Redakcja Polska

Rozpoczął się 8. Festiwal Stolica Języka Polskiego

08.08.2022 14:51
W Zamościu i Szczebrzeszynie rozpoczął się 8. Festiwal Stolica Języka Polskiego, którego patronem jest w tym roku Miron Białoszewski. Do soboty będzie można uczestniczyć w spotkaniach i wernisażach, a także słuchać koncertów. Patronami medialnymi wydarzenia są Program I i II Polskiego Radia.
Plakat wieczoru z poezją Mirona Białoszewskiego Zaczepiony na włosku nieba, który znalazł się w programie 8. Festiwalu Stolica Języka Polskiego.
Plakat wieczoru z poezją Mirona Białoszewskiego „Zaczepiony na włosku nieba”, który znalazł się w programie 8. Festiwalu Stolica Języka Polskiego. Źródło: www.facebook.com/SzczebrzeszynFestiwal

Festiwal otwarto wczoraj na zamojskim Rynku Wodnym. Rozpoczęło go spotkanie poświęcone nowemu tłumaczeniu "Ani z Zielonego Wzgórza", a raczej "Anne z Zielonych Szczytów" w nowym tłumaczeniu Anny Bańkowskiej. Ponadto z publicznością spotkali się Filip Zawada, Małgorzata Rejmer i Agata Romaniuk. Pierwszy dzień Festiwalu zamknęły dwa wydarzenia artystyczne: widowisko poetyckie "Pamiętnik z powstania warszawskiego" Mirona Białoszewskiego w interpretacji Dominiki Ostałowskiej i koncert "Włodzimierz Nahorny. Jego portret" z gościnnym udziałem Magdy Umer.

Od poniedziałku wszystkie wydarzenia odbędą się w festiwalowym miasteczku w Szczebrzeszynie. Cykl rozpoczęły spotkania w ramach Pasma Językowego organizowanego w partnerstwie z Uniwersytetem im. Marii Curie Skłodowskiej i Pasma Śląsk, którego partnerem jest Polskie Wydawnictwo Muzyczne. Festiwal to również Mała Stolica, czyli spotkania dla najmłodszych z ich ulubionymi pisarzami jak Grzegorz Kasdepke. Fundacja Zaczytani.org przygotowała dla dzieci zajęcia z bajkoterapii.

O swojej ostatniej książce "O sztuce jedzenia" opowiedzą Anda Rottenberg i Tomasz Stawiszyński. W ramach Pasma Patrona odbędzie się również spotkanie "Inność/dokładne treści/Kręgi" z Anną i Tadeuszem Sobolewskimi. Festiwalowe popołudnie w Szczebrzeszynie to wernisaż wyjątkowej wystawy: "Ślubny Szczebrzeszyn" - pokazane zostaną monidła ze zdjęć ślubnych, przekazanych przez mieszkańców miasteczka, wykonane przez artystkę Krystynę Piotrowską. Festiwalowy poniedziałek zakończy koncert Magdy Umer.


IAR/dad

Dom Kultury w Żabiej Woli, na Mazowszu. To miejsce warto odwiedzić

06.08.2022 14:30
Dom Kultury w Żabiej Woli ma swoją siedzibę w XIX-wiecznym dworku, który jako obiekt zabytkowy, należący do Skarbu Państwa, w roku 1988 został odbudowany i adaptowany na potrzeby placówki kulturalno-oświatowej. Dawny dwór w stylu klasycystycznym otoczony sporym parkiem zaciekawia - korzystnie wyróżnia się w żabiowolskiej zabudowie.

Trwa 55. Festiwal im. Jana Kiepury w Krynicy-Zdroju

07.08.2022 12:37
Ponad 30 wydarzeń: występów gwiazd operowych, koncertów, spektakli baletowych i teatralnych składa się na program 55. Festiwalu im. Jana Kiepury, który rozpoczął się w Krynicy-Zdroju. Gościem specjalnym będzie pianistka Beata Szałwińska.

Centrum Myśli Jana Pawła II zaprasza na przegląd filmowy „Pod wspólnym niebem”

08.08.2022 11:00
W Warszawie, na dziedzińcu przy ulicy Foksal 11 pokazywane są filmy z Ukrainy, Białorusi, Gruzji i Indii – krajów, z których przybysze stanowią coraz liczniejszą grupę mieszkańców stolicy.