Redakcja Polska

Inauguracja portalu "Dziedzictwo za granicą. Baza poloników"

08.03.2023 10:05
- O stworzeniu takiego portalu myśleliśmy już w roku 2017, kiedy powołano do życia Narodowy Instytut Polskiego Dziedzictwa Kulturowego za Granicą POLONIKA, mówi o bazie „Dziedzictwo za granicą. Baza poloników”, Dorota Janiszewska-Jakubiak, dyrektorka Instytutu. - Zależało nam na narzędziu, dzięki któremu szybko i skutecznie będzie można uzyskać informacje dotyczące polskiej spuścizny kulturowej poza granicami kraju - dodaje.
Audio
  • O portalu „Dziedzictwo za granicą. Baza poloników”, z Dorotą Janiszewską-Jakubiak, dyrektorką Narodowego Instytut Polskiego Dziedzictwa Kulturowego za Granicą POLONIKA, rozmawiała Maria Wieczorkiewicz [posłuchaj]
Dorota Janiszewska-Jakubiak, dyrektorka Narodowego Instytut Polskiego Dziedzictwa Kulturowego za Granicą POLONIKA
Dorota Janiszewska-Jakubiak, dyrektorka Narodowego Instytut Polskiego Dziedzictwa Kulturowego za Granicą POLONIKAFoto: Maria Wieczorkiewicz

Obecnie na portalu znajduje się ponad 43 tysięcy wpisów na temat  obiektów zlokalizowanych w 58 państwach, w tym ilustrowane i opisane materialne ślady polskiego dziedzictwa kulturowego oraz dokumentacja cmentarzy cywilnych i wojennych, a także karty nagrobków wraz z informacjami o pochowanych osobach.

- Baza składa się z trzech katalogów obejmujących polskie dziedzictwo kulturowe za granicą: dokumentację nagrobków i polskich cmentarzy, polonika, bogato ilustrowane i opisane materialne ślady dziedzictwa kulturowego o charakterze popularnonaukowym  oraz cmentarze wojenne. Ten  katalog prowadzony jest  przez Departament Dziedzictwa Kulturowego i Miejsc Pamięci w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego i został opracowany na podstawie materiałów zebranych przez Radę Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa - mówi, w rozmowie z Polskim Radiem dla Zagranicy, Dorota Janiszewska -Jakubiak.

Informacje zamieszczane na  portalu będą na bieżąco uzupełniane i poszerzane. Intencją twórców portalu POLONIKI jest, aby stanowiły źródło wiedzy zarówno dla naukowców i entuzjastów historii, jak i osób zgłębiających rodzinne genealogie. Będą też mogły służyć nauczycielom i uczniom, a także podróżującym Polakom chcącym odkrywać polskie ślady w świecie.

O portalu „Dziedzictwo za granicą. Baza poloników”, z Dorotą Janiszewską-Jakubiak, dyrektorką Narodowego Instytut Polskiego Dziedzictwa Kulturowego za Granicą POLONIKA, rozmawiała Maria Wieczorkiewicz.

W Instytucie Polskim w Budapeszcie otwarto dwie wystawy w ramach projektu "Make culture, not war"

28.02.2023 12:11
W Instytucie Polskim w Budapeszcie otwarto w poniedziałek dwie wystawy prezentujące skalę zniszczeń w sferze kultury, które wywołują niesprowokowane wojny. Wydarzenie zostało zorganizowane w związku z rocznicą rosyjskiej agresji na Ukrainę.

"Piękno i groza gór". Komiks o Wandzie Rutkiewicz, wybitnej polskiej himalaistce

03.03.2023 17:37
W ramach zakończonego już Roku Wandy Rutkiewicz ukazał się komiks pt. „Piękno i groza gór. Życie i śmierć Wandy Rutkiewicz”, którego autorami są członkowie Krakowskiego Stowarzyszenia Komiksowego.

Poznaliśmy laureatów Nagród Polskiej Akademii Filmowej Orły 2023

07.03.2023 12:19
"IO" w reżyserii Jerzego Skolimowskiego z Polską Nagrodą Filmową Orły 2023 za najlepszy film. "Polskie Oscary" wręczono podczas gali w Teatrze Polskim w Warszawie w 20 kategoriach. Obraz zdobył najwięcej nagród - sześć statuetek. Polska Akademia Filmowa nagrodziła Jerzego Skolimowskiego za reżyserię oraz za scenariusz napisany z Ewę Piaskowską.