoniego Dobrowolskiego i na maszt wciągnięto biało-czerwoną. Stało się to w 63. rocznicę rozpoczęcia działalności bazy.