Redakcja Polska

Wilno: polski skrzypek Janusz Wawrowski wystąpi z Litewską Narodową Orkiestrą Symfoniczną

04.02.2023 10:37
O 18:00 w Litewskiej Filharmonii Narodowej rozpocznie się koncert polskiego skrzypka Janusza Wawrowskiego. Muzyk jest uważany za jednego z najwybitniejszych skrzypków swojego pokolenia.
Audio
  • Wilno: polski skrzypek Janusz Wawrowski wystąpi z Litewską Narodową Orkiestrą Symfoniczną. Materiał Kamila Zalewskiego
Janusz Wawrowski
Janusz WawrowskiŹródło: Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego/ Twitter/@kultura_gov_pl

Polski muzyk wspólnie z Litewską Narodową Orkiestrą Symfoniczną pod batutą Modestasa Pitrenasa wykona utwory Grażyny Bacewicz. - Zagram koncert, który jest bardzo rzadko grany - środkowy, czwarty. Jeśli chodzi o jej twórczość, to jej koncerty skrzypcowe od pierwszego do siódmego były takim przejściem z neoromantyzmu do muzyki awangardowej. Ten czwarty jest takim złotym środkiem - mówi Janusz Wawrowski. Dodaje, że ważne jest też to, że Grażyna Bacewicz była również kompozytorką. - Pierwsza polska kobieta, która chyba osiągnęła taki sukces międzynarodowy - zaznacza muzyk.

Grażyna Bacewicz urodziła się w polsko-litewskiej rodzinie o tradycjach muzycznych. Podczas dzisiejszego koncertu litewscy słuchacze będą mogli poznać również utwory jej brata. - Cieszę się, że Litewska Filharmonia wymyśliła, aby sięgnąć po Vytautasa Bacevičiusa, który zdecydował się na litewskie imię i nazwisko. Był dyrygentem i kompozytorem - zaznacza skrzypek.


Posłuchaj
00:53 12182353_1.mp3 Wilno: polski skrzypek Janusz Wawrowski wystąpi z Litewską Narodową Orkiestrą Symfoniczną. Materiał Kamila Zalewskiego

 

Janusz Wawrowski jest laureatem licznych konkursów skrzypcowych, a w 2015 roku został uhonorowany odznaczeniem "Zasłużony dla Kultury Polskiej". Gra na skrzypcach Antonio Stradivariego z 1685 roku.

IAR/dad

Zobacz więcej na temat: Litwa Wilno

Minister Przydacz w Waszyngtonie: prezydent Biden przyjedzie do Polski, ustalamy szczegóły wizyty

04.02.2023 09:34
Szef prezydenckiego Biura Polityki Międzynarodowej Marcin Przydacz poinformował, że podczas jego rozmów w Waszyngtonie poruszano temat zapowiadanej wizyty prezydenta USA Joe Bidena w Polsce. Głównymi tematami tych rozmów było wsparcie dla Ukrainy i wschodniej flanki NATO.

Poseł AfD w rosyjskiej telewizji krytykuje dostawy broni na Ukrainę

04.02.2023 09:55
Portal tygodnika "Spiegel" opisuje, że poseł AfD do Bundestagu Steffen Kotré wystąpił w talk-show, prowadzonym przez kremlowskiego propagandystę Władimira Sołowjowa. Skrytykował tam m.in. "propagandę" uprawianą przez niemieckie media, które "nastawiają Niemców przeciwko Rosji". Krytycznie wyraził się o wysyłaniu przez Niemcy broni, używanej "przeciwko Rosjanom".