Redakcja Polska

Poznaliśmy laureatów Nagród Polskiej Akademii Filmowej Orły 2023

07.03.2023 12:19
"IO" w reżyserii Jerzego Skolimowskiego z Polską Nagrodą Filmową Orły 2023 za najlepszy film. "Polskie Oscary" wręczono podczas gali w Teatrze Polskim w Warszawie w 20 kategoriach. Obraz zdobył najwięcej nagród - sześć statuetek. Polska Akademia Filmowa nagrodziła Jerzego Skolimowskiego za reżyserię oraz za scenariusz napisany z Ewę Piaskowską.
Audio
  • Poznaliśmy laureatów Nagród Polskiej Akademii Filmowej Orły 2023. Relacja Ewy Plisieckiej [posłuchaj]
Gala Polskich Nagród Filmowych - ORŁY 2023.
Gala Polskich Nagród Filmowych - ORŁY 2023.Krzysztof Jarosz / Forum

Orła za najlepszą rolę kobiecą otrzymała Dorota Pomykała za kreację w obrazie "Kobieta na dachu", a za męską rolę nagrodzono Dawida Ogrodnika, który zagrał księdza Jana Kaczkowskiego w filmie "Johnny".

W kategorii drugoplanowa rola kobiecą nagrodę wręczono Marii Pakulnis za kreację w filmie "Johnny", a za rolę męską Orłem uhonorowano Andrzeja Seweryna za kreację w obrazie "Śubuk".

Nagrodę za odkrycie roku otrzymał Damian Kocur za reżyserię filmu "Chleb i sól". Radosław Ochnio i Michał Fojcik zostali nagrodzeni za najlepszy dźwięk do obrazu "Orzeł. Ostatni patrol". Za najlepszą muzykę statuetkę otrzymał Paweł Mykietyn, który stworzył ścieżkę dźwiękową do "IO". Za montaż do tego filmu wręczono Agnieszce Glińskie, a za zdjęcia Michałowi Dymkowi. W kategorii najlepsza charakteryzacja wyróżniono Liliannę Gałązkę za pracę przy produkcji "Johnny", za scenografię do obrazu "Orzeł. Ostatni patrol" Marcelinę Początek-Kunikowską, a za kostiumy do filmu "Brigitte Bardot cudowna" Dorotę Roqueplo.


Posłuchaj
01:00 12236332_1.mp3 "IO" w reżyserii Jerzego Skolimowskiego z Polską Nagrodą Filmową Orły 2023 za najlepszy film. Materiał Witolda Banacha (IAR)

 

Polska Akademia Filmowa za najlepszy film dokumentalny uznała "Lombard" w reżyserii Łukasza Kowalskiego, za najlepszy film europejski "Ennio" w reżyserii Giuseppe Tornatore, a najlepszy filmowy serial fabularny "Wielką Wodę" w reżyserii Jana Holoubka. W głosowaniu publiczności zwyciężył film "Johnny".

Orłem za osiągnięcia życia uhonorowano kompozytora, autora muzyki do ponad 70 filmów, laureata Oscara Jana. A.P. Kaczmarka. Polskie Nagrody Filmowe Orły to doroczne nagrody Polskiej Akademii Filmowej, organizowane przez Niezależną Fundację Filmową dla Akademii od 1999 roku. Głosowanie na filmy kandydujące do Orłów jest dwuetapowe, korespondencyjne i tajne aż do ogłoszenia rezultatu.


IAR/dad

Klub Fotografików w Nowym Jorku uczcił swoje 25-lecie i 100 rocznicę urodzin Fryderyka Dammonta

06.03.2023 12:00
“Fryderyk Dammont i Przyjaciele” to tytuł wystawy celebrującej 100. rocznicę urodzin jubilata oraz 25-lat organizacji, której jest członkiem honorowym, Polsko-Amerykańskiego Klubu Fotografika w Nowym Jorku. Wernisaż odbył się w Centrum Polsko-Słowiańskim.

W kraju i za granicą odbyła się 11. edycja biegu pamięci Żołnierzy Wyklętych "Tropem Wilczym"

06.03.2023 13:31
W biegu w ponad 350 miejscach w Polsce i za granicą wzięło udział ogółem około 100 tysięcy uczestników. Celem inicjatywy jest upamiętnienie bohaterów antykomunistycznego ruchu oporu w związku z obchodzonym 1 marca Narodowym Dniem Pamięci Żołnierzy Wyklętych.

Rusza I edycja Predator Games – największych w Europie Międzyszkolnych Rozgrywek Esportowych

06.03.2023 17:13
Rozgrywki rozpoczną się 31 marca, a finał odbędzie się 27 maja w Centrum Rozwoju Przemysłów Kreatywnych w Warszawie.