Redakcja Polska

Trwa 55. Festiwal im. Jana Kiepury w Krynicy-Zdroju

07.08.2022 12:37
Ponad 30 wydarzeń: występów gwiazd operowych, koncertów, spektakli baletowych i teatralnych składa się na program 55. Festiwalu im. Jana Kiepury, który rozpoczął się w Krynicy-Zdroju. Gościem specjalnym będzie pianistka Beata Szałwińska.
Krynica-Zdrój
Krynica-ZdrójShutterstock/ Agnes Kantaruk

Rzeczniczka festiwalu Agnieszka Malatyńska-Stankiewicz przypomniała, że tegoroczna edycja wydarzenia przypada w 120. rocznicę urodzin Jana Kiepury – wybitnego polskiego tenora występującego na najbardziej zaszczytnych scenach operowych świata.

„Przywrócenie pełnej ilości miejsc na widowni po ograniczeniach związanych z pandemią czyni tegoroczną edycję jeszcze bardziej wyjątkową” - dodała przedstawicielka festiwalu.

Według niej podczas tegorocznego wydarzenia melomani usłyszą nie tylko utwory operowe. Organizatorzy przygotowali szereg wyjątkowych występów, poczynając od klasycznych arii operowych i operetek, na hiszpańskich zarzuelach kończąc. Czwarty dzień festiwalu – wtorek - uświetni specjalne, prapremierowe wykonanie „Concerto de Paris op 32 nr 2”, a przy klawiaturze zasiądzie Beata Szałwińska – polska pianistka, na co dzień mieszkająca w Luksemburgu.

Wśród zapowiadanych solistów znaleźli się m.in. Aleksandra Kurzak, Grażyna Brodzińska, Rafał Bartmiński, Tomasz i Agnieszka Kuk. Wystąpią także Zespół Pieśni i Tańca „Śląsk” oraz artyści Baletu Opery Lwowskiej. Codziennie w ramach festiwalu odbywać się będą cztery wydarzenia muzyczne, a zwieńczeniem każdego dnia będą wieczorne koncerty gwiazd w Pijalni Głównej.

Festiwal im. Jana Kiepury – organizowany nieprzerwanie od 1967 roku upamiętnia twórczość tego znakomitego śpiewaka i aktora występującego na największych światowych scenach operowych. Od 55 lat organizowany w Krynicy-Zdroju, mieście, z którym całe życie związany był artysta.


PAP/ho


Zobacz więcej na temat: Jan Kiepura Krynica

Ukrainian Freedom Orchestra wystąpi w Londynie

31.07.2022 17:08
Ukrainian Freedom Orchestra - orkiestra uchodźców - wystąpi na słynnym londyńskim festiwalu Proms. Muzycy z Ukrainy zagrają utwory Ludwiga van Beethovena, Fryderyka Chopina, Johannesa Brahmsa i Walentina Silwestrowa. A to dopiero początek światowego tournee.

Krzysztof Kamil Baczyński wciąż jest inspiracją dla współczesnych

04.08.2022 12:21
Poeta, żołnierz batalionu „Parasol” Armii Krajowej, podharcmistrz Szarych Szeregów zginął 78 lat temu, 4 sierpnia 1944 roku, w czwartym dniu Powstania Warszawskiego od kuli niemieckiego snajpera.

Dom Kultury w Żabiej Woli, na Mazowszu. To miejsce warto odwiedzić

06.08.2022 14:30
Dom Kultury w Żabiej Woli ma swoją siedzibę w XIX-wiecznym dworku, który jako obiekt zabytkowy, należący do Skarbu Państwa, w roku 1988 został odbudowany i adaptowany na potrzeby placówki kulturalno-oświatowej. Dawny dwór w stylu klasycystycznym otoczony sporym parkiem zaciekawia - korzystnie wyróżnia się w żabiowolskiej zabudowie.