Redakcja Polska

Koncert „Nuty dla Wolności” w Warszawie. Cenna inicjatywa zespołu Dagadana na rzecz walczącej Ukrainy

30.08.2023 09:03
Już od ponad 15 lat łączymy elementy kultury polskiej i ukraińskiej za pomocą jazzu, elektroniki czy world music – mówi wokalistka i menadżerka grupy Daga Gregorowicz.  
Audio
  • Rozmowa z Dagą Gregorowicz z polsko-ukraińskiego zespołu Dagadana [posłuchaj]
Daga Gregorowicz i Dana Vynnytska
Daga Gregorowicz i Dana VynnytskaFoto: materiały prasowe/Dagadana

W swojej twórczości Dagadana sięga po mądrości przodków zamknięte w opowieściach słyszanych w pieśniach obrzędowych. Oprócz jazzowego instrumentarium, na scenie pojawiają się również syntezatory, którym bliżej do muzyki elektronicznej. Najważniejszym elementem brzmienia są jednak wokale, które zarówno pokazują piękno ludowego białego głosu, jak i wędrują w stronę improwizacji czy przetwarzania go go przez samplery i kontrolery dj-skie.

Tam, gdzie Dagadana dociera, przekracza granice pomiędzy narodami, sceną a publiką, udowadniając, że szczerość w muzyce zapoczątkowuje niesamowitą mistyczną przygodę, wymianę dziejącą się między ludźmi.

- W czasie, gdy na Ukrainie trwa wojna, wiele się w nas i w naszym życiu zmieniło – mówi wokalistka zespołu Dagadana.

O tym, co artyści mogą zrobić, apelując do polityków, jak potężną bronią może być muzyka oraz o niesamowitym koncercie w ciemności przed członkami Rady Europy, który miał uświadomić publiczności, co przeżywają mieszkańcy zaatakowanego przez Rosję kraju, Daga Gregorowicz opowiedziała Ewie Plisieckiej.   

 

Polsko-ukraińska współpraca w zakresie inwentaryzacji zniszczeń wojennych na ukraińskich dobrach kultury

05.06.2023 12:34
Ministrowie Piotr Gliński i Aleksander Tkaczenko podpisali memorandum o współpracy w tym zakresie. Koordynatorem działań jest Centrum Pomocy dla Kultury na Ukrainie, znajdujące się w strukturach Narodowego Instytutu Dziedzictwa.  

"Wood & Brass Band" - "Złota" orkiestra z Goleniowa - koncertowała w Nowym Jorku

29.07.2023 10:34
Młodzieżowa Orkiestra Dęta "Wood & Brass Band" z Goleniowa, po zdobyciu w Wirginii Zachodniej trzech złotych lokat na Mistrzostwach Świata organizacji World Association of Marching Show Bands, koncertowała w Nowym Jorku. Wystąpiła w ONZ, a w piątek w konsulacie RP.

Warszawiacy zaśpiewali "(nie)zakazane piosenki" w rocznicę wybuchu powstania

02.08.2023 09:46
W 79. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego prezydent Andrzej Duda, premier Mateusz Morawiecki, mieszkańcy Warszawy przy wsparciu profesjonalnych muzyków zaśpiewali powstańcze pieśni. W strugach deszczu na placu Piłsudskiego wybrzmiały m.in. utwory: "Warszawa, moja Warszawo", Sanitariuszka Małgorzatka", oraz "Pałacyk Michla".